Kanserle Mücadeleyi Maç Metaforu İle Anlamak

18 623

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu insanın kanserle tanışma anı, kanserin nasıl meydana geldiğini fark etmediği, hiç hazır olmadığı bir zamana denk gelir. Bu tanışma zamanını bir maç metaforu ile açıklamak istiyorum. Hayatımız kendi sahamızda oynadığımız bir maç gibidir. Hep bir mücadele içerir. Kanser ise bu maçta bazı kuralların değiştiğini gösteren yeni bir topun maça dahil olması gibidir. Kişi artık yeni oyunun kuralları ile oyunu kazanması gereken yeni maçtadır artık.

Ya meme bölgesinde hissettiği kitleyle ya sürekli artan baş ağrıları, baş dönmeleri ve baygınlıkla ya da bedende fark edilen bir değişiklikle doktora gitmektedir. Bu değişikliğin nedeni hayatının ortasına atılan bir top gibi ‘KANSER’’ kelimesidir. Kişi bunu öğrendiğinde insan kendisini, evrende savrulmaya bırakılmış bir gezegen gibi kendini boşlukta bulur.

Bu şok zaman aralığı geçtikten sonra kabullenememe, öfke, üzüntü, korku ve umutsuzluk gibi birçok duygu spekturumuna neden olur. Ve kişi zamanla oluşan ‘Niye ben,  neyi yanlış yaptım?’ sorularına cevap arayışına kapılır.

Bu dönemde oyuncuya durumu kabullenmesi için zaman verilmesi, tedavinin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi verilmesi ve çevresindeki insanlarla sosyal desteğin artırılması çok önemlidir. Maç metaforu ile ele alacak olursak yeni oyun kuralları nelerdir, neden böyle oldu gibi durumları hızlıca öğrenmeli, çünkü maç devam ediyor. Sosyal destek olarak da bir maçta taraftarların ne olursa olsun takımını yalnız bırakmadığı gibi kişinin arkadaşları ve ailesi de kişiyi yeni oyunda yalnız bırakmamalıdır.

Kanser, sadece onunla mücadele kişiye değil, etrafındakilerine de savaş açtığı bir mücadele süreci yaşatmaktadır. Hem hastanın hem de çevresindeki insanların, hayatının ortasına atılan ‘kanser’ maçı başladığı için desteğini hep sürdürmelidir. Unutmayalım ki,  bu maç sadece bedenlerle değil ruhlarla da savaşılarak kazanılacak bir maçtır. Yani takım ruhu oluşturulmalıdır.

Kanser sadece bedene değil, ruha da savaş açar.

Ameliyat sonrası kemoterapi ve bazen radyoterapi gibi uzun sabır gerektiren müdahalelerde hem beden hem de ruhsal durum değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler arasında tedavi gidişatını en çok etkileyen aslında ruhsal değişikliklerdir. Psikolojinin durumuna göre tedaviye ciddi hasar verebilir veya tedavi sürecini hızlandırıp hızlı bir şekilde maçın güzel sonlanmasını da sağlayabilir. Maçın başından sonuna kadar en önemli hamle ruh sağlığını korumasını ve moral seviyesini en üst düzeyde tutulması olduğunu vurgulamak isterim. Psikolojik destek alınması bu yüzden önem arz etmektedir.

Kanserde Psikolojik Desteğin Faydaları Nelerdir?

Psikolojik destek, kişilerin psikolojik (davranışsal, bilişsel ve en önemlisi duygusal) sıkıntılarına çözüm yolu bulmayı hedefleyen bir hizmettir.

Psikolojik destek, kişiye pozitif bakış açısını sunarak yaşam kalitesini ve tedavideki başarı oranını artırmaktadır.

Yine maç metaforuna gelecek olursak maça uyum sağlayabilme, bedensel ve ruhsal olarak iyi hissedebilme, kazanma arzusunu arttırabilme gibi pozitif durumları daha mümkün kılar.

Psikolojik destek alıyor olmak kişinin hasta, güçsüz ya da başarısız olduğu anlamına gelmez.

Sonuçta takımları ateşleyen amigolar gibi bu hep gereklidir.

Bu süreçte psikolojik destek almak mücadele eden bireyin ve çevresindeki insanların kansere karşı duruşu daha sağlam ilerleme kaydetmesine yardımcı olacaktır. Bu destek teknik olarak psikolog tarafından sağlanabileceği gibi duygusal anlamda güçleneceği kişiler yani, aile ve arkadaşları tarafından da sağlanabilir.

