Kas İçine Uygulanan Enjeksiyonların Komplikasyonu Olan Gluteal Apse Nedir Ve Tedavisi Nasıldır?

0 5.269

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Halk arasında çıban olarak da bilinen apse, ölü doku sonucu oluşan sınırlı bir boşlukta iltihap birikmesidir.

Mikroorganizmalara karşı vücudun verdiği bir karşılıktır.

Apsenin en sık rastlanan etkeni staphylococus aureustur. Bu mikroplar vücuttaki herhangi bir bölgedeki dokuda yerleşirse o bölgede içinde cerahat dolu bir boşluk oluşturabilirler. Bu durum vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşabilmektedir. 

Apse, iltihabın bir çeşididir. Apseyi diğer iltihabi durumlardan ayıran özelliği, bulunduğun bölgedeki dokunun eriyerek içinin cerahat dolmasıdır

Çıban neden çıkar? Çıban belirtileri nelerdir?

Oluşumunu tamamlamamış bir apse bölgesinde dört ana belirti görülür.

Bunlar; 

 • Şişlik (tümör), 
 • Kızarıklık (rubor), 
 • Sıcaklık (calor) ve
 • Ağrı (dolor) dır.

Apselerde ateş, titreme, baş ağrısı, halsizlik gibi sistematik belirtiler görülür.

PDF] A RARE RECURRENT NECK ABSCESS | Semantic Scholar

İki çeşit apse vardır;

1. SICAK APSE

Apsede görülen (şişlik, kızarıklık, sıcaklık, ağrı) belirtilerin yanında genel olarak yorgunluk, iştahsızlık, ateş, titreme, kalp atışının normalden fazla olması (taşikardi) yani çarpıntı hissi gibi belirtiler de görülür.

Apsenin çevresi sert, ortası yumuşaktır. Ateş ile birlikte ağrı ve zonklama da görülür.

Sıcak apse her durumda bir ya da birkaç mikroptan dolayı meydana gelir. 

2. SOĞUK APSE

Genellikle kemik, eklem ya da lenf bezlerinde tüberküloz basilinin yaptığı apse tipidir.

Deri altında renk değişikliğine yol açmayan, ağrısız ve ateşsiz bir şişlik belirir.

Soğuk apsenin iki özelliği bulunur.
 1. İçerisinde irin yapan mikroplar bulunmaz ve irinleşme olmaz. Şişlik açılırsa iltihabın varlığı görülebilir.
 2. Apsenin içeriği harap olmuş doku parçalarından oluşur. 

Bir tedavi yöntemi olarak sıklıkla kullandığımız kas içine uygulanan enjeksiyonlar da (intramüsküler) bile komplikasyon olarak apse ile karşılaşabiliriz.

İntramüsküler enjeksiyon; kas içine uygulanan enjeksiyondur. Kısaca İM ile gösterilir. 

Hemen her hastalandığımızda daha hızlı sonuç almak için yaptırdığımız, doktorumuzdan ısrarla istediğimiz kas içine uygulanan enjeksiyonlar da (intramüsküler) o kadar masum değiller anlayacağınız.

Kas İçine Uygulanan Enjeksiyonların Komplikasyonları Nelerdir?

 • Kanama,
 • Kan göllenmesi (hematom) oluşumu,
 • Damar içine enjeksiyon,
 • Sinir hasarı,
 • Ağrı,
 • Apse oluşumu
 • Dokunun ölmesi,
 • Skar oluşumu,
 • Eklem kontraktürü ve
 • Tümör gelişimi yer alır.

Genelde ilk akla gelen komplikasyon olarak siyatik sinir hasarı düşünülse de, buzdağının görünen kısmı budur.

Enjeksiyon yerinin kas içine uygulanamaması durumunda (intramüsküler yerine cilt altı alanda kalması), özellikle tekrarlayan enjeksiyonlar sonrası, apseleşme ve ileri dönemde de ağrılı ölü dokulara yol açmaktadır.

