Klitoris İle İlgili En Yaygın 4 Efsane

0 3.881

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Klitoris, vulvanın bir parçası olan kadın cinsel organıdır. Vulvanın zevk merkezi olarak bilinir. On binden fazla sinir ucuna sahiptir. Haliyle dokunmaya ve uyarılmaya karşı oldukça hassastır.

Bu kadar göz önünde olması ve hakkında çokça bilgi olmasına karşın klitoris hakkında yaygın efsaneler de fazlasıyla mevcuttur. İşte onlardan en yaygın olan 4 efsane gerçekleriyle beraber sizlerle!

MİT 1: Klitoris küçük, düğme benzeri bir organdır.

GERÇEK: Klitorisin görünen kısmı küçük olmasına ve vajinal açıklığın ve üretranın yukarısındaki klitoral başlık olarak bilinen deri kıvrımının altında yer almasına rağmen, klitoris göründüğünden çok daha fazlasıdır.

Aslında, bilinen çıkıntı klitorisin sadece ucudur ve glans klitoris olarak bilinir. Klitorisin geri kalanı; vücudun içine uzanan, üretrayı çevreleyen ve vajinanın her iki yanında uzanan karmaşık, süngerimsi, erektil doku ve sinir sistemidir.

MİT 2: Klitoris bir dış organdır.

GERÇEK: Yukarıda da açıkladığım gibi bilinen çıkıntı klitorisin yalnızca bir kısmıdır. Asıl klitorisin çoğu içseldir. Klitorisin iç yapısı bir lades kemiğine benzetilmektedir. Klitoral gövde (corpora), crura ve vestibüler ampullerden oluşur. Lades kemiği şeklinin tepesindeki penis başının arkasında klitoral gövde bulunur.

Klitoral vücut, üretra ve vajinal kanalın çevresinde bir V şekli oluşturan, crura adı verilen erektil dokudan yapılmış bir çift yapıya ayrılır. İki vestibüler ampul crura ile vajinal duvar arasında bulunur. Bu ampuller ayrıca erektil dokudan oluşmuştur. Bu yüzden bir kadın uyarıldığında şişmeye başlar.

MİT 3: Klitoris her zaman iyi çalışılmış ve anlaşılmıştır.

GERÇEK: Klitorisin biçimi ve işleviyle ilgili araştırmalar zamanla tıp literatüründe yer alsa da ilk araştırmacılar sıklıkla önemli bilgileri atlamıştır. Hatta atlamakla da kalmayıp yanlış bilgiler de eklemiştir. Tarihsel olarak, klitoris oldukça az çalışılmış ve çokça yanlış anlaşılmıştır. Klitorisin gerçek anatomisiyse ancak son yıllarda ortaya çıkmıştır.

Profesör Helen O'Connell

Avustralyalı bir üroloji cerrahı olan Profesör Helen O’Connell, 1998 yılında klitorisin anatomik yapısını doğru bir şekilde ortaya koyan ilk kişidir.

MİT 4: Klitoral orgazmlar ve vajinal orgazmlar ayrı varlıklardır.

GERÇEK: Klitoral orgazm, vajinada yer alan klitorisin uyarılması anlamına gelir. Vajinal orgazmsa, vajinal penetrasyondan gelen bir orgazm olduğu anlamına gelir. Gerçekte vajinanın birkaç sinir ucu vardır, bu sebeple uyarılması orgazma yol açamaz.

Özetle vajinal orgazmlar, vajinal kanalı çevreleyen klitorisin iç gövdesinin uyarılmasıyla ilgilidir.

https://www.issm.info/sexual-health-qa/what-are-some-myths-about-the-clitoris Erişim: 07.01.2023 20.54

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.