Kendi Kendimize İyiliğin Yolu: Şükran

0 2.551

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yazıma şükran duymanın/şükretmenin tanımıyla başlamak isterim. Oxford İngilizce sözlüğü şükranı şöyle açıklamaktadır: “Minnettar olma meziyeti ya da durumu; iyiliği ödeme eğiliminin takdiri.” İngilizce’de şükran (gratitude) kelimesi Latince’de “iyilik” anlamına gelen gratia kelimesinden ve “sevindirici” anlamına gelen gratus kelimesinden türemiştir. Bu Latince kökten türeyen bütün türevler iyilik, cömertlik, hediyeler verme ve almanın güzelliği ya da hiçbir şey vermeden almayla ilgili kavramlara denk düşmektedir.

Şükran aslında zincirleme iyiliği de getirir. Minnettar olduğumuz iyilik karşısında biz de iyilik yapmaya daha hevesli oluruz. Bu da hayata evet demenin bir yolu olarak görülebilir ve bu da hayatın güzel, yaşanmaya değer olan yanlarının da var olduğunu anlamamızı sağlar. Şükranı diğer duygusal olgulardan ayıran en önemli yanı ise hayvanlara, insanlara, Tanrıya, belki gökyüzüne ya da doğaya şükredebilirsiniz ama kendinize edemezsiniz. Şükran tevazu içerir.

Hayatta, hayatınızda başkalarının ya da başka şeylerin anlamını görmenizi ve fark etmenizi sağlar. Bu da diğer şeylerin katkısı olmadan hayatta kimseniz, hayatın neresindeyseniz orada olamayacağınızı bilmektir.

Şükrandan bahsederken minnetten bahsetmeden geçemeyiz. Minnettarlık, iyiliğin alıcısı olduğumuzun farkındalığı olarak tanımlanabilir. Bu farkındalık hayatımızda birçok şeyi farklı görmemizi, düşünmemizi sağlayacak çünkü şükran yalnızca kibarlık veya yüzeysel bir duygudan çok daha fazlasıdır.

Şükranı hayatımıza nasıl dâhil ederiz?

Tuttuğunuz günlükleri, yazığınız yazıları düşünün. Ne çok derdi sığdırıyoruz bu satırlara… Sahi günlüklerimizde çok fazla dert var ve belki bir yere yazmak rahatlatır ama mutluluk vermeyecektir.

Emmons ve McCullough (2003), şükran ve iyilik halini üç deneysel koşulda incelemiştir. Katılımcılar üç gruba ayrıldı (yani, bir gruptan olumsuz olaylar veya güçlükler, ikinci bir grup için minnettar oldukları şeyler ve bir üçüncü grup nötr yaşam olayları hakkında) ve günlük veya haftalık günlük kaydı yapmaları gerekiyordu. Çeşitli çalışma koşullarında, şükran alt örneği, diğer iki çalışma grubuna kıyasla sürekli olarak daha iyi olduğunu kanıtlamıştır.

Şükran duymayı kişilik özelliği haline getiren insanların yaşam doyumu ve psikolojik işlevselliğinin daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu da şükranın anksiyete(kaygı bozukluğu), depresyon gibi ruhsal hastalıkların iyileştirilmesinde bile etkili olabileceğini gösterir.

Hayattan aldığımız zevki arttırmak, ruh sağlığımızı korumak, hayata daha olumlu ve umutlu bakabilmek, günlük stresimizi azaltmak ve günlük yaşamın ardındaki daha büyük anlamları görebilmek açısından şükranın önemi büyük. Bu anlamda yapılan araştırmadaki gibi siz de bir günlük tutabilir ve her yaşadığınız gün için şükran duyduğunuz, teşekkür ettiğiniz şeyleri yazabilirsiniz. Belki bazı günler çok zor geçecek veya umutsuz olduğunuz günler olacak. Böyle günlerde tek satır bile yeterli olabilir. Mesela bu yazıyı okuyabilmek bile basit bir şey değil.

Ben başlıyorum:

  • Gözlerim iyi gördüğü için şükran duyuyorum.
  • Okuma-yazma bildiğim için şükran duyuyorum.
  • Öğrendiğim bilgileri insanlarla paylaşabildiğim için şükran duyuyorum.
  • Ve bu yazıyı okuduğun için sana da şükranlarımı sunuyorum.

Hayatımıza yepyeni bir alışkanlık katmak kolay olmayabilir bu konu ile ilgili bir adım atmak isteyenlere kitap önerisi vermek isterim. Kitabın adı: Hayat Sana Teşekkür Ederim.

Gökşen, S. Şükran Ve Kaygı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Ve Kuşaklararası Aktarımı.

Özbey, M. N. (2020). Pozitif Psikoterapi Uygulamalarından Şükran Günlüklerinin Depresyon, Anksiyete Ve Psikolojik İyi Oluşla İlişkisi (Master’s Thesis, Sosyal Bilimler Enstitüsü).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.