Karpal Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

0 113

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Karpal tünel sendromu insanlarda belirti vermesine rağmen insanlar bunu önemsemeyebilmektedir veya bir hastalık olarak görmemektedir fakat önemsemediğimiz sorunlar ileri yaşantımızı zorlaştırabilmektedir.

Gelin karpal tünel sendromunun ne olduğunu öğrenelim ve bu konuda bilgimizi edinelim.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu, el ve kolda ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olan yaygın bir durumdur. Durum, eldeki ana sinirlerden biri olan (median sinir) bileğin içinden geçerken sıkıştığında ortaya çıkar.

Çoğu hastada karpal tünel sendromu zamanla kötüleşir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Erken zamanlarda, semptomlar genellikle bilek ateli giymek veya belirli aktivitelerden kaçınmak gibi basit önlemlerle hafifletilebilir.

Bununla birlikte, median sinir üzerindeki baskı devam ederse, sinir hasarına ve kötüleşen semptomlara yol açabilir. Kalıcı hasarı önlemek için, bazı hastalarda median sinirdeki baskıyı almak için ameliyat önerilebilir.

Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu, genellikle sinirin kendisiyle ilgili bir sorundan ziyade median sinir ve karpal tüneldeki tendonlar üzerindeki baskıyı arttıran faktörlerin bir kombinasyonunun sonucudur. Sebep olan faktörler arasında;

 • Kalıtım (Karpal tünel bazı insanlarda daha küçük olabilir veya sinir için alan miktarını değiştiren anatomik farklılıklar olabilir),
 • Bilekte burkulma veya kırık gibi şişmeye neden olan travma veya yaralanma,
 • Aşırı aktif veya az aktif bir hipofiz bezi,
 • Romatoid artrit,
 • Diyabet,
 • Bilek eklemindeki mekanik problemler,
 • Titreşimli el aletlerinin tekrar kullanımı,
 • Hamilelik veya menopoz sırasında sıvı tutulması veya kanalda bir kist veya tümörün gelişimidir.

Çoğu zaman tek bir neden tanımlanamamaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda ise kadınlarda ve yaşlılarda karpal tünel sendromu gelişme olasılığının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 • El ve bilek ağrısı
 • Orta ve işaret parmaklarda yanma hissi
 • Başparmak ve parmak uyuşması
 • El bileği veya elde elektrik benzeri bir şok
 • Uyuşma, karıncalanma, ağrı
 • Elde zayıflık ve güçsüzlük (Bu durum, ince el hareketlerinin gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir.)

Çoğu durumda karpal tünel sendromunun semptomları, belirli bir yaralanma olmadan yavaş yavaş başlar. Birçok hasta semptomlarının önce geldiğini ve sonra gittiğini fark eder. Bununla birlikte, durum kötüleştikçe semptomlar daha sık ortaya çıkabilir veya daha uzun süre devam edebilir.

Gece semptomları çok yaygındır. Birçok insan bileği bükülmüş olarak uyuduğundan, belirtiler sizi uykudan uyandırabilir. Gün boyunca bilek, uzun süre boyunca bir şey tutarken, telefon kullanırken, araba kullanırken veya kitap okurken olduğu gibi, bilek öne veya arkaya doğru eğildiğinde belirtiler ortaya çıkabilir.

Birçok hasta, ellerini hareket ettirmenin veya sallamanın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu söylemektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Her zaman olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis doğrultusunda kişinin durumuna göre tedavi belirlenecektir ve kalıcı hasarların da önüne geçilebilecektir.

