Laparoskopik Cerrahi Sonrası Görülen Gaz Ağrılarını Azaltmak İçin 2 Etkili Öneri

0 1.742

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Laparoskopik cerrahi, cerrahın karın organlarını, ucunda küçük bir video kamera bulunan ince bir alet olan laparoskopla incelediği bir teşhis ve tedavi prosedürüdür. Cerrah bunu yapabilmek için, hastanın karnında laparoskopun sokulduğu bir kesi açar ve karnı karbondioksit ile doldurur.

Karın zarından kolay bir şekilde emildikten sonra akciğerlerden solunum ile atılabilmesi ve yanıcı olmaması sebebiyle karbondioksit, laparoskopik aletlerin kullanılabileceği bir ortam ve boşluk yaratmak için en iyi tercihtir.

Postoperatif dönemde bireylerin sıklıkla şikâyette bulunduğu omuz, sırt, karın, göğüs ağrılarının primer sebebi budur ki maalesef tek sorun bu da değildir. Kabızlık, gaz, şişkinlik ve rahatsızlık sorunları da buna eşlik eden bir diğer faktörlerdendir.

Bireyin mobilizasyonunun başlamasıyla birlikte bağırsaklar hareket etmeye teşvik edilir. Bu süreçte kısa ve hafif tempolu yürüyüşler sayesinde bağırsaklardaki kaslar çalışmaya başlar; bu da kabızlığın ve şişkinliği giderilmesine yardımcı olarak gaz çıkarmayı destekler. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca yürümekten daha yorucu herhangi bir fiziksel aktivite yapmaktan kaçınılmasıdır. Ayrıca karın bölgesine yapılabilecek bir masaj ya da bir ovma hareketi de karın kaslarını gevşetmeye ve bağırsaklarındaki aktiviteyi uyarmaya yardımcı olacaktır.

Güvenli Sıcak Uygulama Yapın

Karın kaslarını uyarmak için yapılabilecek bir diğer alternatif ise sıcak uygulamadır.

Aman dikkat!

Gaz sancısını azaltmak adına yapılabilecek bir sıcak uygulama –örneği sıcak su torbası- gaz ağrısını hafifletebilecekken operasyon sonrası yaşanan şişkinlik hissini arttırabilir. Peki, ne yapalım?

Yapılacak sıcak bir uygulama 15-20 dakikayı geçmemelidir. Vücudun tekrardan soğumasına izin verildikten sonra elbette ki uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Uygulama esnasında sıcak su torbası cilde direkt temas etmemelidir. Çıplak deriye konulan sıcak su torbası uyuşukluğa hatta küçük yaralanmalara dahi sebep olabilir. Torbayı bir havluya sararak güvenli bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

Postoperatif dönemde gerek hastanedeki yatış sürecinde gerekse de taburculuk sonrası dönemde, bireyler giysi seçimleri konusunda; ameliyattan sonraki ilk 1-2 hafta boyunca veya kabızlık ve gaz sancısı geçene kadar lastiksiz kıyafetler giyilmesi ve hatta mümkünse karnının çevresini sıkmaması için normalde giydiklerinden biraz daha büyük giysiler giyebilmeleri açısından bilgilendirilmelidir. Bol kıyafetler ve pijama gibi rahat kalıp giysiler ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta için oldukça idealdir.

Pipet Kullanının

Sıvı gıdalar, içecekler pipetle içildiğinde istemeden hava yutmaya ve bağırsaklarda ağrılı hava kabarcıklarına neden olabileceğinden, postoperatif dönemde karındaki rahatsızlık hissi geçene dek sıvıları sadece üstü açık kaplardan tüketilmelidir.

Kapalı ameliyat olarak bilinen bu ameliyat türü birçok açıdan konforlu bir ameliyat olup hastaların hızlı bir şekilde normal yaşamına dönebilmesini sağlarken, yara izi kalmaması ve ameliyattan maksimum düzeyde başarı elde edilmesini de sağlamaktadır.

www.drmuratkalayci.com Erişim Tarihi: 04.03.2022

www.opdrkemalyildiz.com Erişim Tarihi: 04.03.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.