Kedi Sahiplenmek İsteyenlerin Kediler Hakkında Bilmesi Gerekenler

0 146

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıyı kedi sahiplenmeyi düşünen, kedi ne yapar ne yapmaz diye öğrenmek isteyen hayvan severler için yazmak istedim.

Çevremde kedi aldıktan bir süre sonra terk eden, sıkılan, kedisinden çok şikayetçi olan birçok insan gözlemledim ve gözlemliyorum. Ben bu durumu kedilerin insanların beklentilerini karşılamamasına bağlıyorum. Ama hayvanlar eşya değiller, onları terk ettikten sonra ne kadar zor bir yaşam sürdüklerini biliyoruz. Bu yüzden bu durumu görmezden gelemeyiz. Tamda bu sebeple yola çıkmadan önce onları tanımanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Hadi şimdi kedileri tanıyalım.

1. Kediler Meraklıdır

Kediler yeni girdikleri bir ortamda etrafı keşfetmeyi severler. Etraftaki nesneleri, objeleri eşyaları koklamayı, onlara patileriyle ile dokunmayı ihmal etmezler. Bu onlar için hem oyundur hem de etrafı keşfedebilecekleri bir süreçtir. Bunları yaparken birkaç tabak, birkaç vazo birkaç bardağın kırılacağını bilmeniz gerekir. Bir de masanın üzerinde duran nesnelerin oldukları yerde kalmayacağını kabullenmeniz gerekmekte. Bu arada toplumda çok yaygın bir inanış olan cins kedi alırsam uslu olur yargısı da tamamen gerçeklikten uzaktır. Kediler bir biblo değildir. Ondan sakin kalmasını, uslu olmasını bekleyemezsiniz.

2. Kediler Emir Almazlar

Kediler kendilerine has yapıları olan kendi istekleri, inançları olan hayvanlardır. Siz onlara bir köpek gibi gel, git, otur dediğinizde sizden komut almayacak hatta bunun için bir eyleme bile geçmeyeceklerdir. Kediler kendi rahatlarını düşünen hayvanlardır onlar kendilerini yönetirler sizden izin almaz, haber vermezler ve özgürdürler.

3. Kediler Samimilerdir

Kediler doğaçlama yaşamayı, gerçek duygularını göstermeyi severler. Ona sevmediği bir şeyi yaptıramazsınız inat eder. Sevmediği bir kişiye maruz kalmak istemez ona karşı mesafeli olur. Ondan hoşlanmadığını sesleriyle ya da hareketleriyle belli eder. Ya da birisini çok seviyorsa bunu açıkça hissettirir. Aslında bu tavırlarından öğrenecek çok şeyimiz var. Olduğumuz gibi olmayı, yapmacık olmaktan uzak kalmayı öğütlerler bize.

4. Kediler Seçicidir

Kediler kendi yaşayacakları ortamı düzenlemek isterler. Sizin yaptığınız yaşama alanını değil kendi seçtikleri alanda olmayı tercih ederler. Mesela bir gün heveslenip onun yatması için tüylü, onu sıcak tutacak bir yatak alırsınız ama sonuçta sizin aldığınız yatakta değil yatakla birlikte gelen kolinin içinde yatmayı tercih eder. Bu benim kurallarım var demektir. Kendi seçimleri olduğunu gösterir.

5. Kediler Temizdir

Kediler yavruluktan itibaren temiz olmak üzere anneleri tarafından eğitilirler. Toplumda kabul görenin aksine kediler pis değillerdir. Özellikle tuvalet eğitimi onlar için çok küçükken yapılmaya başlar. Temizliğe takıntılılardır zamanla kirli bir tuvaletini yapmak istemeyip sizi temizlemeniz konusunda uyarabilirler. Kendilerini gün boyunca defalarca yalarlar. Bu onların vücut temizliği için gerekli ve yeterlidir.

6. Kediler Kendileri İçin Yaşarlar

Kediler sahibi olduğu için ne sizi mutlu etmek isterler ne de bir başkasını kendine göre yaşarlar. Kendi hayat felsefeleri gereği uzun saatler uyumayı, oyun oynamayı ve sizi özlediğinde kucağınıza gelip mırlamayı ihmal etmezler.

7. Kediler Ani Ortam Ve Canlı Değişimini Sevmezler

Kediler mekanlarını severler ve benimserler. Onu başka bir eve götürmeniz veya iki saat için veterinere götürmenize tepki verirler. Ayrıca eve alacağınız diğer bir kediye olan düşünceleri pek iç açıcı değildir. Onu kabullenmekte zorlanırlar. Aynı tepkiyi eve yeni biri geldiğinde de gösterebilirler mekânında yabancı olan ne varsa kabul etmeyi reddederler.

Sevgili okuyucu;

Burada yazdığım tüm bilgileri kendim yıllar içinde gözlem yaparak deneyimledim. Bu nedenle herhangi bir kaynak kullanmadım. Şu anda evde üç kedim var. Birisi 21 günlükken annesi terk etmişti,  onun için aldım. Birisi yavruyken kedi gribi olmuştu ölmesin diye aldım. Diğerini ise otoyolda çarpıp bırakmışlardı ve üç ayaklı yaşamak zorunda olduğu için sahiplendim. Hepsini büyütürken aylarca tedavi olmaları için emek verdim. Onlarda bana karşılığını eve döndüğümde kapıda bekleyerek, kucağıma gelerek yanımda uyuyarak fazlasıyla verdiler. Ben tüm kedilerimi rastlantısal yollarla seçmiş oldum. Hep derler zaten kedi sahibini seçer diye, bizimki de tamamen öyle oldu.

Sizde bir hayvan sahiplenecekseniz tesadüfi yollarla sahiplenmeyi tercih edin. Kedinin ırkına, güzelliğine takılmadan, onu parayla satın alma yoluna gitmeden bir parktan, yoldan, sokaktan sahiplenin. Bırakın oda sizin yol arkadaşınız olsun. Aradaki bağınız sadece sevgi olsun.

Gerçek sevgi koşulsuzdur unutmayın.

via GIFER

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.