Koronavirüs Pandemisi Çocuklar Üzerinde Nasıl Bir Etki Oluşturmaktadır?

6 90

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yazımın konusu uzun zamandır kafamı kurcalayan bir sorunun cevabı olarak ortaya çıktı. Çünkü koronavirüs pandemisi yetişkinlerden ziyade bu sürece anlam vermekte zorlanan çocukları çok farklı bir yapıda etkilemektedir.

COVID-19’un Oluşturduğu Etkiler Nelerdir?

Covid-19 virüsü iki şekilde sağlık sorunlarına neden olmaktadır. İlki, virüsün oluşturduğu bedensel sağlık problemleri, ikincisi ise salgın ile ilişkili anksiyete, panik ve endişe gibi psikolojik sorunlardır. Bulaşıcı hastalıklar sadece kişilerin fiziksel sağlığını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda tüm nüfusun psikolojik sağlığını ve refahını da etkilemektedir.

Salgın tüm dünyada neden olduğu kriz durumunun sağlık başta olmak üzere ekonomik, psikolojik, sosyal yaşam ve eğitim üzerine olan derin etkileri, yansımaları devam etmekte ve ne zaman biteceğine ilişkin kesin bir veri bulunmamaktadır.

Peki, Eğitim Sisteminin Uzaktan Olmasının Sonuçları Nelerdir?

Koronavirüs (Covid-19) salgının eğitim üzerindeki etkileri olarak, teknoloji tabanlı öğrenmeye ulaşmada sorunlar, öğretmenle karşılıklı gerçekleşen eğitimlerin yürütülememesi, uzaktan eğitimin veya evde eğitimin aileye ve bakıcılara yük getirmesi, çocukların ve gençlerin sosyal etkileşimini azaltarak sosyal izolasyona neden olması şeklinde belirtilebilir.

Sosyal İzolasyon Sürecinde Ailenin Tutumları Çocuğu Nasıl Etkiler?

İçinde bulunduğumuz bu dönemde ise, çocuklar ve aileler salgın ve onun getirdiği toplumsal değişimlere alışmaya çalışmaktadırlar. Bu süreçte ailenin durumlara verdikleri tepkiler, medyada sıkça yer verilen hastalık haberleri gibi çocuğun çevresel faktörleri nedeniyle çocuklar için yetişkinlerden daha zor yaşanabilmektedir. Çocuklar izolasyon sürecinde ebeveynlerini daha iyi gözlemleme fırsatı bulurlar. Ailenin kaygı düzeyi arttıkça bu durum çocuğa yansır ve çocuğunda kaygı düzeyinin artmasına neden olur.

Çocuğa yardımcı olabilmek için davranışları ve salgın sürecindeki tutumları iyi gözlenmelidir.

Bu Süreçte Çocuklara Nasıl Yardımcı Olunmalı?

Herkes gibi çocuklarda bu süreçte en çok sosyal yaşantılarından mahrum kalmaktan şikâyetçidirler. Okula gitmemek, arkadaşları ile paylaşımda bulunmamak, parkta sokakta özgürce oynayamamak, birlikte vakit geçirmekten hoşlandığı aile bireyleriyle görüşememek onları derinden etkilemektedir.

Bizler salgını anlamlandırabilirken onlara soyut gelen bu durum akıllarında soru işareti oluşturmaktadır. Salgın, virüs, alınması gereken tedbirler gibi konuları ilk televizyondan başka bir ağızdan duymak yerine yakınlarından ailesinden duymak çocuğu korkutmak yerine güvende hissettirecek ve etkilenmeyi azaltacaktır. Medyadan bilgi edinmiş olsalar bile en doğru bilgiyi almak için yine en güvendikleri kişilere danışacaklardır. Bu durumda çocuğun sorularını önemsemek, anlaşılır bir dil kullanarak sorularını cevaplamak, alınacak tedbirleri katı kurallarla öğretmek yerine oyun haline getirerek öğretmek uyum sağlamasını kolaylaştıracak ve endişe seviyelerini düşürecektir.

Aşkın R., Bozkurt Y., Zeybek Z. Covid-19 Pandemisi: Psikolojik Etkileri Ve Terapötik Müdahaleler. İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Covid-19 Sosyal Bilimler Özel Sayısı.2020;(37) Bahar (Özel Ek) s.304-318

Yüksek Usta, S., Gökcan, H.N. Covid-19 through the eye of children and mothers. International Journal of Social Sciences and Education Research. 2020;6(2), 187-206.

Can, E. Coronavirüs (Covid-19) pandemisi ve pedagojik yansımaları: Türkiye’de açık ve uzaktan eğitim uygulamaları. AUAd, 2020;6(2), 11-53.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

6 Yorum Yapıldı
 1. Şeyda Buse diyor

  Emeğine sağlık İrem cimm… Güzel ve bilgilendirici bir içerik olmuş

 2. Hande diyor

  Eline emeğine sağlık İremcim çok faydalı, güzel olmuş. Devamını bekliyoruz 🙂

 3. Fatma diyor

  Eline sağlık İrem çok güzel olmuş.

 4. Asuman diyor

  Çok faydalı bir içerik olmuş teşekkürler👏🏻

 5. Seray diyor

  Çok güzel bir yazı, teşekkür ederiz.

 6. Cevdet diyor

  Allah razı olsun kızcağzım sayende bilgilendik. Çok selamlar.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.