Koranavirüse Yakalanmış Sağlıkçı Adayının Karantina Süreci

0 100

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs salgınında tüm dünya olarak karantina altında evlere kapandık. Bu süreçte bende evdeydim. Bu yazımı da karantina sürecimi paylaşmak istiyorum.

 • Ateş
 • Baş Ağrısı
 • 2-3 hafta süren yorgunluk, halsizlik
 • Burun Tıkanıklığı
 • Boğaz Ağrısı
 • Sıklıkla Öksürük
 • Genel Vücut Ağrısı

Bu belirtiler tanıdık geldi mi?

Pek korkulacak bir durum yok. Çünkü bunlar genel grip belirtileri olabilir.

Peki, bu belirtilerin yanı sıra

 • Ağrı ve Sızı
 • Dinmeyen Boğaz Ağrısı
 • İshal
 • Kuru Öksürük
 • İltihaplı Gözler
 • Devam Eden Baş Ağrıları
 • Tat Alma veya Koku Duyusunun Kaybı
 • Ciltte Döküntü ya da El veya Ayak Parmaklarında Renk Değişimi

Eğer bu belirtileri de gösteriyor ve endişelenmeniz normal. Çünkü bu belirtiler COVİD-19 belirtileridir. Bu belirtiler sizde var ise önleminizi alıp en yakın sağlık kuruluşuna uğramanız gerekmektedir.

Maalesef Koronavirüsün belirtileri bunlarla bitmiyor.

 • Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
 • Konuşma veya hareket kaybı

Bu belirtilerinde olması demek büyük olasılıkla virüsü kapmışsınız demektir. Aynı şekilde en yakın pandemi hastanesine kendi imkanlarınız veya ambulans aracılığıyla ulaşmanız durumunda Akciğer Grafinize bakılacak ardından PCR testine gönderileceksiniz.

Şimdi asıl konumuza gelelim.

Kimim ben?

Bir sağlıkçı adayı derken, ben bu yıl hemşirelik üçüncü sınıfa geçen hemşire adayıyım.

Üniversite yaşamında geçen şu iki yıllık süreçte öğrendiğim birçok teorik bilgiyi PCR testimin pozitif çıkması sonucunda kendimde uygulama fırsatı buldum.

Kendimde kuru öksürük, iltihaplı gözler, boğaz ağrısı haricinde tüm belirtileri gösterdi ve ambulans ile vaka hızının artışta olduğu Diyarbakır’daki tek pandemi hastanesinde Akciğer Grafimin temiz çıktı. Fakat düşmeyen yüksek ateş ve belirtiler nedeniyle PCR testi yapıldı ve yoğunluktan dolayı yaklaşık 36 saat sonunda testim pozitif çıktı.

Sonucu pozitif olarak görmek kısa süreli bir şok yarattı.

Öncelikle iletişim ve psikoloji derslerinde fazlasıyla değinilen hasta veya sağlıklı bireyi tedaviye hazırlamak ikna etmek. Tedavi derken net bir tedavisi bulunmadığını hepimiz biliyoruz.

Uygulanan tedaviye gelir isek en az 17 gün evet 17 gün karantina.

Diyarbakır gibi illerde karantina süresi artmakta, bazı köy ve mahallelerde bu süreç 30 güne kadar çıkarılmış durumda. Bir yandan 17 günü kısıtlı bir alanda neler yapabileceği düşünürken bir yandan da zamanın geçişini planlamaktasınız.

Psikolojik açıdan kendimi hazırladım. Peki ya sonra devam eden solunum güçlüğü ve nefes darlıkları, eklem ağrıları, ara ara yükselen ateş beraberinde gelen terleme ve kas titremeleri, arada oluşan balgamlı öksürük krizleri, hiç dinmeyen ve ara ara acaba hiç gelmeyecek mi diye düşündüğüm tat ve koku almada kayıpları.

İlk negatif test sonrasında fark ettiğim deride döküntü vücut anlaşılan kendini yenileme çalışmalarına başladı hissi, göğüste oluşan kısa süreli ağrılar, nadiren oluşan konuşmada zorlanma ve bunların en önemlisi temel ihtiyaçlar nasıl sağlandı?

Tek tek değinelim.

Solunum Güçlüğü ve Nefes Darlıkları

Eğer sağlık alanında eğitim gördüyseniz zihninize birkaç şey gelmiştir. Hastanede olsa bir hasta uygun bir pozisyona getirilir ve oksijen tedavisi uygulanır fakat evde tedavisi bulunanlar için durum farklı. Telefon üzerinde bilgi verilmekte olduğunu biliyorsunuzdur.

