Kanser Hastalarının Port Katater Hakkında Bilmesi Gerekenler

0 25.271

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kanser tanısı konuldu.

Peki, şimdi ne olacak?

Kanser hastaları tanı konulduktan sonra neler yaşayacaklarıyla ilgili çok fazla endişe duymaktadırlar. Bunun nedeni genellikle kanser tedavi sürecinin belirsizliği oluyor.

İyi bilgilendirme ile kanser tedavi sürecinin hasta ve hasta yakını tarafından daha anlaşılabilir ve yönetilebilir olması sağlanabilir.

Kanser hastalarının çoğunun aklına kanser tedavisi sürecinde aşağıdaki sorular gelmektedir.

 • Şimdi ne olacak?
 • Beni neler bekliyor?
 • Damardan ilaç mı alacağım yoksa ışın mı?
 • Önce ameliyat mı ederler?
 • Ya tedaviye cevap vermezsem?

Bu ve benzeri sorular sizin ve ailenizin tüm süreçlerini alt üst eder. Yol uzun ve zorlu fakat iyi bir yol haritası oluşturulduktan sonra yapılacaklar sizlere söyleniyor olacaktır.

Kanser tanısı konulduktan sonra ilk olarak kanserin türü belirlenmeye çalışılır. Kanser türü belirlendikten sonra evreleme dediğimiz analizler yapılarak kanserin hangi evrede olduğunu belirlenir. Bu sizin tedavi süreçlerinizin planlanması için önemli olmaktadır.

Alacağınız kanser tedavisi; kanseri türü, evresi, vücudunuzda bulunduğu yere, başka organlarınızda olup olmamasına göre değişmektedir.

Kanserde tedavi seçenekleri ise şunlardır.

 • Kemoterapi,
 • Radyoterapi (ışın tedavisi),
 • Akıllı ilaç (Hedefe yönelik ajanlar),
 • Aşılar (İmmünoterapi),
 • Cerrahi işlem
 • Kemik iliği naklidir.

Sağlık profesyonelleri tedavi seçeneğiniz belirlendikten sonra size ‘damardan ilaç alacaksınız port katater düşünür müsünüz?’ sorusunu soracaktır. Bu soruya cevap vermeniz kolay olmayacaktır. Hemen aklınıza aşağıdaki sorular gelecektir.

Bu sorular;

 • Port katater nedir?
 • Vücudumun herhangi bir yerinden görünür mü?
 • Hareket etmemi engeller mi?
 • Rahat kullanabilir miyim?

Ben de sizlere bu yazımda port kataterin ne olduğundan bahsetmeye çalışacağım. Bir sonraki yazımda ise port kataterin bakımından ve bakımı sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz ediyor olacağım.

Peki, sağlık profesyonelleri olarak bizler neden port katateri öneriyoruz diye sorabilirsiniz.

Bu sorunun cevabının bilimsel karşılığının olduğunu belirtmeliyim. Port katater, kanser hastalarının yaşamlarında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Çünkü kanser hastalarının damarları zaman içerisinde yıpranmakta ve incelmektedir. Her kemoterapiye geldiğinizde kan vermeniz, damar yolu açılması zorlaşmakta ve cilt hassaslaşarak canınız daha fazla yanabilmektedir.

Port Katater Nedir?

Port katater; cilt altına, göğüsün hemen üzerine yerleştirilen dışarıdan görünmeyen, para büyüklüğünde olan katater türlerinden birisidir. Cilt altında olduğu için dışarıdan dikkatli bakılmadığı sürece fark edilmez.

Port katater, cerrahi işlemle yani size lokal veya genel anestezi verilerek uygun koşullarda cildinize yerleştirilir. Cildinize yerleştirildikten sonra akciğer grafisi çekilir ve uzman hekimden onay alındıktan sonra 24 saat içerisinde kullanılabilir.

Port katater için uygun iğneler bulunmaktadır. Bu iğneler takıldıktan sonra oradan kan alma işlemi, kemoterapi tedavisi ya da kanser hastalarına verilen beslenme takviyeleri bu kataterden yapılabilmektedir.

Port iğneleri 7 günde bir değiştirilir. Pansumanı ise kirlendikçe ya da 3 günde bir yapılmalıdır. İğne çekildikten 4 saat sonra duş alabilirsiniz.

Günlük yaşantınızda port katater kolunuzu kullanmanıza engel değildir. Kemoterapi tedavinizin tamamen bitiminde port katater yine uygun koşullar altında çıkarılabilir.

Port katater ile ilgili merak ettiklerinizi sağlık profesyonellerine çekinmeden sormalısınız. Çünkü korkulacak bir şey olmasını engellemek bizim ve sizlerin elinizde. Port katater hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, sizin için ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.