Köpek Balığındaki Antikor Benzeri Proteinler, Covid-19 Virüsünü Etkisiz Hale Getiriyor

0 6.716

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bildiğiniz gibi Covid-19 virüsünün ortaya çıkışı yaklaşık 2 yıl önce yarasalara bağlandı. Bu ortaya çıkan virüs tüm dünyayı bir anda etkisi altına aldı. Bu yüzden tüm dünya tedavi seçeneği geliştirmeye ve ardı arkası kesilmeyen bir araştırmaya girdi.

İşte bu konuda güncel olarak 2 hafta önce yayınlanmış bir makale de köpek balığında VNAR şeklinde bilinen proteinlerin Covid-19’a sebep olan virüs ve varyantlarına etkili olduğu ortaya çıktı.

Ancak hemen tedavi amaçlı kullanılması mümkün olmayan bu protein gelecekte ortaya çıkacak olan koronavirüs temelli hastalıklar için kullanılacak.

Hayvanlardan bulaşan bu tür virüslere karşı önceden önlem amaçlı tedavi seçeneklerinin geliştirilmesi gerektiği açıklandı.

Wisconsin-Madison Üniversitesinde hastalık bilim profesörü olan ve çalışmaya öncülük eden Aaron LeBeau, ‘Buradaki en büyük sorun, insanlarda ortaya çıkmaya hazır şekilde bekleyen birtakım Koronavirüslerin olması.’ ve ‘Biz de köpek balığı VNAR’larından oluşan, gelecekteki SARS salgınlarında kullanılabilecek tedavi amaçlı bir cephane hazırlıyoruz. Bir nevi geleceğe karşı sigorta gibi.’ şeklinde açıklamada bulundu.

Covid-19 ve sağlıkla ilgili her şey için saglikasistani.net platformunu takip etmeyi unutmayın 😊

https://www.nature.com/articles/s41467-021-27611-y 31.12.2021 tarihinde alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.