Koronavirüsün Delta Plus Varyantı Türkiye’de ve Dünyada Nasıl Seyrediyor?

0 101

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ülkemizde ve dünyamızda aşılama devam ederken bir yandan da koronavirüsün yeni varyant isimlerini duymaya başladık.

Alfa, Beta, Gamma, Delta varyant virüsü derken bulaşıcılığı yüksek Delta varyantı ile Hint-Güney Afrika karışımı olarak da adlandırılan Delta Plus varyantı ortaya çıktı.

Delta Plus Varyantı ile ilgili açıklama yapan Koca, “Bunlardan biri İstanbul. Ankara’da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim” dedi. Vakaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydeden Koca, “Ayakta takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil” dedi.

Delta Plusun İstanbul hariç diğer iki ilin tatil beldesi olduğu düşünüldüğü için açıklanmadığı düşünülüyor.

Koca, ”Delta Plus 3 ilde 3 kişide görüldü. Bu kişiler aşılı değil ve birbiriyle temaslı kişiler de değil. Delta varyantı sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30’u buldu” diye konuştu.

Ülkemizde Görülen Delta Plus Varyantı Nedir?

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan’daki halk sağlığı yetkilileri, “Delta Plus” adını verdikleri başka bir koronavirüs çeşidi için alarm vermeye başlamıştı.  Delta Plus varyantı daha bulaşıcı olabileceği ve daha şiddetli COVID-19’a neden olabilir düşüncesiyle Hindistan’daki yetkililer “endişe verici bir değişken” olarak nitelendirdi.

ABD’de CDC, 15 Haziran’da Deltayı bir “kaygı değişkeni” ilan etmişti ancak Delta Plus için DSÖ veya CDC tarafından endişe verici bir değişken olarak tanımlanmadı. Bu tanımlama  bir varyantın daha bulaşıcı olduğuna, daha ciddi hastalığa neden olduğuna veya aşıların veya tedavilerin etkinliğini azalttığına dair artan kanıtlar olduğunda kullanılır.

B.1.617.2.1 olarak da bilinen varyant, Hindistan’daki vakalarda artışa neden oldu. ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Polonya, Portekiz, Rusya ve İsviçre, Nepal dahil 11 ülkede delta plus ile ilgili vakalar rapor edildi.

Virüsün Sürekli Mutasyona Uğraması Anormal Bir Durum Mu?

Bir virüsün yayıldıkça mutasyona uğraması ve gelişmesi olağandışı bir durum değildir ve bilim adamları uzun süredir yeni salgınlarla başka endişe verici varyantların ortaya çıkabileceği konusunda uyardılar.

Delta Plus varyantı için çeşitli açıklamalar yapılıyor ancak Delta varyantından ek riskler taşıyıp taşımadığı veya artan risklerle ilişkili olup olmadığı henüz net değildir.

Hindistan’daki bilim adamları “Delta Plus varyantının daha bulaşıcı, akciğer hücrelerine daha iyi saldırabildiği ve antikorlara daha az duyarlıdır “ dedi.

Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden virolog Jeremy Kamil “Hindistan’ın veya dünyadaki herhangi birinin, riski Delta Plus’tan daha tehlikeli veya orijinal Delta varyantından daha endişe verici olarak ayırt etmek için yeterli veri yayınladığını veya biriktirdiğini düşünmüyorum” dedi.

Aşıların Delta Plus Varyant Virüsüne Karşı Ne Koruma Oranı Ne Kadar?

BioNTech aşısı ise birinci dozdan sonra Delta varyantı ile semptomatik hastalığa karşı yüzde 33, ikinci dozdan 2 hafta sonra ise yüzde 88 koruma sağlıyor. Sinovac aşısının Delta varyantına karşı koruyuculuk düzeyi hakkında yeterli düzeyde çalışma verisi yok.

BBC News: The delta variant: Everything you need to know https://www.webmd.com/lung/news/20210627/india-signals-alarm-about-new-delta-plus-variant Erişim Tarihi: 07.07.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.