Koronavirüs Aşı Sertifikası Nasıl Alınır?

0 12.668

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs Aşı Sertifikası diğer adıyla Koronavirüs Aşı Kartı artık birçok yerden isteniyor. Sürü bağışıklığını sağlamak açısından pasif bir yönlendirme sistemi olarak kullanılan bu yöntemin daha fazla yaygınlaşacağını göreceğimizi düşünüyorum.

Koronavirüs Aşı Sertifikasını çoğu kişi nereden ve nasıl alacağını bilmediğini fark ettiğimden, bu içerikte sizlere Koronavirüs Aşı Sertifikasının nereden ve nasıl alabileceğinizi göstereceğim.

Öncelikle Koronavirüs Aşı Sertifikasını tek yerden alabiliyorsunuz. Bu uygulamanın adı E-Nabız. Belki duymamış, duymuş fakat bilginiz olmamış olabilir. E-Nabız, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen tüm sağlık geçmişinizi ve işlemlerinizi takip edebileceğiniz bir uygulamalıdır. E-Nabız uygulamasının hem Ios hem de android versiyonları bulunmakla birlikte E-Devlet üzerinden ve e-Nabız uygulamasının kendi web sitesinden girebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz ekran e-Nabız uygulamasının giriş ekranıdır.

E-nabız uygulamasına iki farklı yolla girebilirsiniz. Bunlardan birincisi e-Nabız şifrenizi aldıysanız direkt olarak TC kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz. Fakat çoğu kişi e-Nabız şifresini almadığından biz en yaygın giriş yöntemi olan e-Devlet üzerinden giriş yapacağız.

Yukarıda kırmızı ile çerçevelediğim ve kendisi de kırmızı kutu içinde yer alan e-Devlet Üzerinden Giriş’e tıklayabilirsiniz. Tıkladıktan sonra sizi sayfa e-Devlet giriş sayfasına yönlendirmektedir. Karşınıza aşağıdaki e-Devlet sayfası gelecektir.

Ekrandaki sayfaya TC Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi yazmanız gerekmektedir. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi doğru girdiğinizi kontrol etmelisiniz. Bazen yanlış girme durumu olabilmektedir.

Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

Bu sayfa sol alt tarafta keşfet alanı bulunmaktadır. Keşfet altında COVID-19 kategorisini görebilirsiniz. Buraya tıklamanız halinde karşınıza aşağıdaki görsel gelmektedir.

Bu ekranda daha önce koronavirüs aşısı olduysanız o aşılar listelenecektir. Bu sayfanın sağ üst tarafında ise 3 alan bulunmaktadır. Bu alanlar AB Uyumlu Sağlık Raporu, COVID-19 Aşı Kartı ve COVID-19 Aşı Bilgileri’dir. COVID-19 Aşı Bilgileri zaten gördüğünüz ekrandır. Bu nedenle Koronavirüs Aşı Sertifikasını oluşturmak için ortadaki COVID-19 Aşı Kartı alanına tıklamanız gerekmektedir. Tıkladıktan sonra daha önce aşı kartı oluşturmadıysanız aşağıdaki ekran karşınıza gelmektedir.

Buradaki ekranda Kart Oluştur butonuna basarak kartlarınızın oluşturulma işlemi başlamaktadır. Bu sitenin yoğunluğuna göre biraz zaman alabilir. Bu nedenle beklemenizi tavsiye ederim. Aşşı kartlarınız oluştuğunda aşağıdaki gibi gözükecektir.

Buradaki Görüntüle butonundan aşı kartınızı görüntüleyebilir veya Pdf formatı şeklinde cihazınıza saklamak amaçlı indirebilirsiniz.

Aşı kartlarınızı silebilir, daha sonra olduğunuz aşılar için tekrardan aynı işlemi yaparak aşı kartlarınızı oluşturabilirsiniz.

Yukarıda Görüntüleme alanına bastığımda kendi aşı kartımı görüntüsü ekrana geldiğini görebilirsiniz.

Aşı Sertifikası zamanla yaygınlaşacağından aşı sertifikanızı oluşturmanız sizi rahatlatacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.