KOAH Tedavisinin 4 Temel Bileşeni Nedir?

0 172

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

KOAH tedavisi doktorunuz tarafından düzenlendiğinde KOAH hastası olarak tek yapmanız gereken tedavinizi düzenli bir şekilde hayat biçiminiz haline getirmektir. Bunu yaparken aralıklı olarak doktorunuz veya solunum eğitim hemşireniz ile bağlantı kurabilirsiniz.

1. Hasta eğitimi

Kronik yani uzun süren hastalıklarda hasta eğitimi tedaviden ayrı düşünelemez, düşünülmemesi gerekir. Hasta eğitimi tedavinin önemli bir parçasıdır. Her hasta hastalığı ile ilgili temel bilgilere sahip olmalı ve bu bilgileri hayatına uygulamaya çalışmalıdır. Hastalığınız ile ilgili eğitimi doktorunuzdan, hemşirenizden veya eczacınızdan alabilirsiniz.

2. Risk faktörlerinin azaltılması

KOAH için risk faktörleri;

  • Genetik faktörler
  • Sigara
  • Çevresel ve mesleki maruziyet
  • İç ve dış ortam hava kirliliği
  • Akciğer gelişimine etkili faktörler
  • Hava yolunun fazla çalışması ve astımdır.

Bu risk faktörleri hasta eğitiminde size anlatılacaktır. Risk faktörlerini öğrenerek, her biri için önlemler almalısınız. KOAH ile birlikte yaşarken hayat kaliteniz bu risk faktörlerine maruziyetiniz oranında olacaktır.

3. Stabil KOAH tedavisi

KOAH alevlenmeleri ve solunum yolu enfeksiyonları hariç KOAH hastasıysanız uzun süre ilaçlar kullanmak zorundasınız. Bu nedenle KOAH ile ilgili şikayetleriniz olmasa bile doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir. İlaçlarınızı düzenli kullanarak ve doktor önerisi dışında ilaç kullanmayarak hastalığınızın seyrini belirleyebilirsiniz.

4. Alevlenmelerin tedavisi

KOAH alevlenmeleri hastalık seyrince hastanın hastalığını yönetebilme durumuna göre sık aralıklarla yada nadir görülebilir. KOAH alevlenmesi astım atağına benzer özellikler taşır. Fakat farklıdırlar.

KOAH alevlenmesi “hastalığın doğal seyri esnasında, günlük olağan değişimlerin ötesinde, nefes darlığı, öksürük ve/veya balgamdaki değişiklikle karakterize olan, tedavide değişiklik gerektirecek kadar belirgin, akut olaylar” olarak tanımlanmaktadır.

KOAH alevlenmeleri çoğunlukla hastane yatışı ile sonlanabilir. Alevlenme süresince hastalar günlük aktivitelerini yerine getiremediği için depresyona girme eğilimleri fazladır. Ayrıca sık geçirilen KOAH alevlenmeleri kişinin yaşam kalitesini düşürür.

 

1. Türk Toraks Dernegi Kronik Obstrüktif Akciger Hastalıgı Tanı ve Tedavi Uzlası Raporu, 2010. http://www.toraks.org.tr/uploadFiles/book/file/2672011105754-koah2010_tum-rehhber.pdf , Erişim Tarihi: 28.6.2018 Saat: 21:25

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.