Koronavirüsün Alfa, Beta, Gamma ve Delta Varyantları Salgının Seyrini Nasıl Etkileyecek?

0 3.539

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Artık varyant virüslerimizin yeni isimleri var.

  • Birleşik Krallık varyantı olarak olarak tanıdığımız B.1.1.7’nin adı artık Alfa.
  • Güney Afrika varyantı B.1.351 Beta,
  • Brezilya varyantı P.1 Gamma,
  • Hindistan varyantı B.1.617.2 ise Delta olarak çağırılacak bundan sonra.

Yapılan sekans analizlerinden anlaşılabildiği kadarıyla Bileşik Krallık varyantı yani Alfa, dünyada 135 ülke ile halen en yaygın olanı. Bunu 92 ülke ile Güney Afrika yani Beta, 61 ülke ile Hindistan yani Delta ve 53 ülke ile Brezilya yani Gamma izliyor.

Birleşik Krallık varyantı ülkemizin de içinde bulunduğu pek çok ülkede çok yüksek vaka sayılarına neden oldu. Bugünlerde bu varyanttan kaynaklanan vaka sayıları azalma eğiliminde. Güney Afrika varyantı her ne kadar daha bulaşıcı ve öldürücü olarak tanımlansa da gezdiği ülkelerde dramatik tablolara yol açmadı. Brezilya varyantı özellikle Amerika Kıtası ve Batı Avrupa’da etkili oldu, ancak yıkıcı etkilerini Güney Amerika’da gösterdi. Brezilya’yı kırdı, geçirmeye devam ediyor. Burada vaka sayıları hiç azalmıyor. Yaklaşık altı aydır günlük vaka sayıları, istisna günler dışında günlük 50 bin ile 100 bin arasında değişiyor. Brezilya aşılamada da iyi durumda değil. Tek doz aşıları %20, tam doz aşıları %10 düzeyinde. Bu varyant Şili’deki yaygın bağışıklama çalışmalarına karşın yayılımını sürdürüyor. Her iki ülkenin ortak özelliği birinde toplumsal önlemlerin yok denecek kadar az, diğerinde de istikrarsız oluşu. Anlaşılan o ki Brezilya varyantına karşı sürekli ve sert önlemler almak gerekiyor. Varyant portföyüne yeni giren Hindistan varyantı yani Gamma, Hindistan’da anormal şiddette bir salgına neden oldu. Tarihten gelen güçlü ilişkileri nedeniyle İngiltere’ye, buradan da ABD ve Batı Avrupa’ya yayılma eğiliminde. Birleşik Krallık kendi varyantıyla yaşadığı salgın pikini, sert önlemler ve hızlı aşılamayla kontrol altına aldı. Ancak önlemleri gevşetmesinin hemen ardından olasılıkla Hindistan varyantının etkisiyle vaka sayıları tekrar artmaya başladı. Önlemleri yeniden arttırmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Ülkemizde Hindistan varyantı henüz yerel yayılım göstermiyor gibi görünse de gevşemeyle birlikte yayılımını arttırabilir. Diğer varyantların tümü Türkiye’de mevcut ve yerel yayılım halinde. Önlemlerin kaldırıldığı, aşılamanın istenen hıza ulaşamadığı bir ortamda herhangi birisiyle yeni bir patlama söz konusu olabilir. Özellikle Brezilya varyantında hızlı bir yayılma, bugün bizim gibi CoronaVac (Sinovac) aşısını yaygın kullanan Şili’nin başına gelenleri bizim de yaşamamıza neden olabilir. Bu durumda toplum bağışıklığının sağlanması için gereken süre uzayacaktır. Günlük vaka sayılarının görece düştüğü bu günlerde korunma önlemlerinin sürdürülmesi ve yoğun aşılama programı yaşamsal önem taşıyor.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.