Kan Şekerinizi Dengede Tutmanın 6 Basit Yolu

0 92

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yazıma başlamadan hayatınızda diğer yiyecekleri yok saymadan, dengeyi sağlayarak, vereceğim önerileri göz önünde bulundurarak ilerlemeniz gerektiğini ve bu sayede daha sağlıklı ve kontrollü kan şekeri sağlayacağınızı hatırlatıp devam etmek istiyorum.

Çevremizde;

  • ‘Şekerim yükseldi.’,
  • ‘Şekerimi nasıl dengede tutacağım.’,
  • ‘Şeker tüketmiyorum ama yine de yükseliyor.’ gibi şikayetleri olan ve beslenmede neler yapması gerektiğini sorgulayan birçok birey yer almaktadır.

İşte tam da bu yazı da bu sorularınızın cevabını bulacak ve 6 adımda şekerinizi nasıl kontrol alabileceğinizi öğreneceksiniz.

Haydi gelin 6 adımı inceleyelim.

1. Kesme Yulaf Tercih Edin

Yulafın az işlenmiş hali kesme yulaf olarak tanımlanır. Yulaf içerdiği yüksek lif ile yavaş sindirilir ve uzun süre tok tutar. Ayrıca içerdiği demir ve protein ile de sağlıklı ve besleyici niteliktedir. Vücutta sindirimi uzun süreceği için kan şekerini yavaş yükseltir.

2. Nişasta İçermeyen Gıdalar Tercih Edin

Nişasta kan şekerinin yüksek kalmasını sağlayan ve dikkat edilmesi gereken önemli bir bileşendir. Glikoz seviyesinin normal sınırda kalması için nişasta içermeyen gıdaların tüketilmesi son derece fayda sağlayacaktır. Ayrıca nişasta içermeyen gıdalar yüksek lif, protein ve vitamin içerdiği için sağlık açısından tüketimi son derece fayda sağlayacaktır. Brokoli, ıspanak, mantar, biber, bamya, pırasa vs. gibi gıdalar örnek olarak gösterilebilir.

3. Tarçın Kullanın

Tarçın glukoz seviyesi açısından duyduğumuz gıdaların başında yer almaktadır. Veriler sınırlı da olsa günde 0.5 çay kaşığı tarçının kan şekerini düzenleyerek kolestrol seviyesi üzerinde de olumlu etki yarattığı ortaya çıkmıştır.

4. Baklagil Tüketimini Arttırın

Baklagiller protein ve lif açısından oldukça önemli besin kaynağıdır. Bunun yanında doyurucu olmaları ve sağlıklı olmaları yönünden glukoz seviyesine olumlu etki ederler ve glukoz seviyesinin normal aralıkta seyretmesine olumlu katkı sağlarlar.

5. Et Tüketimini Sınırlayın

Kırmızı et grubunda yer alan besinler yüksek yağ içeriğinden dolayı glukoz seviyesi üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu yüzden kırmızı et ürünleri yerine beyaz et tüketmek glukoz seviyesini normal aralıkta tutmaya yardımcı olur.

6. Meyve Tercih Edin

Glukoz seviyesini normal aralıkta tutamayan pek çok kişinin tatlı krizinden yakındığını duyarız. Aslında tatlı krizlerini aşmanın basit yolu meyve tüketmektir.

Peki meyve şeker içermiyor mu?

Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, meyve de şeker içeriyor ancak meyvenin şeker içeriği yanında lif bakımından zengin olması glukoz ve insülin seviyesini normal aralıkta tutması için çok yardımcı olur.

Besinleri yeterli ve doğru tükettiğinizde kan şekeri seviyeniz normal aralıkta seyredecek ve daha sağlıklı olacaksınız.

Unutmayınız ki hiçbir besin tek başına mucizevi etki yaratmaz.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-oz/glikoz-seviyenizi-dusurmeye-yarayacak-6-basit-taktik-41816291 Erişim Tarihi: 28.07.2021

Bulutlar, O. N. (2015). Diyabet Hastalarına Beslenme Açısından Yaklaşım. Okmeydanı Tıp Dergisi, 31, 39-44.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.