Koronavirüs Salgınında İşitme Kaybı Olan Kişiler İçin Geliştirilen Şeffaf Yüz Maskeleri

0 105

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünyada yaklaşık 34 milyonunu çocukların oluşturduğu 466 milyon işitme engelliden ihtiyacı olanların sadece yüzde 10’u işitme cihazına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Bilmiyorsanız işitme kaybı sorunun sık karşılaşılan bir durum olduğunu öğrenmiş olduğunuz. Kulaklıkla müzik dinlemenin yaygınlaşması ile işitme kaybı yaşayanların 2050 yılında 1 milyar kişiye yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de ise ulaşabildiğim en güncel veri ise 2011 yılına ait. Engelli ve Yaşlı İstatistik Bülteni 2019 Mayıs yayınına göre Türkiye’de duymada zorluk yaşayanların yani işitme kaybı olanların sayısı 836.000. Neredeyse her 100 kişiden biri işitme kaybı ile hayatına devam ediyor.

ABD merkezli ClearMask şirketi koronavirüs ile mücadelede işitme sorunu yaşayan hastalarla ve kişilerle iletişime geçmek amaçlı ağız tarafı şeffaf maskeler tasarladı.

Maskeler, yüzün ve ağzın her zaman görünür olmasını sağlamak için şeffaf tasarlandı. Buğulanmayı önleyici ek özelliklere sahip olan maskeler parçacıkları filtrelemek için tasarlanmadı ve ileride bu özelliğinde de eklenmesi planlandığı belirtildi.

Koronavirüs salgınında salgınında iletişim kurmak için dudaklarını okumaya ihtiyaç duyan insanlar için paha biçilmez bir hizmet olduğunu belirtmek isterim.

Koronavirüs pandemisi sürecinde ihmal edilen grupların neler olduğu ve o gruplar için neler yapabileceğimizi düşünelim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.