Kolesterol: Nasıl Oluşur, Nasıl Ölçülür, Neye Sebep Olur Ve Etkileyen Besinler Nelerdir?

0 119

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aslında birçoğumuz az çok kolesterol hakkında birkaç şey biliyoruz. Tabi bu bilinenler arasında yanlış olanlar da var.

Peki ya bildiklerinizden hangileri doğru sizce?

Bu yazımda kolesterol hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak kolesterolün ne olduğu ile başlayalım.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücudumuzun dolaşım sisteminde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Vücut için değerli olan kolesterol birçok ciddi hastalığa da neden olabiliyor. Bunların arasında en çok damar sertliği ve ilişkili hastalıklar bulunmaktadır.

Kolesterol Vücutta Nasıl Oluşur?

Kolesterol oluşumun iki temel sebebi vardır.

Bunlardan ilki beslenme şekline bağlı iken diğeri karaciğerin kendisinin ürettiği kolesteroldür.

Karaciğerin görevi aslında kandaki kolesterolü yok etmek olsa da gelişim ve büyüme için gerekli hormonlar ve D vitamininin üretilmesi için karaciğerin ürettiği kolesterolü kan dolaşımına salgılaması gerekir. Bu miktar oldukça azdır. Az olsa dahi hormon ve vitamin üretimi için yeterlidir.

Yani vücudumuzun fazlada kolesterole ihtiyacı yoktur. Yüksek kolesterol maalesef ki ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Tabi ki aşırı az olduğunda yani eksikliğinde de vücut fonksiyonlarında bozukluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle kolesterolde en önemli husus dengede tutabilmektir.

Vücuttaki Kolesterol Nasıl Ölçülür?

Vücuttaki kolesterol değerini tam kolesterol testi ile ölçmek mümkündür. Bu teste lipit panel ya da lipit profil testi adı da verilir. Bu test ile kanınızdaki kolesterol ve trigliseritlerin miktarı ölçülür.

Kolesterol eğer yüksekse büyük ihtimalle belirti vermez. Ama bazen, halsizlik, baş dönmesi, yüz bölgesinde sarı renkli yağ bezeleri, yaraların geç iyileşmesi gibi belirtilir de verebilir.

Bu nedenle lipit panel testinin önemi büyüktür. Bu testteki her değer ayrı ayrı önemlidir ve hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Yüksek Kolesterol Nedir Ve Neye Sebep Olur?

Yüksek kolesterol başta kalp olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Kanda fazla olan kolesterol zamanla damar duvarında birikir, plak oluşur ve damar sertliğine, damar tıkanmasına ve damar daralmasına neden olur. Maalesef ki kolesterol nerede birikmişse o damarla ilgili sorunlar oluşacaktır.

Peki, İyi Huylu Kolesterol Dediğimiz Nedir?

İyi huylu kolesterol dediğimiz aslında kanda HDL değerinin yüksek olmasıdır. Bu değer kadınlarda yüzde 50 mg ve üzeri, erkeklerde ise yüzde 45 mg ve üzeri olmalıdır. Bu değerler bireyleri kalp ve damar hastalıklarından korur.

Kolestrol yükselmesi ve düşmesi beslenme ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle kolesterolü yükselten ve düşüren besinler aşağıdaki gibidir.

Kolestrol Yükseltici Besinler Nelerdir?

Süt, yumurta, yoğurt, kırmızı et, salam, tavuk, şeker, margarin, sakatatlar, her türlü kızartma çeşitleri ve karbonhidrat içerikli gıdalar kolesterolü yükselttiği için tüketilmesinde dikkat edilmesi gereklidir.

Kolestrol Düşürücü Besinler Nelerdir?

Keten tohumu, ceviz, zeytin, kırmızı biber, fındık, sarımsak, enginar, elma, portakal, yeşil yapraklı sebzeler ve elma sirkesi kolesterolü düşüren besinlerden olduğundan ağırlıklı olarak tüketilmesi uygun görülüyor.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için belirli aralıklarla hekiminizle kolesterol değerleriniz üzerine görüşmeler yapabilirsiniz. Kolesterol basite alınacak bir konu değildir. Sinsi ilerlemeleri ancak kontrollerle fark edebilir ve engelleyebilirsiniz.

tkd.org.tr (2020 Ağustos 31) Kalp Hastalığı Salgınının Ardındaki Sinsi Düşman “Kolesterol” Hakkında Sık Sorulan Sorular tkd.org.tr 31.08.2020 tarihinde erişim adresi: https://www.tkd.org.tr/menu/149/kalp-hastaligi-salgininin-ardindaki-sinsi-dusman-kolesterol-hakkinda-sik-sorul

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.