 • Semptomların geçmişi: Doktorunuz belirtilerinizi gözden geçirecektir.
 • Karpal tünel sendromu belirtileri genellikle bir telefon veya gazete tutarken veya direksiyonu tutarken ortaya çıkar. Ayrıca geceleri meydana gelme eğilimindedirler ve gece boyunca sizi uyandırabilirler ya da sabah uyandığınızda uyuşukluğu fark edebilirsiniz.
 • Fiziksel Muayene: Doktorunuz fizik muayene yapacaktır. Parmaklarınızdaki hissi ve elinizdeki kasların gücünü test edecektir.
 • Bileği bükmek, sinire dokunmak veya sadece sinire basmak birçok insanda semptomları tetikleyebilir.
 • Röntgen: Bazı doktorlar, artrit veya kırık gibi diğer bilek ağrısı nedenlerini ayırt etmek için etkilenen bileğin röntgenini önermektedir. Bununla birlikte X-ışınları karpal tünel sendromu tanısında yardımcı değildir.
 • Elektromiyografi: Bu test, kaslarda üretilen küçük elektrik deşarjlarını ölçer. Bu test sırasında doktorunuz, kaslar kasıldığında ve dinlendiğinde elektriksel aktiviteyi değerlendirmek için belirli kaslara ince iğne elektrodu yerleştirir. Bu test, median sinir tarafından kontrol edilen kaslara verilen hasarı tanımlayabilir ve ayrıca diğer koşulları dışlayabilir.
 • Sinir iletim çalışması: Elektromiyografinin bir varyasyonunda, cildinize iki elektrot bantlanır. Karpal tünelde elektriksel uyarıların yavaşlayıp yavaşlamadığını görmek için median sinirden küçük bir şok geçer. Bu test durumunuzu teşhis etmek ve diğer koşullardan ayırmak için kullanılabilir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Kademeli bir süreç olmasına rağmen, çoğu insan için karpal tünel sendromu, herhangi bir tedavi şekli olmadan zamanla kötüleşebilir.

Ameliyatsız Tedavi

Erken teşhis ve sonrasında tedavi edilirse, karpal tünel sendromu semptomları genellikle ameliyat olmadan hafifletilebilir. Tanınız belirsizse veya belirtileriniz hafifse, doktorunuz önce cerrahi olmayan tedaviyi önerecektir.

Cerrahi olmayan tedaviler şunları içerebilir:

 • Destek veya atelleme: Geceleri atel giymek, uyurken bileğinizi bükmenizi engeller. Bileğinizi düz veya nötr bir konumda tutmak karpal tüneldeki sinir üzerindeki basıncı azaltır. Semptomlarınızı şiddetlendiren aktiviteler yaparken gün boyunca atel giymek de yardımcı olabilir.
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler): İbuprofen ve naproksen gibi ilaçlar ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Etkinlik değişiklikleri: Semptomlar genellikle eliniz ve bileğiniz çok uzun süre aynı pozisyonda olduğunda (özellikle bileğiniz esnediğinde veya uzatıldığında) ortaya çıkar.
 • Sinir kayma egzersizleri: Bazı hastalar, median sinirin karpal tünelin sınırları içinde daha serbest hareket etmesine yardımcı olan egzersizlerden yararlanabilir. Özel egzersizler doktorunuz veya terapistiniz tarafından önerilebilir.
 • Steroid enjeksiyonları: Kortikosteroid veya kortizon, karpal tünele enjekte edilebilen güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Bu enjeksiyonlar genellikle ağrılı semptomları hafifletir veya semptomların alevlenmesini sakinleştirmeye yardımcı olsa da etkileri bazen sadece geçicidir. Kortizon enjeksiyonu, karpal tünel sendromunuzu teşhis etmenize yardımcı olması için doktorunuz tarafından da kullanılabilir.

Cerrahi tedavi

Cerrahi olmayan tedavi bir süre sonra semptomlarınızı hafifletmezse, doktorunuz ameliyat önerebilir. Ameliyat edip etmeme kararı semptomlarınızın ciddiyetine bağlıdır. Ameliyatta 2 farklı yöntem vardır.

Karpal tünel serbest bırakma

Açık cerrahide, doktorunuz avucunuzun içinde küçük bir kesi yapar ve bu insizyonla elinizin ve bileğinizin içini görüntüler. İşlem sırasında doktorunuz enine karpal ligamenti (karpal tünelin çatısı) böler. Bu, tünelin boyutunu arttırır ve median sinir üzerindeki basıncı azaltır.

Ameliyattan sonra, ligament yavaş yavaş birlikte büyüyebilir ancak karpal tünelde daha fazla alan olur ve median sinir üzerindeki baskı hafifletilir.

Endoskopik karpal tünel serbest bırakma

Endoskopik cerrahide, doktorunuz portal adı verilen bir veya iki küçük cilt insizyonu yapar ve elinizin ve bileğinizin içinde görmek için minyatür bir kamera (bir endoskop) kullanır. Enine karpal ligamenti açık karpal tünel serbest bırakma prosedürüne benzer şekilde bölmek için özel bir bıçak kullanılır.

