Karpuz Yemek Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

1 103

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Botanik olarak meyve olarak kabul edilen karpuz (Citrullus lanatus ), Cucurbitaceae familyasına aittir.

Afrika’nın Kalahari çölüne özgüdür, ancak günümüzde dünyanın tropikal bölgelerinde de yetiştirilmektedir.

Tarih sayfalarına bakıldığında ilk hasadının 5000 yıl önce Mısır’da gerçekleştiğini ve daha sonra dünyanın diğer bölgelerine yayıldığını görmekteyiz. Şu anda Çin, Türkiye, ABD, İran ve Kore Cumhuriyetleri karpuz üretimi açısından ilk sıralarda yer almaktadır.

100 Gram Karpuz

Beslenme profili göz önüne alındığında, 100 g karpuz tüketimi 30 kilokalori sağlar. Neredeyse %92 su ve % 7.55 karbonhidrat içerir, bunların %6,2’si şeker ve %0,4 diyet lifidir.

Zengin beslenme profili ve keyif veren tüketimi ile yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuzun sağlığımız üzerindeki etkilerini sıralayalım.

  • Karpuz değerli bir doğal antioksidan kaynağıdır. Bünyesindeki içerikler, kanser ve kardiyovasküler bozukluklar gibi kronik sağlık sorunlarına karşı koruma görevi görür.
  • Yağ ve kolesterol içermez. Bu nedenle düşük kalorili bir meyve olarak kabul edilir.
  • Karpuz zengin bir ß-karoten kaynağıdır. A vitamini antioksidanı ve öncüsüdür.
  • Karpuz olası sağlık yararları nedeniyle fonksiyonel bir gıda olarak tanımlanmıştır.

Fonksiyonel gıda (FG); besleyici değerine ilave olarak bir bireyin sağlığında, fiziksel performansında veya ruhsal durumunda olumlu etkiye sahip olan gıda veya gıda bileşeni olarak tanımlanmaktadır (Frewer et al 2003).

  • Meyve tüketimi kilo yönetimine yardımcı olmanın yanı sıra diyet kalitesini arttırabilir.

Meyvelerin sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik etme eğilimi, yüksek su ve lif içeriğinden kaynaklanabilir. Bu durum da meyvelere, diğer birçok popüler atıştırmalık gıdaya kıyasla daha düşük enerji yoğunluğuna sahip olmalarını sağlar.

Fastfood olarak adlandırdığımız atıştırmalık yiyeceklerin karpuz ile değiştirilmesi potasyum ve diyet lifi alımımızı arttırabilir. Bu değişim ile aynı zamanda aşırı miktarda tüketilen ilave şeker, doymuş yağ ve trans yağ alımı azaltılabilir.

Naz, A., Butt, M. S., Sultan, M. T., Qayyum, M. M. N., & Niaz, R. S. (2014). Watermelon lycopene and allied health claims. EXCLI journal, 13, 650.

Lum, T., Connolly, M., Marx, A., Beidler, J., Hooshmand, S., Kern, M., … & Hong, M. Y. (2019). Effects of fresh watermelon consumption on the acute satiety response and cardiometabolic risk factors in overweight and obese adults. Nutrients, 11(3), 595.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Okursever diyor

    Gerçekten çok başarılı bir araştırma olmuş, emeğiniz için teşekkürler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.