Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nedenleri Nelerdir?

0 4.848

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İnfertilite, namı diğer kısırlık.

Bazılarımızın yakından tanıdığı, bazılarımızın ise hayatlarına uğramamış sessiz felaket…

Gelin bu yazımızda da kısırlığı beraber ele alalım.

Kısırlık Nedir?

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de görülme oranı çok yüksek olan kısırlık,12 ay veya daha uzun süren düzenli korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanan bir üreme sistemi hastalığıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tüberküloz, doğum ya da kürtaj sonrası geçirilen ağır enfeksiyonlar, sağlık problemleri yaşandığında zamanında müdahelede bulunmamak infertilite görülme sıklığını etkileyen en önemli faktörlerdir. Erkekte ve kadında üreme organlarına bağlı problemlerle ortaya çıkacağı gibi çeşitli hormon ve gen bozuklukları, kalıtsal hastalıklar, psikolojik sorunlar nedeniyle de bireylere kısırlık teşhisi konulabilmektedir.

Erkeklerde Üreme Organına Bağlı Kısırlık Sebepleri

  • Yetersiz sperm üretimi,
  • Spermlerin yeterince hızlı olmaması ya da hareketsiz olması,
  • Spermde morfoloji(şekil)bozukluğu,
  • Testis anomalisi (bir yumurtanın diğerinden büyük veya küçük olma durumu gibi)

Kadınlarda Üreme Organlarına Bağlı Kısırlık Sebepleri

İlişkili Diğer İçerikler
  • Düzensiz yumurtlama
  • Yumurtanın kalitesiz olması ya da yeterince büyümemesi
  • Tüplerden birinin veya ikisinin de tıkalı olması
  • Rahim anomalileri (yapışık rahim ,ters rahim gibi)

Türkiye’de infertilitenin, evli çiftlerin %10-20’sini etkilediği bilinmektedir.

Her toplumda görülme sıklığı farklı olmak üzere dünya genelinde 80 milyondan fazla insanın bu sorunla mücadele ettiği tahmin edilmektedir.

İnfertilite, evli çiftlerin ebeveyn olma gibi önemli yaşam hedeflerini tehdit eder.Hem maddi hem de manevi açıdan yorucu bir süreç yaşamalarına sebep olur.

İnsan yaşamındaki en güzel dönemlerden biri olan anne-baba olma evresini sekteye uğratan kısırlık hem bireysel hem de toplumsal açıdan önemli etkileri olan bir kriz olarak değerlendirilmektedir. Kadınların yaklaşık %50’si,erkeklerin de %15’i,infertilitenin hayatlarındaki en üzücü deneyimi olduğunu bildirmiştir.

Evlenen çiftlere çevreleri tarafından yapılan çocuk baskısı ülkemizde sıklıkla rastlanan bir durumdur. Toplumun yetişkinliğe giren bireylerden anne-baba olmasını beklemesi infertil bireylerin kimlik karmaşası yaşamasına neden olabilmektedir. Toplumsal beklentiyi gerçekleştirme mücadelesinin yanı sıra infertil çiftler çocuk yapamayan, kısır, kusurlu gibi damgalarla da baş etmek zorunda kalırlar. Çünkü ne kadar yanlış bir tutum olsa da birçok kültürde çocuk sahibi olamamak utanç verici bir durum olarak algılanmaktadır.

İnfertiliteyle başa çıkamayan, teşhis sonrası kendini toplumdan soyutlamış çiftler destek danışmanlığından yararlanmalıdır. İnfertilite psikolojik danışmalığı, kısırlık teşhisi konulan çiftlere yaşam kalitesini, verimliliğini arttırmanın yollarını arama ve keşfetme fırsatı sunmaktadır.

Psikolojik destek almanın ve müdahale programlarının(tüp bebek, aşılama gibi) infertilitede hem doğum oranlarına hem de psikolojik sağlığa sağladığı fayda uzmanlar tarafından da doğrulanmıştır. Buna bağlı olarak infertilite tanısı koyulan çoğu çift, bilgi ve deneyimleriyle gerekli yardımı sağlayacak bir uzmandan destek almanın onlar için olumlu sonuçlar verdiğini söylemiştir.

Seymenler, S., & Siyez, D. M. (2018). İnfertilite Psikolojik Danışmanlığı. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar, 10(2), 186-197.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.