Makyaj Sever Sedef Hastaları İçin 4 Öneri

0 988

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sedef hastalığı, kalın, kuru, renksiz ciltte kaşıntılı veya ağrılı plaklara neden olan otoimmün bir hastalıktır. Vücudunuzun herhangi bir kısmı etkilenebilse de sedef plakları çoğunlukla dirsekler, dizler, kafa derisi, sırt, yüz, avuç içi ve ayaklarda gelişir. Diğer otoinflamatuar hastalıklar gibi, sedef hastalığı, normalde bulaşıcı mikroplara saldıran bağışıklık sisteminiz bunun yerine sağlıklı hücrelere saldırmaya başladığında ortaya çıkar.

Sedef hastalığı plakları, birkaç kepek benzeri pullanma noktasından geniş alanları kaplayan büyük döküntülere kadar değişebilir. Hastalığın semptomları ve görünümü sedef hastalığının tipine ve şiddetine göre değişir.

Bazı yaygın belirti ve semptomlar şunları içeriyor.

  • Pullarla kaplı renksiz yamalar veya kabarık cilt plakları
  • Kanayan kuru veya çatlamış cilt
  • Etkilenen bölgelerin yakınında yanma, kaşıntı veya ağrı
  • Çukurlu veya kalınlaşmış tırnaklar veya ayak tırnakları

Cilt bakımınız için yapmanız gereken de ilk önce uygun ürünlerle, sabah akşam cilt bariyerine zarar vermeden cildi temizleyip sonra da serum ve kremlerle desteklemek gerekiyor. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi ise serum kullanımı ile karşılanabilir. Serum, kuruluk sonucu kırışıklıklara ve renk değişimlerine karşı cildin ihtiyacı olan aktifleri yüksek oranda sunar.

Allan Avendaño, sedef hastalığı olan ünlü bir Hollywood makyaj sanatçısıdır. Sedef hastalığı olan kişilerin yüzlerindeki plakları makyajla kamufle etme seçeneğini düşünürken, kozmetiklerin en iyi özelliklerinizi nasıl ortaya çıkarabileceğimize odaklanmamızı söylüyor.

Burada sedef hastalığı dostu bir makyaj rutininin temellerini şu şekilde ortaya koyuyor.

Adım 1

Pul pul dökülme için parmaklarınızı kullanarak yüzünüzü temizleyin. Tüm pulları dökmeye çabalamayın. Cildinizi sert bir şekilde ovalamak yeni plak oluşumunu tetikleyip lekelenmelere yol açabilir.

Adım 2

Mutlaka nemlendirici uygulayın. Avendaño, bu adım için cildi güçlendirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacak diyor.

Adım 3

Fondöten uygulayın, ardından bir makyaj fırçası ile cilde hafifçe vurarak pudra uygulayın. Avendaño, bu tekniğin doğal bir görünümle sonuçlanan katmanlı bir görünüm oluşturduğunu söylüyor.

Adım 4

En iyi özelliklerinizi düşünün, ardından en özgüvenli benliğiniz olmak için bunları vurgulayın. Harika bir gülümsemeniz varsa, canlı bir ruj uygulamak isteyebilirsiniz.

Son bir tavsiye vermek istiyorum.

Makyaj seçerken cildinizi dinleyin. Belirli bir marka sizi alevlendiriyorsa, biraz deneme yanılma yöntemi yapmanız gerekebilir. Kötü bir alevlenme döneminde de kozmetik ürünlerine kısa bir ara vermeniz gerekebilir. Makyaj ürünlerini temizlerken cildinize uygun ve sabunsuz bir temizlik ürünü kullanılarak nazikçe temizleyin. Daha sonra cildinizi pamuklu bir havluyla kurulayın ve mutlaka nemlendirin. Günde bir veya birkaç kez nemlendirici uygulamak, cilt kuruluğuyla savaşmaya ve cildin dış etkenlere karşı güçlendirmeye yardımcı olur.

What Is Psoriasis? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention, (2021) https://www.everydayhealth.com/psoriasis/guide/ Erişim Tarihi: 07.27.22

Ducray, Günlük Olarak Cildinize İyi Bakın, https://www.ducray.com/tr-tr/sedef-hastaligi/yuzdeksedef-hastaligi Erişim Tarihi: 07.27.22

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.