Koronavirüs Sürecinde Sağlıklı Beslenme Önerileri

0 187

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs (COVID-19) salgını hayatımızın her alanını etkilemekle kalmadı, bize her duruma uyum sağlayabileceğimizi ve alışabileceğimizi gösterdi. Bu sürece pek çok insan kolay adapte olsa da çoğu birey özellikle beslenme ve psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilendi. Beslenme açısından dışarıda yemek yemeye alışmış bir topluluk bile evde kendi ekmeğini, pizzasını ve hatta lahmacununu yapmaya başladı. Bu durum bir yandan olumsuz kilo alma sürecini getirse de bir yandan da “vaktim yok, evde yemek yapamam” diyenleri hazır beslenmenin yerine ev yapımı, sağlıklı beslenmeye yönlendirdi.

Süreç normale doğru ilerlese de bağışıklık sisteminin geliştirilmesi ve desteklenmesi her zaman önemlidir. Uzmanların açıklamalarına göre koronavirüse yiyeceklerden yakalanmanız pek olası değildir. Artık hepimizin bildiği gibi COVID-19 yaygın olarak solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır.  Gıda ambalajlarından da bulaşma ihtimalinin düşük olduğu bilinmektedir. Ancak bir süre daha hazır beslenmenin riskli olduğunu düşünenler dışardan yemek konusunda temkinli davranmaktadır.

Sizlere koronavirüs sürecini sağlıklı geçirmeniz için alışveriş ve beslenme önerileri sıraladık;

 • Alışverişe gitmeden önce liste yapın, gerçekten ihtiyacınız var mı diye sorgulayın
 • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin
 • Günlük yeterli sıvı tüketiminiz olsun
 • Porsiyon kontrolü yapın
 • Tatlı denemeleri yaparken fazla şeker tüketimininden kaçının
 • Uzun süre dayanabilecek kuru gıdalardan almaya çalışın ki çok fazla alışverişe giderek temasa girmeyin
 • Paketli ürünlerden uzak durun
 • Konserve ve dondurulmuş ürünleri kullanacaksanız, fazla tuz tüketmemeye dikkat edin
 • Marketten aldığınız meyve ve sebzeleri dikkatlice yıkayın ve karbonatlı suda bekletin
 • Aşırı alkol tüketiminden kaçının
 • Çocuklarınıza bir şeyler öğretmek ve öğrenmek için çok güzel bir fırsat, ailenizle birlikte vakit geçirin
 • Olumlu düşünün, özellikle bağışıklık sisteminiz ve psikolojiniz için gerçekten etkili olacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, bağışıklık sisteminizi diyet yoluyla “güçlendiremezsiniz” ve hiçbir yiyecek veya takviye COVID-19’a yakalanmanızı engellemez. Doğru hijyen uygulaması, enfeksiyondan kaçınmanın en iyi yolu olmaya devam etmektedir.

Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması, vücudunuzun virüsle savaşma yeteneğinin yüksek olması anlamına gelmektedir. Koronavirüse yakalanma riskini azaltmak için hangi vitaminlerin ve minerallerin olumlu etki ettiğine dair henüz bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Ancak A, B, C, D, E vitaminleri, omega-3, selenyum, çinko ve demirin olumlu etkisini öne süren çalışmalar yapılmaktadır. Eğer vücutta emilim bozukluğu ve herhangi bir hastalık yoksa dışarıdan takviye alınmasına gerek olmadığını, sağlıklı beslenme ile bu vitamin ve minerallerin karşılanabileceğini biliyoruz. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için, meyve ve sebze ağırlıklı, tam tahıl  içeren dengeli bir beslenme düzeni ve egzersiz yapmak yeterli olacaktır. Koronavirus sürecinde yapabileceğiniz egzersiz önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle kilo almamak adına diyet yapmak bağışıklığınızı desteklemek yerine zayıflatacaktır. Tabii ki bu süreçte enerji harcamasının azlığına bağlı metabolizma yavaşlamasını da göz önünde bulundurarak kalorisi normalden düşük (çok değil) beslenmeniz yeterli olsa da, bunun abartılmaması gerekmektedir. Yetersiz beslenme, enfeksiyon riskini artırabileceği gibi iyileşmesini de yavaşlatabilecek ciddi bir sorun haline gelebilir. Enfekte olanlar iyileşmeyi yavaşlatan yetersiz beslenme riski altındadır.

COVID-19 semptomları genellikle ateş, öksürük, genel halsizlik, yorgunluk, ağrı, nefes almada güçlük ve iştahsızlık ile tat ve koku kaybından biri veya birkaçı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bütün bunlar iştahınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Enfeksiyonla mücadele vücudunuzun protein, vitamin ve mineral ihtiyacını artırabilir. Bu durumda en verimli yöntem meyve ve sebze ağırlıklı, yeterli protein ve tahıl içeren bir beslenme düzenini takip etmek olacaktır.

Herhangi bir özel diyet uygulanması ek bir fayda sağlamayacak, en destekleyici ve koruyucu olan yeterli ve dengeli beslenme olacaktır. Koronavirüs sürecinde unutmamak gerekir ki en güçlü önlem hijyendir.

https://www.bda.uk.com/resource/covid-19-corona-virus-advice-for-the-general-public.html Erişim Tarihi: 05.05.2020

https://nutrition.org/making-health-and-nutrition-a-priority-during-the-coronavirus-covid-19-pandemic/ Erişim Tarihi: 05.05.2020

http://www.euro.who.int/en/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/novel-coronavirus-2019-ncov-technical-guidance/food-and-nutrition-tips-during-self-quarantine Erişim Tarihi: 05.05.2020

El Ghoch, M., & Valerio, A. (2020). Let food be the medicine, but not for coronavirus: Nutrition and food science, telling myths from facts. Journal of Population Therapeutics and Clinical Pharmacology, 27(2), e1-e4.

Zhang, L., & Liu, Y. (2020). Potential interventions for novel coronavirus in China: a systemic review. Journal of medical virology

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.