KOAH Belirti ve Bulguları Nelerdir?

0 158

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

KOAH’a sessiz katil de denir.

Bu yakıştırmanın yapılma nedeni ise hastalığın çok uzun süre kendisini maskelemesidir. Hastanın KOAH ile ilişkili şikayetleri vardır fakat hasta öksürüğünü sigara içmesine, nefes darlığını kilosuna ve balgamını ise tozlu ortamlara bağlayabilmektedir. Aslında bu tüm bağlamalar doğrudur. Çünkü onlar aynı zamanda KOAH için risk faktörüdür.

Bu yazımız KOAH hastalığında görülen belirti ve bulguları içermektedir. Bu belirti ve bulguları öğrenerek KOAH hastalığı ile ilgili farkındalık sahibi olmanız sizi daha iyi hissettirecektir.

1. Nefes darlığı

Nefes darlığı uzun süreli ve ilerleyici bir şekilde kendini günlük yaşamın içinde hissettirerek hastanın hayat kalitesini düşürebilmektedir. Zamanla kişi 3-5 merdiveni nefes nefese kalmadan çıkabilirken KOAH ile birlikte zamanla 1-2 merdiveni dinlenmeden çıkamayacak hale gelmektedir. Hastalar nefes darlığını “tıkanma, hava açlığı, nefes almada zorluk, çabuk yorulma, bacak yorgunluğu” gibi ifadelerle tanımlayabilir. Günlük yaşamınızda nefes darlığınızın daha fazla sizi etkilediğini düşünüyorsanız, en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız iyi olabilir.

2. Kronik öksürük

KOAH hastalarında ile belirtilerden biri öksürüktür. Buna nefes darlığı da eşlik edebilir. Çoğu zaman öksürüğün nedeni olarak sigara görülür. Öksürük iş başladığında aralıklı bir şekilde görülür. Zamanla şiddeti ve sıklığı artar. Hastalar ilk uyandığında ve kış aylarında öksürük şikayeti artar. Önemsenmeyen öksürük KOAH’ta erken tanıyı engelleyerek hastalığın ileri evrelerde tanılanmasına neden olur.

3. Kronik balgam çıkarma

KOAH hastaları sürekli balgam çıkarırlar. Balgam genellikle beyaz gri renkte, koyu kıvamlı ve yapışkandır. Bu balgam sümüğe benzetilebilir. Sabahları daha fazla görülür. Aralıklı olarak kişi solunum yolları enfeksiyonu geçiriyorsa balgamın rengi sarı ve yeşil renge dönebilir.

4. Hışıltı veya göğüste sıkışma hissi

KOAH hastalarında ara sıra görülebilen belirtilerdir. Bu semptomlar astım veya ağır-çok ağır KOAH’da daha sık olmakla birlikte hafif KOAH’da da görülebilir.

KOAH hastalarında öksürük ve balgam ilk ortaya çıkan belirtiler olabilir.

Her solunum sistemi ile ilgili sorun yaşayan kişilerin bu belirtileri bilmesi gerekmektedir. Edindiğiniz bu bilgiler sayesinde şüphelendiğiniz durumlar olduğunda sağlık kuruluşuna başvurarak erken tanı için kendinize fırsat tanımış olursunuz.

1. Türk Toraks Derneği (Editörler: Erdinç M, Gülmez İ). KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ile Yaşam. Ankara, 2011. Sağlık Bakanlığı Yayın No: 866, ISBN: 978-975-590-403-0.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.