Kurban Bayramı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

0 94

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dini Bayramımız olan Kurban Bayramı’nda; örf ve adetlerimizde bulunan kalabalık sofralarda sevdiklerimizle birlikte tatlı, şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketimi de artmaktadır. Bu bayramda özellikle pandemi döneminin de beraberinde getirmiş olduğu düşük bağışıklık sistemi ile kimler daha çok dikkat etmeli, nelere dikkat edilmelidir. Sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmede önemli olan besin çeşitliliğidir fakat kaş yapayım derken göz çıkarmamak adına besin öğesi kayıplarının en aza indirilmesi ve hastalık riskli oluşturabilecek faktörlerin önüne geçilebilmesi için besinlerin doğru pişirilmesi ve uygun koşullarda saklamak gerekmektedir.

Kurban Bayramı’nda ise sağlıklı beslenmenin temelini oluşturabilmek için yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne önem vermek gerekmektedir. En çok dikkat etmesi gereken grup şeker hastalığı, kolestrol veya tansiyon problemleri olan bireylerdir. Peki bu bireyler bayramda nasıl dikkat etmeli? Her bayramda neredeyse hepimizin vazgeçilmezi olan ev yapımı baklavalardan uzak durmak ya da yine kişiden kişiye değişerek porsiyon kontrolünü sağlayarak kısacası sadece tadına bakarak yeme isteği bastırılabilir. Tabi biz diyetisyenlerin önerisi şerbetli hamur tatlıları yerine yine porsiyon kontrolüne dikkat ederek meyveli ve sütlü tatlılar tercih etmenizdir. Et tüketiminde ise yine miktar ve sıklığa dikkat edecek şekilde az yağlı veya yağsız etleri tercih edilmelidir.

Az çok etin tüketim sıklığını ve miktarını anladık. Peki, tamam ama bu etin kesimi, pişirilmesi ve saklanması da sağlığımızı etkileyebilmektedir. Biraz da bunları konuşalım.

Kesim için hijyenik olmayan ortamlar ve hayvan hastalıkları açısından gerekli muayeneleri yapılmayan ortamlarda kurban etinin kesilmesi, doğranması veya parçalanması eti tüketenlerin yanı sıra kesen, taşıyan ve parçalayan kişi içinde risklidir.

O yüzden önemli olan ilk nokta; HİJYEN.

Kesimden sonra pişirilmeye ve tüketilmeye gelen diğer adım ise saklanması ve muhafaza edilmesi aşağıdaki maddeler gibidir.

  • Kurban eti büyük parçalar halinde ve üst üste koyulmamalıdır.
  • Etleri muhafaza etmek için temiz kaplar kullanılmalı ve mümkün olan en kısa sürede buzdolabına yerleştirilmelidir. Soğuma sırasında etlerin hava almasının sağlanması gerekmektedir.
  • Buzdolabı sıcaklığı olan +4˚C’de muhafaza edilmelidir. Uygun olmayan ortamlarda bekletildiğinde zararlı bakterilerle hızla çoğalabilir ve hastalığa yol açabilir.
  • Yeteri kadar soğuduktan sonra hava alması engellenecek şekilde kapatılmalıdır. Etler; pişmiş üşürler ve taze pişirilmeden tüketilecek sebze ve meyve gibi ürünlerle asla temas ettirilmemelidir.
  • Kurbanlık etinin dayanma süresinin 3-4 gün, kıymalığınsa 1-2 gün olduğu için o günler içerisinde tüketilmeye özen gösterilmelidir.
  • Daha uzun süre muhafaza etmek için -18˚C’de dondurulmuş olarak 4 ile 6 ay arasında muhafaza edilebilir.
  • Donmuş etlerin çözünme işlemi buzdolabı koşullarında yapılmalıdır. Çözünme işlemi sonrasında tüketilmelidir, tekrar dondurulmamalıdır.

Etleri doğradık, muhafaza ettik.

Peki, nasıl pişirilmelidir?

Yanlış pişirme yöntemleri nelere sebep olmaktadır?

Buyrun beraber okuyalım. İşte tam da bu konuda kaş yapayım derken göz çıkartmamak önemli.

Etlerin pişirilmesinde kızartma yöntemleri yerine haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmelidir. Aksi taktirde çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemlerinde çeşitli ‘kanserojen maddelerin’ oluşumuna sebebiyet vermektedir. Evet, kızartma yapılmamalıdır ama ızgara yapılırken de dikkat edilmelidir. Etle ateş arasındaki uzaklık önemlidir, eti yakmayacak şekilde ^kömürleşmeye’ sebebiyet vermeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Ateşe yakın olan et de B grupları vitaminleri olan B1 ve B12 ve folik asit gibi vitaminlerde kayıplar görülmektedir.

Az yağlı veya yağsız tercih edilmeli derken nelerden bahsettik, bunun için ne yapmalıyız? Et veya etli yemeklerin pişirilmesi esnasında kurul yağı veya tereyağı gibi doymuş yağlar kullanmamak gerektiği gibi ilave yağ olmadan kendi yağı ile pişirilmelidir.

Bağışıklık sistemlerimizin düştüğü ve normalleşme döneminde geçtiğimiz bu dönemlerde nerde, kimlerle nasıl olduğumuz sağlığımıza dikkat etmemize engel değildir. Kendi sağlığını kendin ve sevdiklerin için düşünmelisin…Sevdiklerinizle beraber nice sağlıklı bayramlarınız olsun. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.

http://beslenme.gov.tr/index.php?page=93 (Erişim 07.08.2016; 16:17)

http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-44076/kurban-bayraminda-beslenme-konusunda-dikkat-edilecek-hu-.html (Erişim 07.08.2016; 16:18)

http://www.thsm.gov.tr/upload/files/Kurban%20Bayram_nda%20Beslenme%20_nerileri(2).pdf (Erişim 07.08.2016;16:21)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.