Kulaklık Kullananlar İçin Kulak Sağlığını Koruyacak 5 Öneri

0 2.350

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günümüzde özellikle kalabalık ortamlarda konuşmak, müzik dinlemek, film izlemek gibi amaçlarla sıklıkla kulaklıklar kullanıyoruz. Bu kadar hayatımızın içinde olan kulaklıkların kulaklarımıza verdiği veya vereceği zarar konusunda farkındalığımız az.

Size bu yazımda kulaklık kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda 5 öneride bulunacağım. Umarım biraz da olsa faydası olur.

1. Kulaklıklarınızı doğru şekilde takıp kullanarak işitme hasarı riskinizi azaltın.

Özellikle uzun süreli kullanım sırasında, kulaklıkların doğru şekilde oturması ve rahat olması çok önemlidir. Bu nedenle, kulaklıklarınızı takarken kulak şapkalarının doğru boyutta olduğundan emin olun. Ayrıca, kulaklıkların kulaklarda rahat olması için gereken açıyı ayarlayın. Bu sayede, kulaklıklar sürekli olarak kulaklarda kaymaz ve rahatsızlık hissi ortaya çıkmaz.

2. Ses seviyesine dikkat edin.

Çok yüksek ses seviyesi kullanımı, işitme hasarına neden olabilir. Bu nedenle, kulaklıklarınızın ses seviyesini uygun seviyede tutmaya özen gösterin. Bu seviyeyi belirlerken, kulaklıkların ses seviyesi ile çevrede bulunan ses seviyesi arasında bir denge kurmaya çalışın. Böylece, kulaklıkların ses seviyesi çok yüksek olmadığı halde, çevredeki seslerin etkisini azaltabilirsiniz.

3. Uzun süreli kulaklık kullanmayın.

Uzun süreli kulaklık kullanımı kulaklara baskı yaparak rahatsızlık ve yorgunluk hissi yaratabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca az süre kulaklıklarınızı kullanmaya çalışın. Özellikle uzun süreli çalışmalar sırasında, kulaklıklarınızı mümkün olduğunca sık aralıklarla çıkararak, kulaklarınızı dinlendirin. Bu sayede, kulaklarda oluşabilecek rahatsızlık ve yorgunluk hissi azaltılmış olacaktır.

4. Kulaklıklarınızı düzenli olarak temizleyin.

Kulaklıklarınızı sık sık temizlemeniz kulaklarınızda ve kulaklıklarınızda bakteri ve mikropların oluşumunu azaltacaktır. Özellikle su geçirmez kulaklıkların içinde su birikmesine neden olabilir. Bu nedenle, su geçirmez kulaklıklarınızı mümkün olduğunca sık kurulayın ve kurulamadığında da nemli bir bez ile silin. Ayrıca, kulaklıklarınızın içine parmaklarınızı sokmadan, nemli bir bez ile silmeyi düşünün. Böylece, kulaklıklarınızda bakteri ve mikropların oluşumu azaltılmış olacaktır. Ayrıca, kulaklıklarınızı düzenli olarak temizlemek, kulaklıkların daha uzun süre kullanılabileceği anlamına da gelecektir.

5. Gürültü seviyesi yüksek ortamlarda kulaklık kullanmayın.

Gürültü seviyesi yüksek ortamlarda, kulaklıkların ses seviyesini yükseltmek için eğilme ihtimaliniz vardır. Bu da işitme hasarına neden olabilir. Özellikle çalışma ortamlarında, gürültü seviyesi yüksek olan makine ve ekipmanların yanında kulaklık kullanmayın. Ayrıca, toplu taşıma araçlarında veya sınıflarda gürültü seviyesi yüksek olduğu için, kulaklık kullanmayı düşünmeyin. Bu ortamlarda, çevredeki seslerin etkisini azaltmak için, güçlü bir çevre ses izolasyonu sağlayan kulaklıklar kullanmayı düşünün.

Bravo, F., Cross, I., Stamatakis, E. A., & Rohrmeier, M. (2017). Sensory cortical response to uncertainty and low salience during recognition of affective cues in musical intervals. Plos one, 12(4), e0175991.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.