Leaf Hasta İzleme Sistemi İle Yaraların Takibi Kolaylaşıyor

0 1.239

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Leaf Hasta İzleme Sistemi; Leaf Healthcare şirketi tarafından ABD’de Eylül 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında basınç yaralanmalarını önlemek için üretilen akıllı bir izlem sistemidir.

Basınç yaralarını engellemek maksadıyla geliştirilen ve vücuda monte edilen, hastanın hareketlerini kaydeden ve hastanın hareketsiz kalması durumunda hastayı/hemşireyi uyaran, vücut pozisyonunu ölçen ve optimum dönüş uygulamalarını destekleyen geri bildirim sağlayan giyilebilir bir hasta sensörüdür.

Eylül 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında Kaliforniya’daki büyük bir Akademik Tıp Merkezinin iki yoğun bakım ünitesinde randomize kontrollü bir çalışma yapılarak, ürünün hastalar üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Çalışma verilerine göre;

Yoğun Bakım Ünitesine yatması gereken akut hasta yetişkin hastalarda, giyilebilir hasta sensörü ile optimal dönüşün sağlanması daha fazlaydı, dönüş uyumu ile toplam süre arttı ve hastanede edinilen basınç yaralanmalarının gelişimine karşı istatistiksel olarak anlamlı bir koruyucu etki gösterdi.

Bunlar, yoğun bakım ünitesindeki dönüş kalitesine ilişkin ilk nicel verilerdir ve optimum dönüş uygulamalarını güçlendirme ihtiyacını vurgular. Risk altındaki hastanede yatan hastalarda basınç yaralanmalarını önlemek için kişiselleştirilmiş döndürme protokollerinin uygun sıklığını ve dozunu belirlemek için giyilebilir sensörler gibi teknolojilerden yararlanan ek klinik deneylere ihtiyaç vardır.

Ürünün özellikleri olarak giyilebilir hasta sensörü + kullanıcı arayüzü mevcuttur. Ürünün hedefleri:

  • Her hasta için kişiselleştirilmiş bakım
  • Dijital dönüş hatırlatıcılar (odada ve hemşire istasyonunda)
  • Hasta dönüşlerinizin kalitesini onaylama
  • Raporları otomatik kaydetme olarak ifade edilmiştir.

Ürünün başarısı ün kazanmış, 2019 yılında Leaf Healthcare, Inc., Smith+Nephew tarafından satın alındı ve ardından seri üretimine devam edildi.

Pickham D, Berte N, Pihulic M, Valdez A, Mayer B, Desai M. (2018).Effect of a wearable patient sensor on care delivery for preventing pressure injuries in acutely ill adults: A pragmatic randomized clinical trial (LS-HAPI study). International journal of nursing studies;80:12-9.

https://www.sn-leaf.com/ (Erişim Tarihi:19.12.2022).

https://www.med-technews.com/news/smith-nephew-agrees-to-acquire-leaf-healthcare/ (Erişim Tarihi: 19.12.2022).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.