Lavanta Uçucu Yağının Baş Ağrısına Etkisi Var Mı?

3 4.746

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gün içinde farklı formlarda çoğu kez karşılaştığımız lavanta sizce nelere şifa olabilir, gelin yakından bakalım.

Lavanta (Lavandula) geçmişi insanlık tarihine dayanan kıymetli bir uçucu yağ bitkisidir.

Birçok hastalıkta antidepresan, antiseptik, antibakteriyel, analjezik, antienflamatuar, antifungal, antispazmodik, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip olması nedeniyle kullanılır. Ruh-beden-zihin üzerinde önemli etkileri bulunur.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıpta umut verici çok önemli tıbbi ve aromatik bitkilerdendir.

Bir lavanta çiçeğinde bulunan en önemli madde renksiz veya hafif sarı renkli uçucu yağdır. Lavanta yağı aromaterapide en çok kullanılan başlıca yağlardan birisidir. Gerçek bir lavanta çiçeğinin içeriğinde en az % 1 uçucu yağ bulunmalıdır.

Bu uçucu yağ, yara, yanık, güneş yanığı ve kas ağrılarında hafif antiseptik ve uyarıcı olarak deriye uygulanmaktadır.

İlişkili Diğer İçerikler

Lavanta en sık;

 • uykusuzluk,
 • baş ağrısı,
 • migren,
 • tansiyon ve
 • huzursuzluk hallerinde kullanılır.

Tüm bunlarla birlikte ilaç sanayisinde bazı preperatlara koku vermede, merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçların bileşiminde, sivilceler, astım, bronşit, saç dökülmeleri, kadın hastalıkları, sinir hastalıkları ve heyecan yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Lavantanın başka hangi tür ilaç bileşimlerinde bulunduğunu tahmin edebiliyor musunuz?

Çoğu zaman sakinleştirici, uykusuzluk giderici, ağrı kesici, hücre yenileyici cilt hastalıkları, akciğer hastalıkları, romatizma, tenya, öksürük ve baş dönmesine karşı kullanılan ilaçların bileşimine girmektedir. Diğer yandan Lavandula stoechas uçucu yağının oda sprey formunun yaşlılar için noktürnal sedatif olarak yararlı etkisi bulunmaktadır.

Lavantayı en çok vakit geçirdiğiniz ortamlarda bulundurmak, koklamak , deriye uygulamak iyi bir fikir olacaktır. Yaşadığınız baş ağrılarında lavanta yağının deneyimlenmesini, kronikleşen baş ağrıları için mutlaka hekim muayenesi önermekteyim.

Gilani A. H, Aziz N, Khan M. A, Shaheen F, Jabeen Q, Siddiqui B. S, Herzig J. W. Ethnopharmacological evaluation of the anticonvulsant, sedative and antispasmodic activities of Lavandula stoechas L. Journal of Ethnopharmacology 2000; 71(1): 161-167.

Antıvıral Antı-Depressant, Antı-Septıc Antıbacterıal Effect Examınatıon Of Lavender Offıcınalıs Plant,  Dr. Öğretim Üyesi Betül Gıdık, syf 1-9, Bayburt Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, betulgidik@bayburt.edu.tr

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

3 Yorum Yapıldı
 1. Aylin diyor

  Çok yararlı bir konuya değinmişsiniz👌🏻 Yazılarınızın devamını bekliyorum

 2. Yonca diyor

  Tebrik ederim yazılarınızı takip ediyorum 👍

 3. Aslı Yüksekol diyor

  İlginiz için ben teşekkür ederim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.