Kudüs (Jerusalem) Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 749

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meleklerin sesini duyuyor musunuz?

Kudüs’ten hiç gelmemek fikriyle ve doğaüstü güçlerle iç içe misiniz?

Nadir hastalıklar yazı serimi çok tartışılan bir konunun sendromu olan Kudüs Sendromu ile devam ediyorum. 😊

Meleklerin sesini duyduğunu iddia eden ya da kutsal mekanları çok içselleştirip onunla beraber kendi sağlığını bozan insanların olduğunu söylesem çokta şaşırmazsınız 😊

Bu sendromda da insanlar bu durumla karşı karşıya kalıyor.

Tarihi yerleri ziyaret edip etkisinden çıkamadığımız çok oluyordur. Ama bu sendrom girilen etkiyle beraber sonu gelmeyen bir girdaba sürüklenmekle eşlik eden bir durum.

Kudüs’ün dinler için önemi tartışılmaz. Her yıl milyonlarca insanın ziyarete gittiği (benim de yapı olarak merak ettiğim) kutsal olarak nitelendirilen bir yapı.

Buraya gidip etkisinden çıkamayan, anksiyetesini yükseltip takıntıyla beraber akıl sağlığından olan insanların sahip olduğu bir sendrom 😊

Bu sendrom hakkında araştırmalar sanki diğer sendromlara oranla daha çok yapılıyor. Belki de politik olmasından dolayıdır bilemiyorum. BBC verilerine göre her yıl 100 turistte bu sendrom görülüyor ve bunların çoğunluğu Yahudi çok az bir kısmı Müslüman. Ayrıca bu 100 turistten 40 kadarının kliniğe yatması gerekiyor.

Çok ciddi rakamlar bunlar. İsrail’deki Kfer Shaul Akıl Sağlığı Merkezi bu kayıtları tutuyor 😊

Peki Kudüs Sendromu Nasıl Oluyor?

Her Ziyaret Eden Kişide Görülüyor Mu?

Bunu şöyle anlatmak istiyorum. Kudüs yapı olarak dev taş bloğu ve tarihi tamamen barındıran bir yapı. Bu yapının fotoğrafını görmek, adını duymak kişide dayanılmaz bir anksiyete ile kendini gösteriyor.

Bu durumu yaşayan kişilerin ailelerinin aşırı din düşkünü olması da ayrı bir nokta. Yani aşırılıktan kastım psikolojilerini etkileyecek düzeyde. Kanıtlar öyle söylüyor😊

İşin bir diğer boyutu da bu kişilerin melek seslerini duyduklarını iddia etmesi. Yani ziyaret etmesiyle meleklerin ona sesini duyurduğunu söylemek ilginç iddialar arasında.

Bu kişilerde;

  • Anksiyete
  • Sürekli Kudüs’ü gezme dürtüsü
  • Beyaz elbise giyme isteği
  • Dini ayetler söylemek ve bunları haykırmak görülüyor. Tabii bunlar birkaçı.

Tüm bunların altında şizofreni gibi psikolojik sorunlar yatmaktadır.

Bu aşamadan sonra size bir örnek vererek içeriğimi sonlandıracağım.

ABD 40 yaşında paronayak bir hasta kendini İncil’de olan Samson karakteriyle özdeşleştirerek Kudüs’e gidip Ağlama Duvarı’nda yer alan taşı yerinden oynatma isteği ile Kudüs’e geliyor.

Burada çeşitli girişimlerde bulunuyor. Daha sonra tutuklanarak İsrail’de klinikte tedavisine başlanıyor.

Bu vakadan da görüldüğü gibi okuduklarından, gördüklerinden etkilenen insanların durumu vahim. Çevrenizde böyle bir insan gördüğünüzde acil psikiyatriye danışmasını sağlayın.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Haabibullah, H. (2022, Jan 18). Explained: What Is Jerusalem Syndrome? Why Some People Hear ‘Voices Of Angels’. indiatimes.com: https://www.indiatimes.com/explainers/news/jerusalem-syndrome-559621.html adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.