Koronavirüs Pandemisi Süresince Hayat Ve Hareket Eve Sığar

1 100

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İçinde bulunduğumuz süreç boyunca alınan tedbirler ile hayatlarımızı uzun bir süredir küçük alanlarda yaşıyoruz. Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma, hem bizi sosyal yönden kısıtlamış hem de saatler boyu hareketsiz kalmamıza neden olmuştur. Bu nedenle hareket konusunu ele almak istedim.

En Önemli Tedbir: Sosyal İzolasyon

COVİD-19 enfeksiyonu, önleyicisi veya tedavisinin olmaması, hızlı bulaşma oranı ve yüksek bulaşma sayıları ile sonuçlanmasının yanı sıra, bireylerin sosyal iletişimlerini önleyerek hastalığın yayılmasını engellemek adına evde kalmaları gerektiğinin bilimsel olarak önerilmesine yol açmıştır. Bu tedbir ile sağlık sistemleri üzerindeki yükün azaltılması hedeflenmiştir.

Sosyal İzolasyonun Sonuçları Ne Olmuştur?

Yapılan çalışmalarda, hareketin kısıtlanması, günlük rutinin kaybı ve başkalarıyla sosyal ve fiziksel etkileşimin azalması sıklıkla can sıkıntısına, hayal kırıklığına ve izole edilmişlik hissine neden olduğu söylenmiştir.

COVİD-19 bir solunum yolu enfeksiyonu olmasına rağmen, metabolik ve kalp hastalıkları olan bireyler daha kötü sonuçlar yaşamaktadır. Fiziksel aktivitenin kalbi koruyucu olduğu ve hareketsiz olmanın risk faktörü olduğu düşüncesi araştırmalarla desteklenmektedir.

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

İlişkili Diğer İçerikler

Düzenli yapılan egzersizlerin sağlık için önemi her geçen gün daha da belirginleşmektedir. Fiziksel aktiviteler; kemiklerin, eklemlerin, kalp-damar sistemi ve fonksiyonlarının en uygun şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Uzun mesafeli koşular, bisiklet sürme, yüzme vb. gibi dayanıklılık sporu yapanlarda kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı daha az görülmektedir.

Çocuklar İçin Egzersiz

Çocukların egzersiz yapmaması, hareketsiz yaşam, yeme bozuklukları ve fazla beslenme sonucunda mevcut sağlık problemleri gelişim gösterebilir ve yeni hastalıklar ortaya çıkarabilir. Diyabet, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve astım gibi rahatsızlıklara aşırı kilolu çocukların yakalanma riski daha fazladır.

Yaşlılar İçin Egzersiz

Karantina sürecinde yaşlılar hareketsiz bir yaşam biçimine maruz kalmışlardır. Bu durum mevcut sağlık durumlarını korumada ciddi zorluklar çıkarmış ve yeni sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Hareketsizliğin neden olduğu sağlık sorunlarının yanı sıra zihinsel açıdan da problemler gözlenebilir. Ek olarak motor becerilerindeki azalmalar nedeni ile ciddi sakatlıklar yaşanabilir.

Evde Yapılabilecek Egzersiz Önerileri

  • İzin verilen sürelerde dışarıda egzersiz yapılabilir.
  • Egzersiz bandı, pilates topu gibi ekipmanlarla egzersiz yapılabileceği gibi; dans, yoga gibi egzersizlerde tercih edilebilir.
  • Evi süpürme, paspas yapımı, pencere silme gibi temizlik işleri, çiçek bakımı gibi bahçe işleri veya namaz kılma gibi ibadetlerde fiziksel aktivitenin korunabilmesi ve artırılabilmesi açısından önerilebilir.

Ciddi PK, Yazgan E. Covid-19 Salgınında Sosyal İzolasyon Sırasında Fiziksel Aktivite Durumunun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Covid-19 Sosyal Bilimler Özel Sayısı.2019;37 S.262-279

Çelik F.,Yenal TH. Covid-19 ve Hareketsiz Yaşam. Akdeniz Spor Bilimleri Dergisi 2020;3(2)

Öztürk O.,Bayraktar D. Pandemilerin Şafağında: COVID-19 ve Fiziksel İnaktivite. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi 2020; 5(2): 143-146

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Fatma diyor

    Eline sağlık çok güzel bir konuya değinmişsin yeni yazılarını 4 👁️ile bekliyoruz eheheh

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.