Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına (KOAH) Karşı Derin Bir Nefes Alın!

0 129

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

KOAH açılımıyla Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı yani hepimizin anlayabileceği şekilde söyleyecek olursak, sürekli tekrar eden tıkayıcı akciğer hastalığıdır. Ve maalesef bu hastalığa sahip olan kişiler ilerleyici şekilde nefes almakta zorlanır hale gelmektedirler.

Merdiven çıkarken, hızlı yürüdüğümüz zaman ya da en basitinden kıyafetlerimizi değiştirirken nefes alamayacak hale gelmek KOAH hastası olan kişilerin yaşamak istemediği belirtidir. Bu belirtilere ek olarak solunum güçlüğü, öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi şikâyetler de eşlik etmektedir.

KOAH tedavi edilmediği takdirde ilerleyici ve hayatını zorlaştırıcı bir hastalıktır. Bu yüzden ilk aşama belirtilerinin sizde olup olmadığını fark ederek erken tanı konmasını sağlayabilirsiniz.

KOAH’ın kontrol altına alınması tedavisi açısından çok önemlidir. KOAH’ın sizde gelişmesine neden olan belirtileri azaltırsanız ya da tamamen hayatınızdan uzaklaştırırsanız bu da hastalığınızın ilerlemesini azaltacak ve ilerleyişini durduracaktır.

KOAH’a neden olan etkenler arasında en önemli risk faktörü olarak sigara içimidir. KOAH gelişme riski pasif olarak sigara dumanına maruz kalmak ile doğru orantılıdır. Hiç sigara dumanına maruz kalmamış kişilere oranla daha fazla risk altındadırlar. Bu yüzden hasta bireyler aktif olarak sigara içmeseler dahi yoğun sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınılmalıdırlar.

Bu nedenle eğer KOAH iseniz ya da riskiniz varsa dikkat etmeniz gereken birinci ve en önemli kuralımız sigaradan ve içilen ortamlardan uzak durmaktır.

Diğer taraftan solunum yolu ile alınan ve hava yollarına zarar verme olasılığı yüksek olan gaz, toz dumanı ve kimyasal maddelere maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Özellikle çalıştığınız iş yerinde kimyasal maddelere ya da hava yolunu tıkayacak gaz, toz ve duman gibi etkenlere maruz kalıyor iseniz iş ortamında koruyucu maskeler kullanmalı veya iş ortamınızı değiştirmelisiniz.

Bir diğer sebep olarak iç ve dış ortamdaki hava kirliliği KOAH’ın ilerlemesine neden olmaktadır. Bulunduğunuz ortam ve yaşadığınız yerin hava kirliliğine göre önlemlerinizi almalısınız.

Ve tabi ki stres ve kötü beslenme alışkanlığı her hastalıkta olduğu gibi KOAH’ta da hastalığın ilerlemesinde önemli etkenlerdendir.

Bir de iyi havalanmayan evlerde ısınmak ve yemek pişirmek amacıyla kullanılan kömür, odun, çalı, tezek vb. yakıtların dumanının ve genetik faktörlerinde etkisiyle KOAH gelişmesinde önemli risk faktörleridir.

KOAH genetik bir yatkınlık sonucu da oluşabilmektedir. Yani ailenizden birinde KOAH varsa özellikle anne, baba ve kardeşlerden birinde sizde çevre etkinleri ile birlikte olma ihtimali fazladır.

Genetik yatkınlığınızı bilmek ne yapmanız gerektiğini size söyler ve KOAH etkenlerinden korunmanızı sağlar. Burada çok basit önlemler hayat kalitenizi arttıracaktır.

KOAH olan ve riski taşıyan herkesin hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ve hatta durdurmak için yapması gereken tüm bu etkenlerden uzak durmaktır. Sizi ve sağlığınızı etkileyen kötü alışkanlıklardan, kötü yaşam şartlarından uzaklaşmanız size kaliteli bir yaşam sunacaktır.

Sizde KOAH’a karşı derin bir nefes alın.

DİŞCİGİL, G. (2010). KOAH Tanı, İzlem ve Tedavisi. Türkiye Klinikleri Aile Hekimliği-Özel Konular, 1(4), 38-42.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.