Küretaj Süresi Uzatılıyor

0 1.955

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kolombiya Anayasa Mahkemesi, hamileliğin ilk 24 haftasında (6. ayında) yapılan küretajı suç olmaktan çıkardı. Oysa Kolombiya’da 2006 yılından beri kürtaj hakkı ancak tecavüz sonucu hamile kalan veya sağlığı tehlikede olan kadınlara veriliyordu. Şimdiyse yeni düzenlemelere göre bu zaman diliminde kürtaj yaptıranlara karşı artık yasal süreç başlatılamayacak.

Hamilelik bir seçim hakkıdır.

Kadınlara hamilelikleri konusunda seçim hakkı tanınması gerektiğini savunan eylemciler verilen bu kararı oldukça sıcak karşıladı, onlara göre bu; kadın bedeni üzerinde kazanılmış tarihi bir zaferdi.

Katolik olan ve oldukça muhafazakâr bir kültüre sahip olan Latin Amerika bölgesi için de bu, büyük bir adım olacak. Her ne kadar Başpiskopos Jose Luis Rueda, Katolik Kilisesi’nin “Yaşam hakkının doğal ölüme kadar korunması gerektiğini savunmaya devam edeceğini” ifade etse de Meksika, Arjantin ve Kolombiya’nın da küretajı suç olmaktan çıkarması büyüyen bir hareketin göstergesidir.

Watson’a göre; son yıllarda giderek büyüyen eylemcilerin hareketlenmesinin bölgede gerçek değişime yol açtı ancak mücadele henüz bitmedi. En büyüğü Brezilya olmak üzere birçok Latin Amerika ülkesi hâlâ kürtajı suç olarak saymaya devam ediyor. Bazı Orta Amerika eyaletlerinde tecavüz ya da ensest söz konusu olsa dahi kürtajın tamamen yasaklanmış olduğunu belirten Watson, cezaevlerindeki birçok kadının düşük yaşadığını açıkladı.

Türkiye’de Küretaj

Döllenme sonrasındaki 4. haftanın başlarında beyni oluşturacak yapılar tomurcuk şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Beyin ve sinir gelişiminin en önemli periyodu anne karnındaki 4. ve 10. haftalar arasıdır. Bu gelişim, döllenme ürününün bir ‘İnsan’ olarak kabul edilmesi demektir. Özetle, geçerli bir tıbbi neden yoksa küretajın Türkiye’deki yasal sınırı 10 hafta ile kısıtlanmıştır. 10 haftayı aşan sürede gerçekleştirilen küretaj yasal olmamakla beraber bir ’Cinayet’ sayılmaktadır. Tabi bilim eşliğinde bu kanıya varmaktayız. Oysa bazılarımızca rahme düşen döl, zaten bir canlıdır ve küretaj zaten bir cinayettir. Doğru bir davranış olup olmaması, hayat görüşü açısında kişiden kişiye değiştiği için bireylerin kişisel istek ve tercihlerine bırakılması önemlidir.

Peki, mümkün müdür?

Hayır.

Ne yazık ki, kadın bedeninde kadın haricinde herkesin bir söz hakkı vardır. Oysa bebek sahibi olmaya hazır olmayan, çocuk istemediği halde talihsizlik sonucu hamile kalmış bir kadının istemediği çocuğu doğurmasını talep etmek insanlık suçudur.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.