Lazer Ameliyat Sonrası Deneyimlerim

2 3.216

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Selaaaaam!

Fotoğrafı beğendin mi? 🙂

Ameliyat sonrası 3. günüm. Keşke 2. günü de çekebilseydim…

Göz çizdirme operasyonu sonrası neler yaşadığımın tek somut hali maalesef ki bu fotoğraf. En kötü gün 2. günümdü ama ben 20 saat uyuduğum için o güne dair herhangi bir fotoğraf yok. Evet, doğru okudun 20 saat. Her an koalaya dönüşebilirdim. 🙂

Normal süreçte insanlar bu ameliyattan sonra ya hiçbir şey yaşamıyor yani hayatında ve vücudunda bir etki oluşmuyor ya da birkaç veyahut tamamı şeklinde bazı görüntülere Şekil A’da gördüğünüz gibi ulaşabiliyor. Bu sıklıkla ilk gün olmakla beraber benim gibi 2. gününüzde de böyle bir görüntüye uyanabiliyorsunuz. Tebessüm ettiğime bakmayın gerçekten canımın çok yandığı bir süreç oldu. Bu konuda size pembe hikâyeler anlatamayacağım, doğruya doğru evet kararımda emindim ve evet tüm bunları aydınlatılmış onamda okudum lakin inanın bunu ben de böyle beklemiyordum. Bu sebeple olumlu olumsuz her şeyiyle bu süreci size anlatacağım ki aranızda böyle soru işaretleriyle dolaşanlar için bir nebze bir ışık olabilsin. Anlattıklarım sizi endişelendirmesin, o gün emin olun buna benim dahi şaşırdığım bir şekilde dayandım. Çünkü sonu harika olacaktı, buna inandım.

Göz çevremde şişlik, hafif morluk ve oldukça fazla ağrı vardı. Bu anları yalnızca soğuk kompressle (bol bol soğuk uygulama) aşabildim. Electra gibi kuvvetli bir ağrı kesici yazmıştı doktorum lakin bu tamamen ağrımı yok etmedi. Gözlerimde şiddetli bir duyarlılık vardı. Dolaylı ya da doğrudan hiçbir ışığa tahammül edemiyordum. Gözümü açamadım, açtığımda da fotoğrafta gördüğünüz aralıktan daha fazlası olmadı ve yaşlar akıp durdu. 2. gün annem göz damlalarımı damlatmak için dahi gözümü zor açtı. Ağrı ve karanlık ihtiyacından olacak ki, evde tüm odaların kapısını kapatıp koridorda 20 saat kadar uyumuşum. Bu benim yaşadığım en ağır gündü. Fotoğrafta gördüğünüz halim olan 3. gün biraz daha az uyudum. 🙂

Biraz biraz gözümü açmaya çalıştım ama ne yazık ki gözlerim çok hassastı. Hayatım boyunca gülerek anlatacağım birkaç anım oldu böylece. Örneğin diyeceksiniz ki tuvalete nasıl gittin? 🙂 GÜNEŞ GÖZLÜĞÜYLE!

Aklınıza gelebilecek her yere 3-4 gün güneş gözlüğü takmadan giremedim. Banyoyu sormayın, o ilk kontrole kadar yasak. Bu arada yasaklı durumları tek tek yazmak istemiyorum zaten bu sürece karar verdikten sonra kaç gün havuza girmeyeceğiniz, kaç gün makyaj yapmayacağınız vs pek de önemli değil bence.

Sonraki günler gözümü açma seviyem biraz daha arttı, yavaş yavaş kendi kendime egzersiz yaptım. Başlangıçta ışıklara direkt bakmadım. Direkt bakınca sanki güneşe bakmışsınız gibi hafif hafif siyah noktalar oluşuyor gözünüzün önünde. Ben sizin için denedim. 🙂 Tüm göz damlalarımı saatlerine uygun bir şekilde damlatmaya ve güneş gözlüğü takmaya önem verdim. İlk kontrole gittiğimde (1 hafta sonra) retinamda çok hafif bir ameliyat hasarı vardı. Göz numaram ise 0.50 ve 0.25 olmak üzere 6 numara miyop astigmattan çok daha aşağısına çoktaaaan düşmüştü. Şimdilerde ise sıfır kilometre! Zor bir süreçti. Ama kısaydı. Önemli olan ameliyattan sonraki dönem ve o dönemde nelere dikkat etmen gerektiği. Hala vitaminli göz damlası kullanıyorum. Bunun sebebiyse ilerleyen yaşlarda göz kuruluğu problemi yaşamamak.

Buna değdi mi?

İnanın değdi.

Sabah uyandığımda kendimi kusursuz görmek çok güzel bir his.

Tüm renkleri olduğu gibi görebilmek…

Yağmurda özgürce gökyüzüne bakabilmek…

Kar yağdığında oynamaktan kaçmamak…

Durun bi gözlüğümü silmeliyim dememek…

Şu bulaşık makinesinden gelen o sıcak hava dalgasının bile yüzüne vurması ve senin ona özgürce bakabilmen…

Komik detaylar ama inanın çok güzel!

Biraz olsun size dokunabilmiş olmayı umuyorum. Aklınızda hala sormak istedikleriniz varsa mturkment@hotmail.com mail adresimden veyahut @hemsiremelo İnstagram adresimden bana her zaman ulaşabilirsiniz. Ameliyat olduğum kurumu bilerek reklam olmaması adına yazmadım bu konu hakkında da bilgi almak isteyen olursa memnuniyetle yardımcı olurum.

Sevgi ve sağlıkla kalın!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Murat çay diyor

    Selamlar, lazer müdahalelerinde farklı türler var diye biliyorum. Siz hangisini oldunuz? Bazıları uzun bir tedavi sürecini gerektiriyor, bazıları ise daha kısa.
    Yazı bu bağlamda daha ayrıntılı ve derin bilgiler verebilirdi.
    Teşekkürler.

  2. Melike Tuğba Türkmen diyor

    Merhabalar Murat Bey, “6 Numara Miyop Astigmattan Nasıl Kurtuldum?” başlıklı yazımda bahsettiğiniz detaylara değindim. Feedback için teşekkür ederim. Belki seri oluşturur bi 3.yazıda diğer tekniklerin avantaj ve dezavantajlarını ele alırım. Bu talebinizi değerlendireceğim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.