Karantina Sonrası Egzersize Başlayanlara Öneriler: Yürümeye Başlamadan Koşmayalım!

0 606

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Beklediğimiz günler geliyor!

1 Haziran itibariyle spor salonları ve açık hava spor alanları halkın kullanımına açılıyor. Karantina dönemi yavaş yavaş bitiyor ve evlerden çıkıyoruz.

Açık hava spor alanlarına ve spor salonlarına özlem duyanlar bu mekanlara akın etmeye başlayacak.

Pekâlâ, spor salonlarında egzersize başlarken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Covid-19 sürecinde evlere kapandık. Haftalarca evlerimizde kaldık, hareket alanımız kısıtlandı. Kimileri evdeki imkanlarla egzersiz yaptı, kimileri hiç egzersiz yapamadı. Oturduğumuz yerde televizyon, bilgisayar, telefon başında uzun süreler geçirdik, zorlu bir adaptasyon süreci yaşadık.

Vücudumuz evde hareketsiz bir yaşama alıştı ve şimdi de dışarıya çıkmaya, hareket etmeye, egzersiz yapmaya başlayacağız. Psikolojik ve fizyolojik olarak ev ortamına alışmıştık ve şimdi daha hareketli yaşam tarzına (Koronavirüs salgını öncesine) uyum sağlamaya çalışacağız.

Hareketsiz yaşamdan egzersize geçiş kolay olmayacaktır, ancak biz bu adaptasyonu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için bazı kurallara uymalıyız.

İlişkili Diğer İçerikler

Bu geçiş sürecinde spor ve beslenme düzenimizde ani ve aşırı değişimler yapmaktan kaçınmalıyız. “Spor salonları açıldı, spor yapacağım, salonlardan çıkmayacağım” gibi söylem ve uygulamalardan uzak durmalıyız.

Yürümeye başlamadan koşmaya çalışmamalıyız.

Egzersize başlarken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

  • Başlangıçta çok uzun süreler spor yapmamalıyız.
  • Spora başlamadan önce mutlaka ısınmalıyız.
  • Başlangıçta yüksek ağırlıklarla (karantina sürecinden önceki ağırlıklarla) çalışmamalıyız. Bunun yerine, ilk haftalarda düşük ağırlıklarla çok tekrar yaparak vücudumuzu harekete kademeli olarak adapte etmeliyiz.
  • Başlangıçta kardiyovasküler egzersizleri düşük şiddette kısa süreli olarak yapmalıyız. Bu egzersizler esnasında, yeterli imkanlar var ise, nabız kontrolü yapmalıyız. İlerleyen haftalarda kademeli olarak egzersiz süresini ve şiddetini arttırabiliriz.
  • Egzersizler sırasında ve sonrasında yeterli su tüketimine dikkat etmeliyiz.
  • Sağlığımız ve hızlı toparlanma için antrenman sonunda soğumaya mutlaka zaman ayırmalıyız. Bu sayede vücudumuz daha hızlı toparlanacak ve bir sonraki antrenmana kendini hazırlamış olacaktır.
  • Antrenman sonrası toparlanma sürecinde bir diğer yardımcımız da sağlıklı beslenmedir. Makro besinler (karbonhidratlar, proteinler, yağlar) ve mikro besinler (vitaminler ve mineraller) yeterli ve doğru bir şekilde vücuda alınmalıdır.

Bu önerilere uyarak vücudunuzun toparlanma sürecini daha kolay atlatmasını sağlayabiliriz. Yaralanma riskini azaltarak, adaptasyon sürecini verimli bir şekilde tamamlamış oluruz.

Bizim önceliğimiz sağlığımızı koruyarak egzersiz yapmak olmalıdır. Egzersiz ve spordan uzun vadede sonuç alınmaktadır, aceleci olmak yaralanma riskini yükselterek sağlığımıza zarar verebilir.

Bu nedenle sonuç almak için aceleci olunmaması, bireye özgü beslenme programı ve kademeli olarak artan egzersiz programı uygulanması sağlıklı olacaktır. Kişiye özel programlar için egzersiz ve beslenme uzmanlarından destek almanız, alacağınız verimi artıracaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.