Maçın Oyuncuya ve Seyircilere Etkisi Nedir?

Kanser tedavisi süresince sürekli hastalık hakkında bilgi almak hem tedavinin yönetilmesini sağlar hem de hastanın ailesinin ve çevresindekilerin duygu durumunu sürekli olarak değiştirir. Bu duygu durumu, tedavi sürecinin uzun oluşuna bağlı olarak yorgunluk, umutsuzluk, uykusuzluk gibi duygu krizleri yaşatabilir. Önemli olan bu durumu kontrol edebilmektir. Bu yine maç metaforunda maç devam ederken tüm dinamikleri takip edip, ne zaman oyunda değişik taktiklere geçileceği hakkında fikir verecektir.

Kanserle yapılan savaşın uzun sürmesiyle kişi, bedenen yorgun ve halsiz olsa bile kişinin sosyalleşme arzusu, eski sosyal hayatına kavuşma isteği bu durum içinde de hep devam edecektir. Tabi ki bunun tam tersi durum olup içe kapanma ve geri çekilme olarak da kendi gösterebilir. Maçlar bazen deplasmanda oynandığında veya seyircisiz oynandığında bu durum takım tarafından da yaşanılabilir. Çünkü motive edecek bir yapı olmadığında psikolojik olarak daha zor bir maç olacaktır.

Kısacası bu zorlu maç bireyin ve çevresindekilerin yüksek moral ve motivasyonu ile daha rahat geçmektedir.

Kanser hastalarına daha duyarlı, daha pozitif yaklaşmamız dileğiyle…

Bahar,A.(2007) Kanser Hastalarında Psikososyal Yaklaşım, Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi, 10:1

Terekeye, (2011) Kanserli Hasta Yakınlarıyla Etkileşim, DEHYO Ed 4 (2), 78-82 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

18 Yorum Yapıldı
 1. Büşra diyor

  Teşekkür ediyorum kıymetli bilgileriniz için. Kaleminize sağlık..

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   Çok teşekkürler güzel yorumlarınızla daha çok motive oluyorum

 2. Sinan Sevinç diyor

  Teşekkürler verdiğin bilgiler için kalemine zihnine saglik

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   Çok teşekkür ederim.

 3. Esma kayalı diyor

  Bu hastalık kimselerin başına gelmesin insallah olanlara da rabbim şifa versin bilgilendirdigin için teşekkür ederiz canim

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   İnşallah kimsenin başına gelmemesi dileği ile.

 4. Nisa Nur Bostan diyor

  Çok başarılı bir yazı olmuş. Devamını bekliyoruz Yasemin Hanım.

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   İnşallah daha güzelleri gelecek.
   Güzel yorumunuz için teşekkürlerimi sunarım.

 5. Meryem Nur diyor

  Çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık. Hastalıkla savaşan herkese Allah yardım etsin kimsenin pes etmesine izin vermesin inşallah 🙆

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   İnşallah. Teşekkür ederim.

 6. Sena diyor

  Louisa May Alcott’un da dediği gibi:
  Fırtınalardan korkmuyorum; bana gemimi yürütmeyi öğretiyorlar.
  Sen de vermiş olduğun bu bilgiler sayesinde onlara gemilerini yürütmekte yardımcı oluyorsun. Kalemine ve emeğine sağlık Yasemin.

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim..
   Görüşünüz için ayrıca teşekkür ederim çok mutlu ettiniz beni.

 7. Nisa Demirel diyor

  Önemli noktalara değinmişsiniz, çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ediyorum,devamını bekliyorum.👍🙏

 8. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

  Çok teşekkürler
  Bu güzel dönüşleri almak daha çok motive olmamızı ve daha güzel hissetmemizi sağlıyor

 9. Tuğba diyor

  Toplumumuzda ele alınması gereken ve çevremizdeki insanların ciddi anlamda bilgilendirilmesi gereken önemli bir konu. Ve Yasemin Hanımda bu konu üzerinde bizleri çok güzel bilgilendirmiş. Teşekkür ediyoruz araştırmasından ötürü.

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   Çok çok teşekkür ederim güzel yorumunuzdan dolayı

 10. Beyaz özberk diyor

  Çok güzel olmuş ellerine yüreğine sağlık 😍👏🌸

  1. Yasemin Nur BARUTÇU diyor

   Çok teşekkür ederim. Sizlerinde gözlerine ve yüreğine sağlık önce beni gözünüzle okuyup sonra yüreğinizde yer açıyorsunuz çok çok teşekkür ederim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.