Koronavirüsün Delta Plus Varyantı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 4.647

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Salgınla yoğun günler yaşayan Hindistan, 22 Haziran’da Endişe Edici Varyant (VOC) listesine Delta Plus varyantını da ekledi!

Delta Plus Varyantı Nedir?

Delta Plus varyantı, Delta varyantının K417N adı verilen spike protein mutasyonuna uğramış türüdür. Bu türün iki alt grubu bulunmaktadır. AY.1 ve B1.617.2 olarak ikiye ayrılan bu varyantlar arasında AY.1 varyantı en çok görülen ve küresel çapta salgını domine etmeye aday türdür.

İlk olarak 5 Nisan 2021’de tespit edilmesine rağmen kısa süre içerisinde Birleşik Krallık, ABD, Portekiz, Hindistan, Rusya, İsviçre, Nepal ve Türkiye’de de vakalar görülmeye başladı.

Delta Plus Varyantı Ne Kadar Bulaşıcı?

İlk olarak Birleşik Krallık’da ortaya çıkan Alpha varyantı ile karşılaştırıldığında, Delta Plus’ın bulaşıcılığının Alpha’ya göre %60 daha fazla olduğu bildirilse de Hindistan merkezli araştırmalar, Delta varyantından daha bulaşıcı olmadığını savunmaktadır.

Delta Plus varyantının yayılımı ile ilgili genomik araştırmalar devam etmektedir. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin öngörülerine göre 2021 Ağustos sonuna kadar, Avrupa Kıtası’ndaki vakaların %90’ının Delta Plus varyantı ile enfekte olabileceği düşünülmektedir.

Ek olarak yaz mevsimi ile turizm faaliyetlerinin artmasıyla da yayılımın ve hastane yatışlarının artacağı duyurulan tahminler arasındadır.

Delta Plus Varyantının Özellikleri

Bilim insanları, Delta Plus varyantının tespit edilen özelliklerini 3 maddede sıraladılar. Bunlar;

  1. Artan bulaşıcılık,
  2. Akciğer hücrelerinin reseptörlerine daha hızlı bağlanma,
  3. Monoklonal antikor yanıtında potansiyel azalma.

Delta Plus Varyantına Karşı Aşıların Etkinlikleri Nasıl?

Aşılar ve Delta Plus arasındaki ilişki halen araştırılmakta olup net bilgiler henüz bildirilmemiş olsa da Hindistan sağlık otoritelerine göre, Delta Plus varyantının bağışıklıktan kaçma ve monoklonal antikor uygulamalarının etkisine karşı bağışıklık yeteneğine sahip olabileceğini düşünmektedirler.

Aşıların etkinliğini azaltabilme yeteneği, tek doz aşının daha az koruyuculuğa sahip olduğunu göstermektedir.

İngiliz araştırmacıların verilerine göre, Pfizer-BioNTech ve AstraZeneca ile iki doz aşılanmış bireylerin, varyant mutasyonlara karşı tek doz aşılanan bireylere göre yaklaşık 2 kat daha fazla korunabildiklerini belirttiler.

Delta Plus Varyantına Karşı Ek Bir Önlem Almalı Mıyız?

Varyantın halen araştırılıyor olmasından ötürü bilim insanlarınca ek bir önlem önerisi duyurulmadı.

Aşılamanın hızlanması, maske ve mesafe kuralına uyulması, hijyene önem verilmesi gibi bilinen önlemler halen geçerli olup önemini korumaktadır.

O’Dowd A. Covid-19: Cases of delta variant rise by 79%, but rate of growth slows. BMJ. 2021 Jun 21;373:n1596. Doi: 10.1136/bmj.n1596. PMID: 34154997.

Yang, W., & Shaman, J. (2021). COVID-19 Pandemic Dynamics İn India And İmpact Of The SARS-Cov-2 Delta (B. 1.617. 2) Variant. Medrxiv.

https://tr.euronews.com/2021/07/06/delta-dan-sonra-delta-plus-koronavirusun-yeni-varyantlar-hakk-nda-bilinenler Erişim Tarihi: 07.07.2021

https://indianexpress.com/article/explained/how-worrying-is-delta-plus-sars-cov2-coronavirus-7380124/ Erişim Tarihi: 07.07.2021

https://edition.cnn.com/2021/06/25/health/delta-plus-variant-explainer-intl-hnk-scn/index.html Erişim Tarihi: 07.07.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.