Korona Virüsüne Karşı Takviye Olarak D Vitamini Almalı Mıyım?

0 180

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

D vitamini deyince akla hemen kemik sağlığı gelir. Ancak D vitaminin birçok işlevi vardır.

D vitamini bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Yapılan bazı çalışmalarda D vitaminin viral hastalıklar ile yakından ilişkili olduğu ortaya konuldu.

Peki, bu ne demek ?

D vitamini az olan kişilerin virüs hastalıklarında daha çabuk yakalandığı ve ağır geçirdiği anlaşıldı. Hastalara D vitamini takviyesi yapılması iyileşme sürecinde önemli katkısı olduğu görülmüştür. D vitamini virüslerin çoğalmasını önler ve inflamasyon neden olan maddelerin (sitokinlerin) baskılanmasına neden olur ve anti-inflamatuvar (sitokinlerin) maddelerin daha fazla salgılanmasını sağlar.

Korona Virüsüne Karşı D Vitamini Etkili Midir?

D vitamini Covid için önleyici değildir daha doğrusu D vitaminin korona virüsü engellediğini ya da daha hafif seyrettiğini gösteren yeterli bir çalışma yoktur. Ancak vücudumuzda D vitaminin yeterli düzeyde olması bağışıklık sistemimiz açısından önemlidir.

Vücudumuzda İdeal D Vitamini Düzeyi Ne Olmalıdır?

Kişide vitamin D düzeyinin normal, eksik veya fazla olduğunu anlamak için 25(OH)D düzeyine bakılmalıdır. 25 (OH)D düzeyi; 20 ng/ml D’den düşük ise D vitamini eksikliği, 21 ile 29 ng/ml arasında ise D vitamini yetersizliği, 30 ng/ml’den yüksek ise normal D vitamini düzeyi, 150 ng/ml’den yüksek ise D vitamini intoksikasyonu olarak belirlenmiştir.

Çocuklarda serum 25(OH)D düzeyini >20 ng/ ml tutabilmek için alınması gereken en az ek D vitamini dozunun 400 U/gün olması gerektiği bildirilmiştir. Erişkinlerde ise serum 25(OH)D düzeyinin 20-32 ng/ml aralığında tutulabilmesi için 800-1000 U/gün dozunda ek olarak D vitamini alınması gerektiği bildirilmektedir

Vücudumdaki D Vitaminimi Yükseltmek İçin Ne Yapmalı Mıyım?

D vitamininin deride sentezlenen kolekalsiferol (vitamin D3) ve besinlerle alınan ergokalsiferol (vitamin D2) olmak üzere iki kaynağı vardır.

Kanımızda dolaşan D vitaminin %90-95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride yapılır. Bu yüzden bol bol güneşlenmeliyiz. Haziran-Eylül aylarında günde 15-30 dakika güneşlenmek yeterlidir. Cilt tarafında yapılan D vitamini kanda kalma süresi yaklaşık 15 gündür.

D vitaminin fazlası yağ depolarında depolanır o yüzden yaz aylarında bol bol güneşlenmeye çalışın. Kış aylarında ise bu depolar biter bu yüzden kışın vücudumuzdaki D vitamini düzeyi düşer. Dolayıyla kış aylarında D vitamini takviyesi gerekebilir. Kan testi ile D vitamini düzeyine bakılmalıdır. Gerekirse damla, hap şeklinde takviye alınmalıdır.

%5-10 u yediğimiz gıdalardan gelmektedir. D vitamini en fazla balık, karaciğer ve yumurta sarısında bulunmaktadır. Haftada 1-2 gün balık yemek hem D vitamini hem de omega 3 yağ asitini temin etmek açısından önemlidir. D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Yağda eriyen vitaminler, yağ dokusu yoluyla vücuda emilen bir vitamin türüdür. Yüksek yağlı besinler ile alındığında en iyi emilirler. Vücutta emildikten sonra, vücudun karaciğerinde ve yağ dokusunda depolanır

Kimlerde D Vitamini Eksikliği Görülür?

Kuzey bölgelerinde yaşayanlar, koyu tenli kişiler, 65 yaş üstü erişkinler, geleneksel kapalı giyinen toplumlarda yaşayanlar, D metabolizmasını etkileyen ilaçlar kullanan kişiler risk altındadır.

Obezlerde vitamin D yağ dokusunda depolanmakta ve sistemik olarak kullanılamamaktadır. Bu nedenle obez olmayan kişilere göre D vitamin düzeyleri daha düşük bulunmaktadır.

D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

D vitamini eksikliği 25(OH)D düzeyinin 20 ng/ml’den az olması olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda raşitizm denilen kemik demineralizasyonuna, yaşlılarda osteoporoza neden olur.

Birçok çalışmada vitamin D eksikliğinde Tip1 Diyabet, Multipl Skleroz, Crohn hastalığı gibi birçok otoimmün hastalık riskinde artış olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar riskinde artış olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Öngen Belkız, Kabaroğlu Ceyda, Parıldar Zuhal (2008), D Vitaminin Biyokimyasal ve Laboratuvar Değerlendirilmesi, Türklinik Biyokimya Dergisi ; 6(1): 23-31

Özkan Behzat, Döneray Hakan(2011), D vitamininin iskelet sistemi dışı etkileri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 54: 99-119

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.