Kan Grubu Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 3.640

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

Kan grubu diyeti, Dr. Peter D’Adamo tarafından 1996 yılında derlenen “Eat Right For Your Blood Type” kitabı ile kan tahliline göre kişiye özel zayıflama yöntemleri, ilgili araştırmaların devam ettiği yeni bir yaklaşımdır.

Sağlıklı yaşam ve ideal kilo için kan gruplarına göre beslenmeyi savunan bir yaklaşımdır. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Bu teoriye göre kan grubuyla uyumsuz beslenmek kalp, böbrek hastalığı ya da kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Diyet, dört ana kan grubunu (0, A, B, AB) temel alır ve bu kan gruplarına göre tüketilmesi ya da tüketilmemesi gereken yiyecekler, alınması gereken takviyeler ve egzersiz planı oluşturulur.

Henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da diyetin ana fikri, kan grubuyla uyumsuz beslenmenin aglütinasyon adı verilen kan hücresi kümelenmesine neden olabileceği ve bu durumun da kalp, böbrek hastalığı veya kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğidir.

Ayrıca teoriye göre kan grubumuz ve yiyecekleri sindirme yeteneğimiz birbiriyle bağlantılıdır. Böylece uygun beslenme sindirimi iyileştirir, kilo vermeye yardımcı olur, enerji seviyesini arttırır ve hastalıklardan korunmamızı sağlar.

D’adamo, belli hastaları üzerinde yapmış olduğu çalışmalarında aynı ilaç ve aynı perhizi verdiği hastalarının bir kısmının çok süratli iyileştiklerini, bir kısmının kötüleştiklerini görüyor. Bunların ilaçlara tepki vermediğini gözlemliyor. Veya aynı yemekler veriliyor ancak o yemeğe birtakım hastalar farklı tepki veriyorlar. Bunun üzerine yemekleri, yedikleri gıdaları incelemeye başlıyor. Bakıyor ki yenildiğinde kan gruplarında ağdalaşmalara sebebiyet veren gıdalar var. Bu gıdalarda bilhassa proteinlerde bulunan ve leptin denilen bir yağ çeşidi var ki bu yağ çeşidi kan grubumuza göre sağlığımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiliyor.

Şimdi aşağıda her bir kan grubuna göre nasıl beslenilmesi gerektiğini sizlerle paylaşıyorum.

Kan Gruplarına Göre Beslenme Şekilleri

0 Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nasıl Beslenmeli?

A Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nasıl Beslenmeli?

B Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nasıl Beslenmeli?

AB Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nasıl Beslenmeli?

https://www.4yourtype.com/blood-type-diet/ Erişim Tarihi: 02.01.2021

https://www.4yourtype.com/eat-right-for-your-type-book/ Erişim Tarihi: 02.01.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.