Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?

0 870

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük hayatta sürekli olarak çeşitli besin gruplarından yiyecek ve içecekler tüketerek beslenmemizi sürdürüyoruz.

Peki, besin tüketimi alışkanlıklarımız sağlıklı olmamızı, başarılı ya da güçlü bireyler olmamızı etkiliyor mu?

Beslenme ile başta kanser olmak üzere diğer hastalıklar arasındaki kuvvetli ilişkiden haberdar mısınız?

Kanser; bir organ veya vücudumuzdaki dokularda hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü huylu oluşumlardır.

Genetik faktörler kanser oluşumuna öncülük edebildiği gibi yanlış beslenme de kansere yol açan en önemli faktörlerden biridir ve birçok kanser türünde %5 ila %75 arasında etkili olabilmektedir. Dolayısıyla beslenme şeklimizi ve düzenimizi değiştirerek kanserden korunabilmemiz mümkündür.

Besinler ve Besin Ögeleri

Vücut bileşiminin tamamında proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler, mineraller ve su şeklinde sıralayabileceğimiz besin ögeleri bulunmaktadır. Bu bileşenlerin her birinden yeterli ve dengeli miktarda tüketmeniz başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korunmanızı sağlar.

Kanser Hastalığında Protein Tüketimi

Vücudumuzdaki hücrelerin büyüme ve gelişmesi için mutlaka gerekli olan proteinler savunma sistemimizin kuvvetli olması açısından önemlidir. Yeterli protein tüketmediğimiz zaman ne olabilir?

 • Normal büyüme ve gelişme süreci yavaşlayabilir.
 • Hastalıkların süresi uzayabilir.
 • Saç, deri, tırnak gibi dokuların sağlığını bozabilir.
 • Organlarımızın düzgün çalışmasında problemler çıkabilir.

Kanser Hastalığında Karbonhidrat Tüketimi

Vücudumuzun çalışması ve günlük faaliyetlerimizi ve aktivitelerimizi gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğumuz enerjinin çoğunu karbonhidratlardan sağlarız. Şekerleme, çikolata, gofret, bisküvi, kağıt helva vb. tatlı yiyecekler basit karbonhidratlar açısından zengindir ve fazla miktarda tüketilmesi hastalık ve obezite oluşumuna neden olabilir.

Kepekli tahıl ürünleri, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve grubundan besinleri daha fazla tüketerek posa alımını arttırabilir be bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kalın bağırsak-rektum kanserlerini önleyebiliriz.

Kanser Hastalığında Yağ Tüketimi

Yağlar vücudumuza enerji açısından en fazla miktarda katkı sağlayan besin grubudur. Her türlü yağ türünün fazla tüketilmesi özellikle “meme, prostat, testis, rahim, yumurtalık ve kalın bağırsak-rektum” kanserlerinin oluşma riskini arttırabilir.

Kanser Hastalığında Mineral Tüketimi

En fazla süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum minerali kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından çok önemliyken, kan yapımı ve dokulara oksijen taşınması görevini üstlenen demir, savunma sistemini güçlendiren çinko ve tiroid kanseri riskini azaltan iyot gibi mineraller birçok hastalık ve kansere karşı vücudumuzu koruma görevi görür.

Kanser Hastalığında Su Tüketimi

     Gün içerisinde kaybettiğimiz miktarı karşılayacak oranda sıvı tüketmediğimizde vücuttaki organların çalışması aksayabilir ve dolayısıyla hastalıklara ve kansere yakalanma riskimiz de artış gösterebilir.

Kanser Hastalığında Vitamin Tüketimi

En çok taze sebze ve meyvelerde bulunan vitaminlerden A vitamini daha iyi görmeyi, büyüme ve gelişmeyi sağlarken, C vitamini viral yolla bulaşan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı korur, D vitamini kemiklerin güçlenmesini, B grubu vitaminler ise kan oluşumu, kas ve sinir sistemlerimin düzgün çalışmasını sağlar.

Kanser Oluşma Riskini Arttırabilecek Besin Grupları

 • Derin yağ içerisinde kızartılmış gıdalar
 • Aşırı tuzlu yiyecek ve içecekler
 • Tütsü işlemi uygulanmış gıdalar
 • Nitrit ve nitrat gibi katkı maddeleri eklenen gıdalar
 • Ateşle çok yakın temasta pişen etler

Hastalık Oluşumunu Önleyecek Besin ve Besin Grupları

Sebze ve Sebze Grupları

Soğan-sarımsak, lahana, havuç, ıspanak, marul, salatalık, karnabahar, pırasa, şalgam, turp, maydanoz, nane, roka, biber, bezelye, kabak, domates, patlıcan, enginar, bamya vs.

Meyve ve Meyve Grupları

Portakal, greyfurt, limon, kuşburnu, kızılcık, elma, armut, kiraz, kavun, karpuz, üzüm, incir, dut, muz, hurma, kestane, fındık, fıstık, ceviz vs.

Tahıl ve Tahıl Grupları

Kepekli ekmek, çavdar ekmeği, bulgur, hayvansal besinler, karaciğer, böbrek, yürek, yumurta, yağsız peynir, yoğurt vs.

Kanserden Korunmak İçin 4 Önemli Beslenme Önerisi

 1. Gün içinde en az 5 porsiyon sebze ve meyve grubundan gıda tüketilmeli ve en az 2 porsiyonu mutlaka koyu yeşil yapraklı sebze veya portakal, mandalina, limon gibi turunçgilleri içermelidir.
 2. Rafine edilmiş tahıllar ile işlem uygulanmış basit şekerler yerine tam taneli tahıl grubundan besinler tercih edilmelidir.
 3. İçinde çok fazla yağ bulunan gıdalarla birlikte işlenmiş-paketlenmiş kırmızı et tüketimi sınırlı olmalıdır. Balık, tavuk, kuru baklagiller tercih edilmelidir.
 4. Yemekler daha az yağda pişirilmeli, et yemekleri kendi yağında pişirilmeli; kızartma, kavurma gibi pişirme teknikleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme teknikleri kullanılmalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.