Klimik Derneği’nden Omikrona Karşı En Güncel Bağışıklama Önerileri

0 2.232

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Klimik Derneği, Türkiye’de enfeksiyon hastalıkları konusunda ciddi akademik kadrosu ile önemli işler yapıyor. Klimik Derneği’nin açılımı ise Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’dir.

Dernek Covid-19 pandemisi başladıktan sonra hem bilimsel araştırmalar yaparak hem de toplumu Covid-19 konusunda bilgilendirecek çalışmalar gerçekleştiriyor. Özellikle halk yönelik yapılan bilgilendirmeler toplumun sağlık alanında kararlarını etkileyebiliyor.

Biz de Sağlık Asistanı Platformu olarak Klimik Derneği’nin omikron varyantı bağlamında paylaşmış olduğu ülkemizde son hızla devam aşı uygulamasına yönelik sizler için önerileri sizler için sıraladık.

Omikrona Karşı Bağışıklama Önerileri

 1. Hiç aşılanmamış bireylerin bir ay arayla iki doz BioNTech olduktan sonra en erken 3 ay sonra 3. Doz aşılarını olmaları önerilmektedir.
 2. Hiç aşılanmamış bireylerin mRNA aşısı yapılamaması durumunda Sinovac aşısını 3 doz olmalarını ve 3 ay sonra da hatırlatma dozu olmaları önerilmektedir.
 3. Belirli sebeplerden dolayı aşılaması yarım kalan kişilerin aşılamalarına kaldıkları yerden devam etmeleri, hatırlatma dozunun ise 3 ay sonra yapılması önerilmektedir.
 4. İki doz BioNTech aşısı olmuş bireylerin 2. Dozdan en erken 3 ay sonra hatırlatma dozunu olmaları önerilmektedir.
 5. Üç doz Sinovac aşısı olmuş kişilerin en erken 3 ay sonra hatırlatma dozlarını olmaları önerilir.
 6. İki doz Sinovac ve bir doz BioNTech aşılarından sonra en erken 3 ay sonra olmaları önerilir.
 7. İki doz Sinovac ardından 2 doz BioNTech aşısı olanların hatırlatma dozunu 6 aydan önce olmalarına şimdilik gerek yoktur. Altıncı ayda yeni verilerle değerlendirme yapılacaktır.
 8. Hastalık geçirdikten sonra iki doz BioNTech olanların hatırlatma dozunu 6 aydan önce olmalarına gerek yoktur. Altıncı ayda yeni veriler ışığında değerlendirilmelidir.
 9. Hastalık geçirdikten sonra iki doz Sinovac olanların, hatırlatma dozunu ikinci Sinovac ’tan 3 ay sonra olmaları önerilmektedir.
 10. İki doz Sinovac olmasına rağmen hastalık geçirmiş bireylerin hastalıktan 3 ay sonra BioNTech aşısı olmaları, hatırlatma dozlarının ise bu aşıdan 3 ay sonra yapılması önerilir. MRNA aşısı yapılamadığı zamanlar Sinovac aşısı hastalıktan 3 ay sonra başlanmak üzere üç doz yapılmalıdır.
 11. İki doz BioNTech olmasına rağmen hastalık geçirmiş olan kişilerin hastalıktan en az 3 ay sonra bir doz BioNTech olmaları önerilir.
 12. Aşılanma şemaları tamamlanmadan ya da hiç aşılanmadan hastalanmış kişilerin, hastalıktan en erken 1 ay sonra başlayarak 1 ay arayla iki doz BioNTech aşısı olmaları, mRNA aşısı yapılamadığı durumda Sinovac aşısı ile üç doz aşılanmaları önerilir.
 13. Bağışıklık yetmezliği olan kişilerin inaktif aşı yerine mRNA aşıları ile aşılanmaları önerilmektedir. Bu kişiler 1 ay arayla 3 dozdan oluşan primer aşı şeması tamamlandıktan sonra ek dozların sayısı ve zamanlanmasının belirlenmesi için enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarına başvurmaları önerilir.

https://www.klimik.org.tr/koronavirus/klimik-derneginden-omikrona-karsi-asi-onerileri/ Erişim Tarihi: 28.12.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.