Korkutucu Tablo: Artan Sifiliz Vakalarında Penisilin Sayısı Yetersiz Kalıyor

0 1.610

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünyada antibiyotiklerin kontrolsüz kullanımı sonrası antibiyotik direnci çok hızlı bir şekilde artıyor. Ayrıca antibiyotiklerin etkisinin azalması sorunu bir yana artan bulaşıcı hastalıklar nedeniyle antibiyotik sayısında yetersizlik ortaya çıkıyor.

27 Nisan tarihinden itibaren FDA kıtlık yaşanan ilaçlar listesine penisilini de ekledi. Bu durumun ardından FDA, Pfizer’in bu konuda talebe sınırlı yanıt verdiğini açıkladı.

CDC’ye göre artan boğaz ağrısı için sifiliz tedavisinde kullanılan penisilinin yokluğu tedavileri çıkmaza soktuğu belirtiliyor.

1990’dan beri yüksek olan sifiliz oranı 2021 yılında bir önceki yıla oranla %32 arttığı ortaya çıkmıştır. Özellikle gebe kişiler son derece risk altında bulunuyor. Penisilin dışı antibiyotiklerin tedavide kullanılamaması bu ilacın önemini daha da arttırıyor.

ABD’de bu ilacı tek Pfizer ürettiği için Pfizer’e çağrılar artmış durumda. Üstelik sifilize ek olarak diğer cinsel yola bulaşan hastalıkların artışı da gündemi meşgul ediyor. Gelecekte cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ölümlerin daha fazla olacağı ifade ediliyor.

Croft, J. (20.06.2023). Penicillin Hard to Find as Syphilis Cases Rise. webmd.com: https://www.webmd.com/sex-relationships/news/20230427/penicillin-hard-to-find-as-syphilis-cases-rise adresinden alındı


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.