Kırmızı Pancar Suyunun Sportif Performansa Etkisi Var Mı?

0 416

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son dönemlerde sedanter ya da sporcu fark etmeksizin birçok insanın merak edip spor öncesi içtiği kırmızı pancar suyunun etkileri nelerdir? Yapılan çalışmalar maraton ve triatlon gibi dayanıklılık branşlarında, kırmızı pancar suyunun içeriğindeki nitratın etkisiyle, sporcuların egzersizde tükenme süresini uzattığını göstermektedir. Bu çalışmalarda önerilen kullanım şekli, spordan yarım saat önce 500 ml kadar pancar suyu tüketimidir.

Nitratı hazır biçimde ergojenik yardımcı olarak gıda takviyesi halinde bulabiliriz. Fakat kırmızı pancar bunun doğal yoludur. Kırmızı pancar, doğal nitrat (NO3) içeren bir sebzedir. 

Nitrat, mide asidinin yardımıyla nitrit (NO2) ve nitrik oksite (NO) çevrilir ve bu şekilde kullanılır. Fazla tüketimi midenin pH dengesinin bozulmasına sebep olabilir.

Şeker pancarının içermiş olduğu nitrik oksitin etkisiyle damarlar genişler ve bu sebeple egzersiz sırasında kalp atım hızı yükseldiğinde damarlarda oluşabilecek olası hasar riski azaltılmış olur. Damar genişlemesi sebebiyle kanın kaslara ulaşması kolaylaşır. Bu da dolaşım sisteminin rahatlaması anlamına gelir. Dolayısıyla bu durum hücrelerin, iç ortamdan madde alışverişini, beslenmesini, onarımını hızlandırmasının yanı sıra hormonların, çeşitli maddelerin ve oksijenin taşınma kapasitesini artırır. Tüm bu etkenler ele alındığında kırmızı pancar suyu performansa katkı sağlar.

Nitrik oksit, şeker pancarının yanı sıra daha az miktarda olmakla beraber yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır.

“Her şeyin fazlası zarar” sözü nitrik oksit kullanımında da geçerlidir. Çok yüksek miktarda tüketildiğinde vücutta toksik etki yaratabilir. Olası toksik etkiler, ince ve kalın bağırsak iltihabına, idrar ve dışkıda kan görülmesine ve ölüme neden olabilir.

Bir sporcunun nitrik oksit haricinde birçok minerale, vitamine ihtiyacı vardır. Bu sebeple bu tür öneriler tek başına sportif performansı artırmakta mucizevi etkiler yaratmazlar. Ancak düzenli ve dengeli bir beslenme programına dahil edildiğinde performansa etkileri gözlenir.

Aydın, R., Akça, F., Aras, D., & Baydan, M. (2019), Kırmızı Pancar Suyu Yoluyla Nitrat Tüketiminin Fizyolojik Performans Ve Sağlık Üzerine Etkileri. Spormetre Beden Eğitimi Ve Spor Bilimleri Dergisi, 17(4), 14-17.

Dolek, B.E., Bosi, T.B. (2019). Examination of attitudes of sports science faculty students about energy drinks, sports drinks and ergogenic substances. Journal of Education and Learning, 8(5), 241-247.

Cermak, N.M., Gibala, M.J., Van Loon, L.J. (2012). Nitrate supplementation’s improvement of 10-km time-trial performance in trained cyclists. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 22(1), 64–71.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.