Karıncalar Kanser Teşhisi Koyabilir Mi?

0 2.780

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye’nin nüfusu 85 milyona dayandı. Ülkemizin nüfusu artmaya devam ediyor. Buna paralel olarak yıllık yeni tanı alan kanser hasta sayısı da artıyor. Kanser Dünyanın önde gelen ölüm nedenleri arasında!  Halk sağlığı için kritik bir zorluk oluşturmaktadır. Erken kanser teşhisi, hastalığın tedavisi için son derece önemli olduğu bilinmektedir.

Bilim insanları kanser teşhisi için invaziv olmayan, ucuz ve verimli bir araç geliştirme yolunda ilerlemektedir.

Fransız araştırmacıların yapmış olduğu çalışmada eğitimli karıncaların insanlarda kanseri tespit etmede etkili olabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, belirlenen birkaç karınca türünün kanserli hücreleri tespit etmede bilinen diğer hayvanlar kadar etkili olduğunu keşfetti.

Köpeklerin mükemmel koku alma özellikleri sayesinde kanser, covid-19 gibi hastalıkların teşhisinde kullanıldığını biliyoruz. Fakat köpek eğitimi zor ve uzun bir süreç gerektirdiğinden dolayı bilim insanları eğitimi ve bakımı daha kolay olan arılar, fareler veya çekirgeler gibi hayvanlar ile deneyler yapmaya başladı.

Son yapılan çalışmada ise Formica fusca türü karıncaların fizibilitesi araştırıldı.

Daha önceki bilimsel çalışmalarda karıncaların havadaki bir takım uçucu organik bileşikleri (VOC-Volatile Organic Compounds) tespit edebildikleri bulunmuştu.

Ayrıca önceki araştırmalar kanser türlerinin kendi benzersiz VOC’leri tarafından tanımlanabileceğini tespit etmişti. Araştırmacılar, bu bilgiler doğrultusunda ‘’Karıncalar kanser hücrelerini tespit etmek için eğitilebilir mi?’’ sorusunun yanıtını aramaya başladı.

Yapmış oldukları çalışmanın ilk aşamasında her ikisi de farklı VOC profillerine sahip iki tip meme kanseri hücresine odaklandı. Üç eğitim denemesi sonrasında, araştırmacılar, kanserli hücreler ile kanserli olmayan hücreler arasında ayrım yapmayı karıncalara etkili bir şekilde öğretebildiler.

‘’Karıncalar çok sayıda mevcuttur ve toplu olarak çok yüksek bir olasılıkla doğru kokuyu seçerler. Karıncalar, bu nedenle, algılama yetenekleri açısından en çok çalışılan biyo-dedektörler olan köpeklere eşdeğerdir. Bazı açılardan, karıncalar köpekleri geride bırakır çünkü çok daha kısa bir eğitim süresine (bir köpek için 6-12 aya kıyasla 30 dakika) ve daha düşük bir eğitim ve bakım maliyetine (haftada iki kez bal ve donmuş böcekler) ihtiyaç duyarlar.’’

Araştırmacılar düşük bir eğitim ve bakım maliyeti ile bireysel karıncaların, koşullu tepkileri azalmaya başlamadan önce kanserli hücreleri dokuz kez tespit etmek için kullanılabileceğini ve köpeklere eşdeğer biyo-dedektörler olduğunu belirtiyor.

https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(22)00229-2# Erişim Tarihi: 12.03.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.