Laktoz Hassasiyeti Belirtileri Neler Ve Laktoz Hassasiyetinde Nasıl Beslenilmeli?

1 106

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Laktoz, süt ve süt ürünlerinde bulunan doğal bir şekerdir. Vücudumuzda ince bağırsaklarda sindirilir. İnce bağırsaklardaki epitel hücrelerinden laktozun sindirimi için gerekli laktaz enzimi yeterince üretilmezse ‘Laktoz Hassasiyeti’ diğer adıyla ‘Laktoz İntoleransı ‘ denilen bir rahatsızlık oluşur.

Bireyin vücudu yeterince laktaz salgılamazsa ,laktoz bağırsaklarda parçalanmaz ve emilemez.Bu durum ise bireyin günlük konforunu etkileyecek düzeyde sindirim bozukluklarına sebebiyet verir.Bu bozukluklar:

 • İshal
 • Bulantı
 • Kusma
 • Karın Ağrısı
 • Kramp gibi semptomlardır.

Bu semptomlar her bireyde ya da her durumda farklılık gösterebilir,vücudun laktoz aktivitesinin derecesi,alınan laktoz miktarı ve laktozla alınan diğer besinler gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Peki, Laktoz Hassasiyetinde Nasıl Beslenilmeli?

 • Laktoz içeren besinlerin öğünlerden çıkarılması,
 • Düşük laktoz içeren besinlerin tüketilmesi (Laktozsuz süt,laktozsuz yoğurt vb.) ve
 • Laktoz içeren besinlerle beraber dışarıdan laktaz enzimiyle beraber tüketilmelidir.

Diyetten tamamen laktoz ürünlerini çekmek vücudumuzda bazı sorunlara sebebiyet verebilir.Süt vücudumuz için gerekli olan kalsiyum, D vitamini, fosfor, ribolavin ve protein içermektedir. Özellikle kalsiyum , büyük bir çoğunluğu laktoz içeren ürünlerden sağlanmaktadır.Yetersiz kalsiyum sonucu ise;

 • İskeletin yavaş büyümesi
 • Hipertansiyon
 • Osteoporoz (Kemik Erimesi)
 • Bazı Kanser Türleri gibi önemli sağlık sorunları ile ilişkili bulunulmuştur.

Bu yüzden laktoz hassasiyeti olan bireyler öğünlerinde laktozu azaltılmış veya laktozsuz süt ürünlerine yer vermelidir. Eğer buna rağmen semptomlar devam ediyorsa mutlaka bir hekim ile görüşülmelidir.

Biliyor Musunuz?

 • Dünyada laktoz intoleransına sahip kişi sayısı laktoz toleransına sahip kişi sayısından fazladır.
 • Yoğurdun laktoz içeriği düşüktür bunun sebebi ise yoğurt yapan bakterilerin aynı zamanda laktaz enzimi üretmesidir.

Eğer laktoz hassasiyetiniz varsa süt alımınızı kısıtlandırabilir, bunun yerine laktoz içeriği daha düşük olan yoğurt ve peynire yönelebilirsiniz. Veya süt tüketmek isterseniz laktozsuz sütleri tercih edebilir ya da dışarıdan ilave laktaz enzimi kullanarak hassasiyetinizi azaltabilirsiniz.

Yukarıdaki semptomları sizde de yaşıyor veya laktoza intoleransınızın olduğunu düşünüyorsanız bir iç hastalıkları hekimiyle görüşebilir ve laktoz tolerans testi yapmasını isteyebilirsiniz.Ayrıca Hidrojen Nefes Testi, Dışkı Asitliği Testi veya Endoskopi ile alınan biyopsi örneği de tanı konulmasında kullanılabilinir.

Bayhan, A., & Yentür, G. (1993). Laktoz İntoleransı. Gıda, 18(6).(Erişim Tarihi:12.07.2020)

Yıldırım, D., & Özen, H. (2017). Laktoz intoleransı tıbbi beslenme tedavisi olgu sunumu. Beslenme ve Diyet Dergisi, 45(3), 294-297. (Erişim Tarihi: 12.07.2020)

Demirgül, F., & Demirgül, R. (2019). Laktoz İntoleransın Prevalansı, Teşhisi Ve Laktozsuz Beslenme Tavsiyeleri. Food and Health, 5(4), 281-290. (Erişim Tarihi: 15.07.2020)

https://www.medicalpark.com.tr/laktoz/hg-2279( Erişim Tarihi: 12.07.2020)

https://www.icim.com.tr/28-markalarimiz/30-icim-rahat/?utm_source=google&utm_medium=cpc_generic&utm_campaign=icimlaktozsuz_search_generic_2020 (Erişim Tarihi: 12.07.2020)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
 1. Sema diyor

  Çok başarılı bir yazı olmuş Mertcan bey başarılar dilerim👍🏻

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.