Kemik Sintigrafisi Hakkında 9 Önemli Bilgi

0 5.594

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Bugün sizlerle nükleer tıp biriminde en çok yapılan çekimlerden biri olan kemik sintigrafisiyle ilgili önemli noktaları paylaşacağım.

Nükleer tıp birimiyle ilk defa tanışıyor olabilirsiniz ve özellikle birimin isminden dolayı endişelerinizi tahmin edebiliyorum. Önceki yazılarımda birim hakkında detaylı açıklamalar yaptım ama sizlere bu yazımda küçük bir özet geçmek istiyorum.

Nükleer tıp birimini diğerlerinden ayıran en temel unsur kullanılan ilaçların radyoaktif olmasıdır. İlaçların tamamına yakını damar yolundan verilir ama yiyecek ve içeceklerin içine damlatılarak, hap şeklinde, hava yoluyla verildiği çekimlerde bulunmaktadır. İlaçlar radyoaktif olduğu için belli bir süre hasta tarafından çevresine radyoaktivite yayılır. İlaçların hedef organa ya da bölgeye tutulumunun belli süreleri vardır. Nükleer tıp biriminde çekilen çekimler genellikle bütün bir gününüzü almaktadır.

Kemik sintigrafisi, nükleer tıp biriminin sintigrafi/gama kamera cihazında gerçekleştirilir. Kullanım alanı çok geniştir. Kanser taramaları, protezlerin incelenmesi, uzun süre iyileşmemiş kırıklar gibi durumlarda sıklıkla kemik sintigrafisi istenir.

Kemik kırıkları ve hastaların protezleriyle ilgili şikayetlerinde rutin çekilen tüm vücut kemik sintigrafisine ek olarak 3 fazlı kemik sintigrafisi çekilir. Bu çekimin amacı hastaya kamera altında damar yoluyla ilaç vererek incelenecek bölgenin kan akımını yaklaşık 1 dk boyunca görüntülemektir.

Kemik sintigrafisi

Ana hatlarıyla kemik sintigrafisinin ne olduğuna göz attığımıza göre sonra şimdi en önemli noktalarını sıraladığım listeye geçebiliriz. 🙂

  1. Çekime mümkünse tek gelmelisiniz. Birimin içine hasta yakınları zorunlu durumlar dışında – yakınının yardımına ihtiyaç duyan hastalar- alınmaz. Özellikle hasta ve hasta yakınının hamile olmadığına emin olmalısınız.
  2. Yanınızda en az 2 litre su getirmelisiniz. İlaç verildikten sonra bol bol su içmeniz gerekmektedir. Su ilacın kemiklerinize daha iyi tutulmasına yardımcı olmaktadır.
  3. Birime geldiğinizde sağlık personeli tarafından şikayetlerinizle ilgili görüşme yapacaksınız. Bu görüşme sırasında ağrı duyduğunuz bölgeleri, geçirdiğiniz düşme, çarpma, kırıkları, özellikle kemiklerinizle ilgili eski ameliyatlarınızın hiçbirini atlamadan paylaşmalısınız. Sağlık personeliyle paylaşmayı unuttuğunuz travmatik durumlar çekim sırasında görüntüde görünecektir. Bu anormal tutulumları anlamlandırmak için ek çekimlere gerek duyabilirler. Bu yüzden eksiksiz bilgi vermeniz çok önemlidir.
  4. İlaç hastalara iki şekilde verilebilir. Sizden alınan bilgilerle birlikte her hastaya özgü özel bir çekim planlanır. Bazı hastalara kamera altında ilaç verilirken bazı hastalara hemşire odasında ilaç verilmektedir.
  5. Her hastanın ilaç yapıldıktan sonra en az 2 saat devamlı su içerek bekleme salonunda beklemesi istenir. Su içilerek beklenilen bu sürede ilaç kemiklere yeterli seviyede tutulmaktadır.
  6. İçilen su ile hastalar bazen idrara sıkışmaları gerektiğini düşünmektedir. Aksine idrar tutmaktan kaçınmalısınız. Özellikle çekime alınmadan önce mutlaka mesaneyi boşaltmanız istenir.
  7. Çekim tüm vücudunuzu taradığı için boyunuzla orantılı olarak çekim süresi uzayabilir. Ortalama 30 dk boyunca çekimde kalırsınız.
  8. Anormal kemik tutulumlarında, kemik kırıkları ve protezlerin incelendiği çekimlerde bu bölgelere ek çekimler alınabilir. Bu çekim süresini uzatabilir.
  9. Çekim sonrasında sağlık personeli size ilacın vücudunuzdan atılma süresini söyleyecektir. Bol sıvı tüketip, çekimden sonraki birkaç gün insanlardan izole yaşamaya özen göstermelisiniz. Özellikle çocuk ve hamilelerden uzak durma konusunda hassas olmalısınız.

Şimdi sizlere çok önemli olan ama çoğu zaman görmezden gelinen bir konudan bahsetmek istiyorum.

Biliyorsunuz ki nükleer tıp başta olmak üzere tüm radyasyonlu alanda çalışan sağlık personelleri daima radyasyona maruz kalıyorlar. Konumuz nükleer tıp olduğu için bu alandan örnek vererek ilerleyeceğim. Damardan radyoaktif verilen bir hastaya o ilaç verilmeden önce tekniker tarafından yüksek dozlarda radyoaktif ilaçlar laboratuvarda hazırlanıyor. Günde yaklaşık 50 hastaya ilaç hazırladığı düşünülürse bir hastanın vücuduna aldığı dozun 50 katını elinde tutarak güne başlayan bir sağlık teknikeri ayrıca bu 50 hastanın çekimini gerçekleştiriyor. Kişisel koruyucu ekipmanlarının – özellikle kurşun önlüğün ezici ağırlığı- verdiği yükle hastalara en iyi sağlık hizmetini sunmaya çalışıyorlar.

Burada asıl farkındalık yaratmak istediğim noktalar ‘’ vücudunda ilaç olan hastaların belirli mesafeden – en az 1 metre- personelle iletişime geçmesi, kendinden beklemesi istenen bekleme salonundan gerekmedikçe çıkmaması, birimde kendine söylenen kurallara uyması.’’ Nükleer tıptaki çekimlerin çoğu zaman uzun ve yorucu olduğunu ve siz hastaları psikolojik olarak olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ama sağlık personellerinin sizin sağlığınız için en iyi olanı yapmak için orada bulunduğunu lütfen unutmayın. 🙂

Sağlıkla kalın, bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.