Koronavirüs Varyantı Nedir Ve Kaç Çeşit Koronavirüs Varyantı Bulunmaktadır?

0 3.672

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Virüsler her zaman değişebilme özelliğine sahip organizmalardır. Bu bir virüsün yeni bir varyantının veya suşunun oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu değişimler virüsün temel özelliklerini değiştirmeden farklı özellere sahip olmasını sağlayabilirler.

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, Covid-19 hastalığına neden olan virüste meydana gelen değişiklikleri takip etmektedirler. Araştırmalarının odağında koronavirüs varyantlarının diğerlerinden daha hızlı yayılıp yayılmadığı, sağlığınızı nasıl etkileyebileceği ve farklı aşıların onlara karşı ne kadar etkili olabileceği yer almaktadır.

Gelelim en merak edilen soruya…

Kaç Tane Koronavirüs Türü Var?

Koronavirüsler, bilinenin aksine yeni virüsler değillerdir. Koronavirüsler uzun yıllardır bilinen bir virüs ailesidir. Birçoğu hafif öksürükten ciddi solunum yolu hastalıklarına kadar varan belirtilerle insanlarda kendilerini gösterirler.

Yeni Koronavirüs Hastalığı olarak tanımlanan Covid-19, insanları enfekte ettiği bilinen yeni bir oluşumdur. Muhtemelen bir süredir hayvanlarda yaşayıp konak değiştirerek insanları da enfekte etmeye başladırlar. En azından bilim insanları şu anlık böyle belirtmektedir.

İnsan Koronavirüs Tipleri

Bilim insanları Koronavirüsleri Alfa, Beta, Gama ve Delta olarak dört alt gruba ayırdılar. Bunların da yedisi insanları enfekte edebilir özelliktedir.

  • 229e (Alfa)
  • Nl63 (Alfa)
  • OC43 (Beta)
  • Hku1 (Beta)
  • Mers-CoV (Ortadoğu solunum sendromuna neden olan MERS, Beta)
  • SARS-CoV (Şiddetli akut solunum sendromuna neden olan SARS, Beta)
  • SARS-CoV2 (Covid-19’a neden olan virüs )

Koronavirüs Varyantları Nasıl Oluşur?

Koronavirüsler, tüm genetik materyallerini taşına RNA’lara sahiptirler. RNA ve DNA’nın ortak noktaları olsa da aynı değillerdir. Virüsle enfekte olunduğunda viral hücrelerin yayılması için RNA kendini kopyalar ve yayılırlar, ürerler. Bu aşamada bir kopyalama hatası olursa RNA değişir. Bilim insanları buna ‘Mutasyon’ demektedirler.

Bu değişiklikler önceden öngörülememekle birlikte rastgele ve kazara oluşmaktadır. Değişiklikler rastgele olduğundan ötürü, enfekte olan bireyin sağlığında hiç fark yaratmayacakları gibi ağır semptomlarla da karşımıza çıkabilirler ya da bekleyip diğer zamanlarda karşımıza çıkabilirler. Örneğin her yıl grip aşısı olmamızın nedeni, grip virüslerinin yılda bir değişmesidir.

Bir virüsün yayılımını etkileyen bir mutasyon varsa bu varyant yayılımı artırarak daha tehlikeli hale gelebilmektedir. Sonuç olarak Koronavirüsler dahil olmak üzere tüm virüsler zamanla değişebilmektedir.

Brezilya, İngiltere ve Afrika Varyantları

Ocak 2021’de uzmanlar, Brezilya’dan Japonya’ya seyahat eden insanlarda yeni bir Covid-19 varyantı tespit ettiler. Ocak ayının sonunda bu varyant Amerika Birleşik Devletleri’nde de görüldü.

Bu varyant, virüsün önceki suşlarından daha bulaşıcıdır. Aynı zamanda Covid-19 geçirmiş insanlara da tekrardan bulaşabilmektedir. Brezilya otoritelerinin sunduğu bir raporda, 29 yaşında bir kadının birkaç ay önce Covid-19 enfeksiyonu geçirip tedavi olmasına rağmen bu varyantla tekrardan hastane yatışı yapıldığını doğrulayarak varyantın etkisini belirtti.

Bazı araştırmalar, varyant değişikliklerinin Koronavirüsle savaşan antikorlardan kaçmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir laboratuvar çalışması hem Pfizer BioNTech aşısının hızlı yayılan Brezilya suşunu nötralize edebileceğini göstermektedir. Ancak yapılan araştırma yeterli olmadığından daha fazla çalışma yapılması gerektiği önerilmiştir.

2020’nin sonlarında uzmanalar, Güneydoğu İngiltere’deki insanların enfekte olduğu Covid-19’larda gen mutasyonları saptadılar. Bu varyant o zamandan beri ABD’li bilim insanları dahil olmak diğer ülkelere de bildirildi. Bu varyantın %70’e kadar daha bulaşıcı olduğu yani daha kolay yayılım sağlayabileceği bildirilmiştir. Bazı kanıt düzeyi düşük araştırmalar ise bu varyantın daha ölümcül olduğunu bildirilmektedir.

Virüsün diğer bir varyantı da Güney Afrika ve Nijerya başta olmak üzere diğer ülkelerde de bildirimi yapılan Güney Afrika varyantıdır. Orijinal virüsten daha hızlı yayıldığı bildirilse de daha kötü hastalıklara sebep olmadığı uzmanlar ve devlet otoriteleri tarafından bildirilmektedir.

Bizi Neler Bekliyor?

Covid-19’a neden olan virüs muhtemelen değişmeye devam edecektir. Bu virüs değişikliklerinin organizmayı nasıl etkileyeceğini önceden bilmek imkansızdır. Bu nedenle koronavirüs için alınan kurallara dikkat etmeliyiz.

webmd.com/lung/coronavirus-strains Erişim Tarihi: 20.04.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.