Kanser: Bencil ve Anormal Büyüyen Hücre Toplulukları

2 4.320

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kanser tanım olarak belli bir organ veya dokuda normalden fazla olgun veya olgunlaşmamış hücrelerin anormal ve gereksiz çoğalması şeklinde tanımlanmaktadır.

Kanser hücreleri işe yaramadıkları gibi diğer hücrelerin işlevselliğini olumsuz etkilemektedir.

Herhangi bir dokuda büyüyüp kitle haline gelen kanser hücreleri rutin akışı bozar. Bozulan normal akış vücudun çoğu yerini etkiler. Bu kanserli hücreler bulundukları organ veya dokunun hayati önem taşıyan mekanizmalarına zarar verir ve bunun sonucundan daha ağır hatta ölümcül sonuçlar ortaya çıkar.

Erken tanı umuttur!

Kitle, haline gelmiş ve dışarıdan dokunarak hissedilebilir. Bu kitlelerin erken evrelerde fark edilmesi ve tedavinin başlanması çok önemlidir.

Erken tanı için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği belli yaşlarda yapılması gereken testler vardır. Aile sağlığı merkezlerinde bu tarama testlerinin birçoğu yapılmaktadır. Pap smear testi, kolonoskopi gibi çeşitli testler mevcuttur. Bu testlere ek olarak kişilere biz sağlık çalışanlarının öğrettiği ve yapmalarını beklediğimiz kendi kendine muayene yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlar sayesinde kişiler kendi vücutlarının farkında olup herhangi bir anormallikte sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini öğreniyorlar.

Kendi kendine meme, vulva, testis muayeneleri gibi sağlıklı bireylerin belli dönemlerde yapmaları gerekir. Herhangi bir anormallik, kızarıklık, kitle, sertlik, anormal kıllanma gibi değişiklikler saptandığında sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği bilgisi verilir. Bunlar dışında anormal semptomlar hakkında bilgilendirmekte önemlidir.

Kanser Teşhisi Konulan Hayatların Değişimi

Kanser teşhisi konmuş birey ve ailesi ruhsal anlamda çöküntü yaşar. Kanser, birey ve aile için aniden ortaya çıkan ve toplumca ölümcül olduğu kanısına varılmış kötü, ölümcül bir hastalıktır.

Hastalığın oluşturduğu sorunlar, tedavi seçenekleri, tedavilerin etki ve yan etkileri, genel seyir hakkında birey ve ailesini bilgilendirmek anksiyete düzeyini azaltmak için önemlidir. Hastalığı bilmek ve kabullenmek tedaviye uyum açısından önemlidir. Hastalığı bilmenin yanında tabiki aile ve bireyin umutlu, istekli şekilde savaşmaya hazır olmak tedaviyi olumlu etkiler.

Bu dönemde hastaların özellikle küçük çocukların motivasyona, aile desteğine ve umuda ihtiyaçları vardır. Lösemili çocuklar için yapılan peruklar gibi onların mutlu eden, güzel hissettiren şeylere ihtiyaçları vardır. Bazı doktorlar ve gönüllü hemşireler de böyle hastalığa yakalanmış çocukları eğlendirmek amacıyla eğlenceli aktiviteler oyunlar yapmaktadırlar. Mutlu olan çocuklar ailelerine de umut olup tedaviye uyumları artıyor. İnsanı mutlu etmek, yaşamlara dokunabilmek çok değerlidir.

Şimdi size kanser konusunu işleyen izlediğim bir filmden bahsetmek istiyorum.

Kanser: Aynı Yıldızın Altında

Küçük yaştan beri ilerlemiş tiroid kanseri tanısı konmuş bir kız. Hayata tutunup yaşamaz denilen yerde yaşama tutunup oksijen tüpü ile yaşamına devam etmektedir. Bu kız ve dış çevreye kapalı olup sonradan katıldığı kanser topluluğunda tanıştığı biriyle yaşadığı mutluluk ve değişimler anlatılıyor. Kanser topluluğunda birçok farklı kanser tipi geçirmiş veya yaşamını bunun sonuçlarıyla sürdürmek zorunda olan inanlardan oluşuyor. Bu bireyler için mutluluk kaynağı bir şeyler bulmak geleceğe umutla bakmak için değerlidir. Herkes seanslar gibi ortak konuşmalarda hayatlarından yaşadıkları kanserden, etkilerinden bahsedip birbirlerine destek oluyorlar.

Kanser Hastalarında Motivasyon

Kanserli bireylerin ailelerinin bilinçli olması da çok önemlidir.

Ayrıca hastalık yaşayan insanları aynı hastalığı yaşamış ya da yaşamakta olan insanlarla konuşturup görüştürülmesi yeni tanı almış kişiler için umut kaynağı olabiliyor. Çünkü aynı derde sahip kişilerin birbirlerine daha iyi gelip motivasyon sağlayabildiklerini düşünüyorum.

Bu filmde kanserli kızın ailesi de her koşulda ona destek oluyor aynı zamanda eğitim almaya çalışıp sonrasında bu süreci yaşayan başka aileleri tecrübelerini paylaşmak istemeleri çok iyi.  Kanser ölümcül sonuçlar doğursa bile şu an ki hayatta yaşadığımız konumu, sevdiklerimizle geçirdiğimiz anın değerini bilip ona göre mutlu olabilmeyi becermek uzun yaşamlara bedel olur. Önemli olanın tüm insanlardan beğeni alıp, tanınır bilinir kişi olmak yerine sevilen insanlarla geçirilen anların değerinin bilinmesi, onlarla mutlu olabilmektir.

Hastanede olsun çevremde yaşamla mücadelelerine rastladığım, şahit olduğum insanlar var. Hastalara sadece ilaç verip iyileşmeleri beklenemez bunun yanında terapötik iletişim teknikleriyle hasta ve ailesini anlamak destek olmak önemlidir.

Aynı yıldızın altında filmini bu konu hakkında izlemek isteyenlere tavsiye ederim.

Hayatta her koşulda sevdiklerimizle ve mutlu kalabilmeyi başarmak dileğiyle..

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
  1. Cevat Zafer diyor

    Güzel bilgilerinizi bizimle paylaştıgınız için teşşekür ederiz en güzel bilgilerle görüşmek üzere🙏

  2. Emine diyor

    Ben teşekkür ederim beğenmenize sevindim🥰 daha güzel yazılara umarım ☺️

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.