Leicester’da Atriyal Fibrilasyon Hastaları Tele Sağlık Yöntemi İle Takip Ediliyor

0 3.020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Atriyal fibrilasyonu düzensiz, hızlı ve ritim bozukluğu ile seyreden kalp atışı olarak tanımlayabiliriz. Toplumda görülme sıklığı %1-2 gibi bir orandır.

70 yaş üstü her 10 kişiden birini etkiler ve felç için ciddi potansiyel bir risktir.

Buna yönelik Leicester NHS Trust Üniversite Hastaneleri ilk kez bu hastalara yönelik uzaktan izleme servisi oluşturdu.

Normalde bu hastaların klinikte en az 2 gün izlenmesi gerekmektedir. Bu da hastaları ve yakınlarını anksiyete ve beraberinde bir dizi sorunla karşı karşıya bırakmaktadır.

İşte bu noktada Leicester ‘bağlantılı bakım’ mantığı ile sanal oda kurdu. Bu sayede hastalar evlerinde, ailelerinin ve arkadaşlarının yanında uzaktan izlenecekler.

Tasarladığı özel cihazla EKG bağlantılı okumalara kadar ulaşabiliyor.

Çok güzel değil mi?

Felçleri önlemeye yönelik çok güzel bir uygulama olan sanal odalar hastaların hastanede yaşadığı süreçlerden öte enfeksiyon oranlarını da azaltmakta ciddi bir öneme sahip olacaktır.

Bu konuda Leicester’da danışman olan bir kardiyolog ve elektrofizyolog bu konuda “Bu, atriyal fibrilasyonu olan hastaların bakımının geleceğine bir bakış. Bu yepyeni hizmet, hastalara kalp ritimleri normale dönerken, ancak yine de uzman klinisyenler tarafından izlenmekte oldukları için gönül rahatlığıyla kendi evlerinde tedavi edilme ve iyileşme fırsatı veriyor.” Şeklinde bir açıklamada bulundu.

Uzman hemşirelere ve araştırmacılara teşekkür eden Prof. Ng, ‘Hastanede kalış ve kabul/yeniden kabullerden kaçınılması. Çalışmalarımızın Dijital Sağlık Ortaklığı ödülü ile tanınmasından gerçekten memnunuz ve Leicester’ın bu konuda öncülük etmesinden gurur duyuyoruz.” diyerek ekibine minnet duyduğunu ifade etti.

Bilim adına gurur verici olan bu haber ve benzerlerini saglikasistani.net platformundan takip edebilirsiniz.

Virtual ward for Afib patients launched in Leicester. (2022, 03 22). med-technews.com: https://www.med-technews.com/news/Digital-in-Healthcare-News/virtual-ward-for-afib-patients-launched-in-leicester/ adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.