Açık cerrahi ve endoskopik cerrahinin sonuçları benzerdir. Her iki teknikle ilişkili faydalar ve potansiyel riskler vardır. Doktorunuz sizinle hangi cerrahi tekniğin sizin için en uygun olduğu hakkında konuşacaktır.

İyileşme Sürecinde İse;
 • Ameliyattan hemen sonra, şişmeyi azaltmak ve sertliği önlemek için elinizi kalbinizin üzerine kaldırmanız ve parmaklarınızı hareket ettirmeniz teşvik edilecektir.
 • İşlemden sonra biraz ağrı, şişme ve sertlik oluşabilir. Avucunuzdaki küçük ağrı birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir.
 • Kavrama ve tutma gücü genellikle ameliyattan yaklaşık 2 ila 3 ay sonra geri döner. Medyan sinirin durumu ameliyattan önce kötü ise, kavrama ve tutma gücü yaklaşık 6 ila 12 ay boyunca iyileşemeyebilir.
 • Birkaç hafta boyunca atel veya bilek desteği takmanız gerekebilir. Bununla birlikte, önemli rahatsızlıklardan kaçınmaya dikkat ederek elinizi hafif aktiviteler için kullanmanıza izin verilecektir. Sürüş, kişisel bakım faaliyetleri, hafif kaldırma ve kavrama işlemlerine ameliyattan hemen sonra izin verilebilir.
 • Doktorunuz sizinle ne zaman işe dönebileceğiniz ve iş faaliyetlerinizde herhangi bir kısıtlamaya sahip olup olmayacağınız hakkında konuşacaktır.
Komplikasyonları

Herhangi bir ameliyatla komplikasyonlar mümkün olsa da doktorunuz riskleri en aza indirmek için adımlar atacaktır. Karpal tünel serbest bırakma cerrahisinin en sık görülen komplikasyonları şunlardır:

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Sinir alevlenmesi veya yaralanması.

Sonuç olarak;

 • Çoğu hasta için cerrahi, karpal tünel sendromunun semptomlarını iyileştirecektir. Bununla birlikte, iyileşme aşamalı olabilir ve tamamen iyileşme bir yıla kadar sürebilir.
 • 2 aydan daha uzun bir süre boyunca ciddi ağrı ve güçsüzlüğünüz varsa, doktorunuz sizi iyileşmenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilecek bir el terapistine yönlendirebilir.
 • Elinizde veya bileğinizde artrit veya tendinit gibi ağrı veya sertliğe neden olan başka bir durumunuz varsa, genel iyileşmenizi yavaşlatabilir. Başparmağın tabanı çevresinde ciddi his kaybı ve / veya kas kaybı olan uzun süredir devam eden karpal tünel sendromu vakalarında iyileşme de daha yavaş olacaktır. Bu hastalar için tam bir iyileşme mümkün olmayabilir.
 • Nadiren de olsa, karpal tünel sendromu tekrarlayabilir. Bu olursa, ek tedaviye veya ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Erken tanı erken tedavidir. İlaçları kendi düşüncemize göre kullanmamalıyız. Bu doğrultuda karpal tünel sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalı ve doktorunuz önerdiği takdirde ilaç kullanmanız sizin için en doğru yol olacaktır. Belirtilerinizi asla göz ardı etmeyin.

Sağlığımız, en büyük hazinemizdir.

Orthoİnfo.aaos.org – (2016, Temmuz). Carpal Tunnel Syndrome. Orthoinfo.aaos.org. 26.06.2020 tarihinde erişim adresi: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/carpal-tunnel-syndrome/

ninds.nih.gov – (2020, Nisan 7). Carpal Tunnel Syndrome Fact Sheet. ninds.nih.gov. 26.06.2020 tarihinde erişim adresi: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Carpal-Tunnel-Syndrome-Fact-Sheet

MayoClinic.org – (2020, Şubat 1). Carpal Tunnel Syndrome. mayoclinic.org. 26.06.2020 tarihinde erişim adresi: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/carpal-tunnel-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20355608

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.