Kendimizi Tanıma Yolunda Okunabilecek Kitaplar Listesi

0 15.728

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıyı bende farkındalık yaratan ve kendimi daha iyi tanımamı sağlayan kitapları sizlerle paylaşmak amaçlı yazıyorum. Benim gibi bu konularda arayış içerisinde olan kişilere eminim faydası olacağını umuyorum.

1. Doğan Cüceloğlu – İçimizdeki Çocuk

Kendini tanımaya yetiştiği aile ve yakın çevreden başlamak isteyenler ve içindeki çocukla tanışmak isteyenler için harika bir kitap.

İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.

2. Serhat Yabancı – Düşündüğün Gibi Değil

Kişinin bireysel gücünün farkında olmasına, yaşadıklarını doğru yorumlamasına yardımcı olan bu kitap, okuyucuların öz potansiyellerinin farkında olmalarına, kişinin kendi gücünü engelleyen düşüncelerini fark edip çözüm yolları bulmasına katkı sağlıyor.

Aynı zamanda kitap içerisinde yazar okuyucularına sorduğu sorulara boşluklar bırakarak cevap yazma fırsatı sağlamış. Tablo, şablon ve örneklerle zenginleştirilerek keyifli bir okuma sağlayan bu kitabı kendini geliştirmek isteyen herkese tavsiye ederim.

3. Beyhan Budak – Kendine İyi Davran Güzel İnsan

İçimizdeki sağlıklı bene ulaşmaya çalışan bu kitap ile kendini tanıma yolunda nelerden vazgeçmemiz gerektiği, nerelerde hata yaptığımızı, kaygılarla baş etmeyi, değersizlik hissini nasıl yeneceğimizi ve insanın kendini nasıl dönüştürebileceğini anlatan bu kitap kişiyi içsel bir keşfe davet ediyor. Sen de kendin için bu içsel yolculuğa hazırsan seni bu kitabı okumaya davet ediyorum.

4. Müthiş Psikoloji – Hayır Diyebilme Sanatı

Belki de bir insanın kendi olabilmesi için en gerekli olan şey kendine ait sınırlarının olmasıdır. Kendimizi tanımak ve sınırlarımızın neler olduğu ve bu sınırları nasıl koyup koruyabileceğimizi akıcı bir şekilde açıklayan bir kitap.

Etrafınızdakilere hayır diyemeyenlerdenseniz bir okuyun derim. Zira iş yerinde uygulanan fakat farkında olmadığımız her şeye evet demekten kaynaklı bir mobinge maruz kaldığınızı düşünüyorsanız da okumalısınız.

  5. Esra Ezmeci – Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir

Yazarın Kendini Yönetme Sanatı ve İlişkileri Yönetme Sanatı olarak iki bölüme ayırdığı bu kitabın sizlere çok şey katacağından eminim.

Kişi nasıl kendi olur?

Özgüven nasıl kazanılır?

Hayatımızdaki kısır döngülere sebep olan travmaların etkileriyle nasıl başa çıkılır? gibi   sorulara da yanıt veren bu kitabını kendini tanıma yolunda özgüven kazanmak isteyen herkese tavsiye ederim. Esra Ezmeci’nin de dediği gibi “ilişkisini yöneten hayatını yönetir”. Hayatını yöneten insanların mutlu olduğu aşikâr değil midir? Zira biz zor koşullar altında çalışıyor ve fiziksel yorgunluğun üzerine psikolojik yorgunlukta çekiyoruz. Eee tabi bir de özel hayatla ilgili sıkıntılarımız da varsa hayat hiç çekilmez hale gelebilir. Bu yüzden de diyoruz ki “Mutlu çalışanlar ,mutlu iş yerleri”.

6. Bircan Yıldırım – Ben Kazanmadan Bitmez

Spiritüel açlığımızı doyurmakla beraber bilimsel yöntemlerle bizlere bilinçaltı çalışmaları sunan yeni dünya düzeni denilen hayat enerjisine uyumlanmamızı sağlamaya yardımcı olmayı amaçlayan bu kitap çok başka.

Aynı zamanda Bircan Yıldırım bu kitabında bizlere yaptırdığı imgeleme çalışmalarını somutlaştırarak resme dökmemiz için kitabında özel alanlar açmış. Siz de kendinizi tanıma yolunda ne istediğinizi bilmek istediğiniz şeyleri nasıl istemeyi öğrenmek ve biliçaltınızın oyunlarından kurtulmak istiyorsanız bu kitap sizlere çok eğlenceli bir okuma serüveni sunuyor.

Tabiki de hiçbir kitap tek başına mucize değildir. Fakat kendimizi tanıma merdiveninde hepsi bizler için birer basamak olurlar.

Şunu unutmayın ki sizi en iyi tanıyacak olan kişi gene sizsinizdir. Çünkü insan en çok kendiyle vakit geçirir.

Kendimizle, sevdiklerimizle, hastalarımız ve ekip arkadaşlarımızla geçireceğimiz güzel anlara…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.