Peki, hastaların yüzde kaçı bunu uygulayabilmekte?

Peki, bunlar neler rahatlıkla hava alabileceğimiz bir pencere varsa balkona çıkmak eğer bunlar etki etmez ise teorik ve uygulama derslerinde gördüğümüz burun kanatlarını açmak gerekli duyulması durumunda prone dediğimiz pozisyonu uygulamak faydalı oluyor. Karantina sürecinde en çok bu pozisyonu uygulamaktan faydalandım.

Eklem Ağrıları

En belirgin ve ayırıcı belirtilerden biridir. Eklem ağrılarında en önemli tedavilerden biri bol C vitamini almak ve egzersiz yapmak, karantina sürecinde C vitaminine doydum diyebilirim.

Ara Ara Yükselen Ateş

Yüksek ateşte ilaç yanı sıra soğuk tedaviler uygulanmakta olduğunu biliyoruz. Vücudumuzda ısıya en hassas bölgelere bol bol soğuk veya serin su uyguladım. İlaç tedavisi almadım ismime hastaneden çıkan ilaç ekipler tarafından bana ulaşmadı ve ilaç takibini yapılamadığından dolayı sadece aile hekiminin önerdiği Parol ilacını kullanabildim. Bunun yanı sıra terlemeler ve kas titremelerini önlemek için soğuk tedaviye devam ettim.

Balgamlı Öksürük Krizleri

Kuru öksürüğü hiç yaşamadım ama ilk beş günün sonunda daha da ortaya çıkan ve aşırı zorlayıcı bir süreç ve beraberinde akciğerlerinize ağrı ve sızılar oluşturmakta. Balgamı daha hızlı atmak için yüz üstü ve göğüs biraz üstte kalacak şekilde balgamın akışını ve öksürükleri hafifletme girişimlerinde bulundum.

Tat ve Koku Alamama

En belirgin, en uysal fakat en zevksiz şey hazırlanan en sevdiğin yemeğin tadını alamamak. Bu nasıl bir duygudur? Psikolojik olarak baya etkili bunun için yapabileceğiniz en iyi şey yemeklerin tadını zihninizde tahmin etmek ve kendinizi bu şekilde az da olsa rahatlatmak. Yirmi ikinci günde yavaş yavaş tat duyunuzun gelmesi ile biraz rahatlamış oldum.

Deride Döküntü

Pek nadir görünen bu belirtiyi test sonucumun negatif çıkması sonucunda farkına vardım. Bir yandan nedense mutlu oluyor, gelişme olduğunu ve vücudun yenilendiğini düşünüyordum.

Göğüste Oluşan Kısa Süreli Ağrılar

‘Ağrıların var mı?’ sorusuna verilebilecek iki cevap vardı. Biri eklem ağrıları diğeri göğüs ağrıları. Peki bu ağrıların artması durumunda verilen hafif düzey ağrı kesiciler dışında ağrıyı düşünmemek için zihni farklı yönlere çekmeye çalışmak çok önemli. Kitap okumak, müzik dinlemek, dizi & film izlemek gibi aktiviteler ile uğraşmak ağrıya odaklanmaktan uzak tutup acı çekmeyi azaltacaktadır.

Konuşmada Zorlanma

Kısmen oluşan konuşmada bozukluk da çok az seyreden belirtilerden biri, bunun önüne geçebilmek için dinlenme ve okuma çalışmaları yapmak iyi gelecektir.

Gelelim son olarak

Temel İhtiyaçları Karşılama

Yiyecek, içecek ve giyecek gibi ürünler canım annem tarafından kapıya bırakılmakta ve bu ihtiyaçlarımı odama almaktaydım. Tabi karantinanın amacı diğer bireyler ile temastan kaçınmak ve yayılımı engellemek.

Bu nedenle yiyecekler için tek kullanımlık ürünler kullanmak zorunda kalıyordum. Bu ürünlerin doğaya olan zararları malum. Aslında bulunduğun odayı bir yaşam biçimine çevirmek pek zor değil. Sağlığının yanı sıra karantinayı iyi değerlendirmek gerek. İyi değerlendirmekten kasıt ben karantina sürecini semptomlarımın hafiflemesi ve kendimi iyi hissetmeye başladıktan itibaren online sertifika programlarına katılma, mesleki araştırmalar yapma ve içerik üretmek gibi konulara yöneldim.

Karantina sürecinde desteklerini esirgemeyen başta ailem olmak üzere, aile hekimim Savaş Bey’e ve arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım.

Sağlıcakla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.