Koronavirüs Sürecinde Sık Duyduğumuz ENTÜBASYON ve ENTÜBE HASTA Ne Demektir?

0 118

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda sizlere COVID19 pandemisi ile daha çok merak edilmeye başlanan entübasyon kavramından bahsedeceğim.

İlk olarak entübasyon nedir sorusunu cevaplayarak başlamak istiyorum.

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin azalması ya da bozulması ile oluşabilecek durumlarda hava yolunun korunması, devamlı hava giriş çıkışının sağlanması, gerekli durumlarda ilaç vermek için özel araçlarla solunum yolunun içine ağız ya da burun yoluyla bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

Bir diğer soru ise hangi durumlarda entübasyon işlemi gerektiği sorusudur.

Evet, aslında entübasyon nedir sorusunda bu sorunun cevabını kısa da olsa vermiştik. Ama buna ek olan ekstra durumlar var tabi ki.

Kendi kendine yeterli soluk alamama olarak belirtilen yani solunum yetmezliği durumlarında hastayı solunum cihazına bağlamak içinde hastanın ağzından nefes borusuna ulaşabilecek bir boru takmak gereklidir. Bu boru takma işlemine de entübasyon diyoruz.

Ayrıca pek çok ameliyatta, ameliyatı yapabilmek için hastayı uyutmak ve kasları gevşetici ilaç vermek gerekebiliyor. Bu verilen ilaçlar da hastanın kendi kendine nefes almasına engel olduğundan bu gibi ameliyatlarda da hastanın solunum cihazına bağlanması bunun içinde entübe edilmesi gereklidir.

Bu bilgiler ışığında ENTÜBE HASTAyı açıklayayım.

Hasta çeşitli nedenlerle kendi kendine nefes alamayan hastanın entübasyon işlemiyle solunum cihazına bağlanması ile nefes almasının sağlandığı hasta demektir.

Hangi durumlarda entübasyon işlemi yapıldığını öğrendik. Şimdi ise hangi durumlarda entübasyon işlemi sonlandırılır bundan bahsedelim.

Entübe hastalar, bağlı odlukları solunum cihazlarıyla birlikte nefes alıp verme işlemlerini gerçekleştirirler. Ancak hastanın solunum yetmezliğine yol açan durumu hafiflediğinde ya da sona erdiğinde yani hasta kendi kendine yeterli nefes alabilir hale geldiğinde entübasyon işlemi sonlandırılır. Entübasyonun sonlandırılması işlemine ise ekstübasyon denir. Burada unutulmaması gereken entübasyon işleminin süresi uzayabilir.

Özellikle bu pandemi döneminde sık sık karşımıza çıkan bu işlemin ne kadar zorlu bir işlem olduğunu umarım anlamışsınızdır.

Unutmamalısınız ki maske ile nefes almak, entübasyon ile nefes almaktan daha kolaydır.

atuder.org.tr (2020, Ağustos 31) Acil Havayolu Yönetimi atuder.org.tr 31.08.2020 tarihinde erişim adresi: http://file.atuder.org.tr/_atuder.org/fileUpload/dxuWWcyCdLJi.pdf

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.