Tıbbi tedavisi mümkün olmayan bu ölü doku alanların sıklıkla cerrahi olarak kazınması yapılır. Sadece bu enjeksiyonların tekniği değil, enjeksiyonların yüzeyel uygulanımının yol açtığı ülser ve apselerin tedavisi de hafife alınmamalıdır.

Oluşum sebebini anlatacak olursak, enjekte edilen ilaç kas yerine subkütan dokuya bırakıldığında emilimi gecikir. Böylece daha fazla doku reaksiyonu görülür. Bu reaksiyon lokal doku ölü doku ve enflamasyona neden olur.

Kas içine yapılan enjeksiyonlar lokal bir patolojik etkiye neden olmaz; çünkü kasın kan dolaşımı çok zengindir.

Yağ dokusu, yetersiz drenaj kanalları nedeni ile enjekte edilen maddelere daha uzun süre maruz kalarak, zararlı etkilerinden daha fazla etkilenmektedir.

Kas içine uygulanan enjeksiyon (intramüsküler) sonrası infeksiyonların en sık sebebi ise yine  staphylococus aureustur.

Yukarıda belirtilen gerçekler ve bulgular ışığında kas içine uygulanan (intramüsküler) enjeksiyonlarda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 • İğne boyu özellikle yağ dokusu kalın kişilerde 3,8 cm’den uzun olmalı, 
 • İğne vücuda dik olarak sokulmalı, 
 • Şüphe duyulduğunda, kas içinde olduğundan emin olmak için, iğne yana doğru hareket ettirilmeye çalışılmalıdır. Kas içindeyken iğne yana doğru hareket edemez. 
 • Posterior gluteal yağ dokusu fazla olan kişilerde ön gluteal kaslar veya alternatif enjeksiyon bölgeleri tercih edilmelidir. 
 • Aynı bölgeye tekrarlayan enjeksiyonlardan kaçınılmalıdır. Bu durumda iğnenin kendisi de lokal olarak dokuya zarar vermektedir. 

Bunun yanında oluşan steril apse ve ölü dokular hızlıca temizlenmeli, hastaya pansuman yaparak vakit kaybetmek yerine geniş debridman ve oluşan bozukluğun lokal fleplerle ya da doku ilerletilmesi yoluyla kapatılması yoluna gidilmelidir.

Enjeksiyon yaralanması olması, yaşlılık veya hastalıktan ötürü kaşektik (aşırı zayıf) olanlardaki gibi kalçaları ince ya da zayıf yapılı olanlarda daha muhtemeldir.

Yaralanma ihtimali, uzun iğne kullanıldığında, iğnenin merkezinin cilt ve cilt altı dokuları çökerttiğinde, iğne sinirin iki kutbuna veya seyrine doğru açılı uygulandığında artar.

Hastanın lateral ve yanyatar pozisyonda yahut ayakta duruyor ve bükük olduğunda yapılan enjeksiyonlarda sinirin yaralanma görülme sıklığının arttığını da söylemeden geçmeyelim. 

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI RADYOLOJĠ KONTRAST MADDE UYGULAMALARI ...

İğne Uçları

Enjeksiyon bölgenizde bu belirtilerle karşılaşırsanız en kısa zamanda doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Kadıoğlu, H. H. (2004). İlaç enjeksiyonuna bağlı siyatik sinir yaralanması: bir komplikasyon mudur. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 36, 65-70.

Filinte, G. T., Akan, M., Filinte, D., Gönüllü, M. E., & Aköz, T. (2010) Gluteal Enjeksiyonlar; Düşündüğümüz Kadar Masum Mu? Olgu Sunumu. J Kartal TR 2010;XXI(2):89-93

Sanli, N., Ocak, N. B., Erkalp, K., Sevdi, M. S., & Alagöl, A. (2013). Intramusküler Diklofenak Sodyum Enjeksiyon Sonrasi Toksik Epidermal Nekroliz ve Çoklu Organ Yetmezligi: Olgu Sunumu/Toxic Epidermal Necrolysis and Multiple Organ Failure After Intramusculer Diclofenac Sodium Injection A Case Report. Türk Yogun Bakim Dergisi, 11(2), 83.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.