Madde Bağımlılığı Nedir Ve Madde Bağımlısı Bireye Nasıl Yaklaşılmalı?

0 290

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Madde Bağımlılığı Nedir?

Madde bağımlılığı; bireyin vücudundaki işlevleri, yaşamındaki rol ve sorumlulukları kötü etkileyen madde kullanmasıdır. Birey bu kötü işleyişin farkındadır ve engel olmak ister, maddeye ara verdiğinde yoksunluk yaşar ve zamanla kullanımını arttırır.

Akıl ve iradeyi işlemez hale getiren maddeler herkes için aynı oranda bağımlılık riski taşır. İçeriğine göre beynin farklı bölümlerinin işlevsizleştirilmesine yol açan maddeler kişiyi uyuşturarak kontrolünü kaybettirir, çevresiyle uyumsuzluk yaşatır, saldırgan ve tehlikeli davranışlar sergilenmesine yol açar. Bu maddelerin hiçbir güvenli kullanım şekli mevcut değildir. Giderek artan madde kullanım ihtiyacı zamanla koma, zehirlenme ve bu yollarla gelen ölümlere sebep olabilir.

Madde Bağımlılığı Olan Bireye Nasıl Davranılmalı?

  • Olmasından korktuğunuz şeyleri değil o zamana kadar yaşanan olumsuzlukları konuşarak bireyin farkındalığının gelişmesini sağlayın.
  • Birey kendini hazır hissettiğinde, söylediklerinizi dinleyeceği uygun bir zamanda konuşmayı tercih edin.
  • Empati kurun ve bireyin düşüncelerine sızın, genellemeler yapmayın, öğüt vermeyin. Neler yapılabileceğini bireye sorarak çözüme katılma oranını arttırın.

Madde Bağımlılığı Olan Bireye Nasıl Davranılmamalı?

  • Birey kullandığı madde etkisindeyken onunla bu konuda konuşmak boşa kürek çekmek olur.
  • İnkâr etmeyin, bu herkesin başına gelebilecek bir durum, kabullenmeyi deneyin.
  • Ağır cezalar vermeyin; eve kilitlemek, okuldan almak gibi. Bunlar bireyi maddeye daha fazla iter.
  • Öfkeyle yanlış kararlar vermeyin, bireyi suçlayarak aşağılamayın.

Bu gibi hassas durumlarda durumun içindeki birey, ebeveynler, kişinin arkadaş ortamı vb. suçlanmamalı. Böyle bir durumda ortada suçlanacak bir şey aranmamalı. Çözüme odaklanılmalı, olaya ne kadar erken müdahale edilirse olumlu sonuç alma ihtimali o kadar artar. Bireyin dışlanıp damgalanası önlenmeli ve daha fazla vakit geçirip bireyi anlayarak ortak kararlarla çözüm yolu aranmalı.

Birey için yapılacak müdahalenin olumlu sonuç vermesi için bireyin isteği son derece önemlidir. Bu yüzden öncelikli yapılması gereken alkol ve maddenin yol açtığı zararların bireye fark ettirilmesi ve bunların engellenmesinin bireyin elinde olduğunun bildirilmesidir. Bağımlılığın söz konusu olduğu durumlarda mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.

https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi Erişim Tarihi: 06.06.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.