KKTC’de Yaşayanlar Covid-19 Hakkında Ne Düşünüyor?

0 2.964

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir küresel salgın ile yüz yüzeyiz, salgının birçok alanda etkileri oldu salgın en başta sağlık alanında etkisini gösterdi. Ülkeler pandemi ile mücadele kapsamında çeşitli önlemler aldı. Bu önlemler pandemi koşulları altında virüsün bulaşmasını durdurmak ve hasarı en aza indirmek için oldukça sıkı önlemlerdi. Covid-19 pandemisi insanları belirsizlikle başa çıkmayı öğretti. Pandemi ile mücadele kapsamında alınan önlemlerde halkın bu önlemlere gösterdiği uyum son derece önemlidir.

Bu yazımda sizlerle KKTC’de Covid-19 virüsü ile ilgili yapılmış olan iki anket çalışmasının dikkat çeken sonuçlarını paylaşacağım.

Covid-19 Önlemlerime Tam Uyulmuyor

Yapılan ilk anket çalışmasında KKTC’de yaşayan 308 kişi katılım sağlamış olup, çalışmaya katılanların %61’i her zaman sosyal mesafe kurallarına uyduğunu, %82’sinin kapalı alanlarda her zaman maske kullandığı saptanmış.

Katılımcıların büyük bir kısmı sosyal mesafe ve maske kullanımı konusunda oldukça dikkatli davrandığını dile getirdi. Pandemi ile mücadele kapsamında alınan önlemlerden maske kullanımının zorunlu olması insanların maske kullanımı ve sosyal mesafeye uyma davranışını olumlu yönde etkilediği görülmektedir. El hijyeni sağlama davranışı Covid-19 pandemisinin etkilediği davranışlar arasında oldukça büyük bir yüzdelik ile karşımıza çıkmış olup, katılımcıların %57’si su ve sabun olmadığı zamanlarda dezenfektan kullandığını ve %56’sı salgın öncesine göre daha fazla ellerini yıkadığını dile getiriyor.

Covid-19 İle Daha Fazla Temizlik Malzemesi Alınıyor

Covid-19 pandemisi hijyen alışkanlıklarımızı etkilediği kadar alışveriş davranışlarımızda da değişikliğe yol açtı. KKTC’de yapmış olduğumuz ankette katılımcıların %44’ü ihtiyaçlarından daha fazla temizlik malzemesi satın aldığını ve %44’ü nakit para yerine temassız ödeme yöntemini kullandığını dile getirdi.

Sağlıklı yaşam hakkının en temel ve önemli bileşenlerinden birisi aşılama ile salgın yapıcı hastalıklara karşı toplumun korunmasıdır.

Salgınla mücadelede bir yılı aşkın süreyi geride bırakırken savaşmamız gereken bir diğer konu hastalık, pandemi durumu ve pandemik aşılar hakkında doğru bilgilerden çok daha fazla yanlı ve yanlış yayılan bilgilerdir. Bu yanlış bilgilerin yayılmasından kaynaklı bireylerin doğru ve yararlı bilgilere erişimini zorlaştırmakta ve aşı dahil önlemlerin etkisini azaltmaktadır.

KKTC’deki 1000’den fazla üniversite öğrencisi ne düşüyor?

KKTC’de üniversite öğrencilerinin aşı hakkındaki görüşlerini öğrenmek için 1005 kişinin katılım sağladığı bir anket yaptık. Anket bireylerin Covid-19 ile ilgili bilgilere hangi kaynaktan eriştiği ve aşı hakkındaki görüşlerini ortaya koymaya yönelikti.

Covid-19 ile ilgili bilgilere hangi kaynaktan eriştiği

Grafikte görüleceği üzere gençlerden aşılar ile ilgili güvenilir bilgi kaynağı olarak bilimsel yayınları tercih eden kadar sosyal medyayı tercih ediyorlar.

Araştırmaya katılanlara yönettiğimiz başka bir soru ise ‘Covid-19 aşısı yaptırmanıza etki eden faktör nedir? sorusu idi. Araştırmaya katılan bireylerin %45’i zorunlu olduğu için aşı yaptırdığını dile getirdi. Araştırmaya katılan bireylerin büyük bir çoğunluğu aşıların yan etkileri konusunda endişe duyduğunu dile getirdi. Covid-19 aşılarının etkili olduğunu düşünen kişi sayısı 551 kişi iken kararsız olan ve etkili olmadığını düşünen kişi sayısı 454 kişi idi. Yani %50’si neredeyse Covid-19 aşılarının etkili olmadığını düşünüyor.

İlginç bir sonuç da koronavirüsün ve aşıların bilinçli olarak çıkartıldığını düşünen kişi sayısının da oldukça fazla olmasıydı.

Tüm bu sonuçlar ele alındığında KKTC’de yaşayan bireylerin Covid-19 hastalığı ve aşıları hakkında aklındaki soru işaretlerinin giderilerek hedef kitle analizlerine göre farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.